Yeni BMW 7 serisinin üretimi başladı! Birinci bilgiler

ahmetbeyler

Yeni Üye
45 yıllık geçmişe sahip amiral gemisi: Yeni BMW 7 serisi yenilendi ve dizaynından özelliklerine kadar çok tezli bir model ortaya çıktı. Ön dizayndaki değişiklikler pek tartışılırken, Dingolfing Fabrikası‘nda içten yanmalı ve tam elektrik motorlu versiyonlarıyla üretilmeye başlandı.

Geçtiğimiz aylarda bilgilerinı sizlerle paylaştığımız arabanın Plug-in Hybrid motorlu versiyonunun üretimine de kısa mühlet ortasında başlayacak olan tesis, bu biçimdelikle üç farklı motorlu Yeni BMW 7 Serisi’ni tıpkı çatı altında üretiyor olacak.

Yeni üretim vizyonu paralelinde radikal bir dönüşüm ortasında olan Dingolfing Fabrikası, yeni BMW 7 Serisi üretimi için optimize edilmiş üretim bandı ve lojistik ihtiyaçlar doğrultusunda hem BMW Group’a milyonlarca Euro tasarruf sağlıyor tıpkı vakitte çevreyi daha az kirleten bir tesis olarak örnek teşkil ediyor.2022’nin sonuna kadar bu fabrikada üretilen dört BMW’den birinin elektrikli olması hedeflenirken, tesisin toplam üretiminin yaklaşık yüzde 50’sinin büsbütün elektrikli otomobillerden oluşması hedefleniyor.

Yeni BMW 7 serisi farklı güç alternatifleri sunuyor

BMW’nin elektrikli eser gamındaki amiral gemisi olan iX, 2022’de yollarla buluşacak Yeni 7 Serisi ve büsbütün elektrikli versiyonu i7, Dingolfing Fabrikası’nın sahip olduğu lüks segment elektromobiliteyi simgeliyor.


Yeni araç Avrupa’da birinci etapta büsbütün elektrikli BMW i7 xDrive60 versiyonuyla satışa sunulacak. WLTP normlarına bakılırsa 625 km’ye varan menzil sunan bu modeli ön ve art aksta yer alan iki elektrik motoru hareket ettiriyor. Toplamda 544 beygir güç ve 745 Nm tork üreten Yeni BMW 7 Serisi i7 xDrive60, DC şarj istasyonunda yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa yalnızca 34 dakikada ulaşabiliyor.

Yeni serinin en kuvvetli motor seçeneklerinden biri olarak Yeni BMW M760e xDrive öne çıkıyor. Plug-in Hybrid teknolojisine sahip bu model, 571 beygir güç ve 800 Nm tork üretiyor.


2023’ün başlangıcında biroldukca pazarda satışa sunulması planlanan Plug-in Hybrid motorlu Yeni BMW 7 Serisi, büsbütün elektrikli model üzere eDrive teknolojisinin 5. kuşağına sahip. Bu teknoloji yardımıyla araba yalnızca elektrikle 80 km aralık kat edebiliyor.

740d xDrive dizel motorlu versiyon ise yeni aracın alternatif motorları içinde yer alıyor. Bu 300 beygir güç çıkışına sahip olan üniteli Yeni BMW 7 Serisi modelleri 2023 yılının ilkbaharında Avrupa pazarında yerini alması bekleniyor.