Yapay zeka nedir Medium ?

DunyaVatandasi

Global Mod
Global Mod
Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, insan zekasnn cogu islevini bilgisayar sistemleri araclgyla kopyalamak icin gelistirilen bir kavramdr. Bu, insanlarn dusunce, ogrenme, anlama, cozme ve hatrlama gibi karmask islevleri bilgisayar sistemlerine aktarmalarn saglayan bir teknolojidir.

Yapay Zeka Tarihcesi

Yapay Zeka kavram 1950'lerin sonunda ortaya ckt ve ilk defa 1956'da Dartmouth Konferansnda kullanld. Yapay Zeka, gunumuzde her alanda kullanlmaktadr, ancak en fazla akademik alanlarda kullanlmaktadr. Yapay Zeka sadece arama motorlarn iyilestirmek icin kullanlmyor, ayn zamanda robotik, otomasyon, makine ogrenmesi ve dijital asistanlar gibi uygulamalar icin de kullanlmaktadr.

Yapay Zeka Kullanma Alanlar

Yapay Zeka, cesitli sektorlerde cok sayda kullanm alanna sahiptir. En populer alanlar arasnda; saglk, egitim, enerji, uretim, bankaclk, finans, perakende, seyahat ve turizm, haber ve medya, guvenlik ve savunma, madencilik, tarm, otomotiv, uretim, ulasm, guvenlik ve emniyet bulunmaktadr. Yapay Zeka'nn bu alanlardaki en yaygn kullanm, cesitli sureclerin otomasyonu ve verilerin cozumlenmesidir. Bu alanlarda Yapay Zeka, verilerin toplanmas, analizi ve kullancya sunulmas gibi islemleri hzlandrmak icin kullanlmaktadr.

Yapay Zeka Avantajlar ve Dezavantajlar

Yapay Zeka'nn bircok avantaj vardr. Yapay Zeka, insanlarn zaman alan ve tekrarlayan isleri hzlandrarak, enerji ve maliyetleri tasarruf etmeye yardmc olur. Ayn zamanda, Yapay Zeka verileri cok hzl analiz etme kabiliyetine sahiptir ve daha dogru sonuclar elde edebilir. Yapay Zeka ayrca insanlarn zihinsel gucunu arttrmak icin de kullanlabilir. Yapay Zeka'nn en buyuk dezavantaj, sistemlerin kullanc tarafndan yanls anlaslabilecek veya yanls sonuclar uretebilecek kadar karmask olmasdr.