Yaklaşık 100.000 kişi organ bağışı kayıtlarına kaydoluyor

amerikali

Yeni Üye
Lansmanından dört hafta sonra, neredeyse 100.000 kişi organ bağışı için yeni merkezi çevrimiçi kayıt sistemine kaydoldu. Operatör Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü'nün talep üzerine Perşembe günü itibarıyla duyurduğu üzere, şu ana kadar 97.858 beyanname sunuldu. www.organspend-register.de portalı 18 Mart'ta yayına girdi. Burada 16 yaş ve üzeri kullanıcılar, ölümden sonra organ bağışlamak isteyip istemediklerini belgeleyebiliyor.

Reklamcılık

Öncelikle çevrimiçi işleve sahip bir kimlik kartı kullanarak kayıt olabilirsiniz. Bilgiler isteğe bağlıdır, ücretsizdir ve herhangi bir zamanda değiştirilebilir veya silinebilir. Organ bağışı kartlarında olduğu gibi kağıt üzerinde beyanda bulunulması hâlâ mümkündür. Organ çıkaran klinikler 1 Temmuz'dan itibaren kayıtlı beyanları arayıp bunlara erişebilecek. 30 Eylül'e kadar dijital beyannamelerin doğrudan sağlık sigortası uygulamaları üzerinden girilmesi mümkün olacak.

Aralarından seçim yapabileceğiniz beş farklı seçenek

Kayıt, 2020'de Federal Meclis tarafından kabul edilen ve aynı zamanda bağış yapma isteğine ilişkin kararın belgelenmesi için daha kolay seçenekler sunmayı amaçlayan bir yasanın temelini oluşturuyor. Arka planda hayat kurtaran organ bağışlarının artırılmasına yönelik çabalar var. Geçen yıl 965 kişi ölümünden sonra bir veya daha fazla organını bağışladı. Koordinatör Alman Organ Nakli Vakfı'nın bildirdiği gibi bu rakam, 2022'deki keskin düşüşten sonraki rakamdan 96 kat daha fazlaydı. Aynı zamanda yaklaşık 8.400 kişi de nakil için bekleme listesindeydi.

Çevrimiçi kayda girerken beş seçenek arasından seçim yapabilirsiniz:

Evet, ölümümün tıbbi olarak doğrulanmasının ardından vücudumdan organ ve dokuların alınmasına izin veriyorum;
Evet, aşağıdaki organ/dokular haricinde buna izin veriyorum;
Evet buna izin veriyorum ama sadece belirli organ/dokuların bağışlanmak üzere serbest bırakılmasını istiyorum;
Daha sonra aşağıdaki kişi evet mi hayır mı karar vermelidir;
Hayır, organ veya dokuların alınmasına itiraz ediyorum.

(vardır)

Haberin Sonu