Tütün ve alkol piyasasında gelecek yıl uygulanacak doküman bedelleri belirlendi

ahmetbeyler

Yeni Üye
Tarım ve Orman Bakanlığının bahse ait 6 farklı bildirisi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, tütün mamulleri ve alkollü içkilere yönelik toptan satış evrakı 28 bin 813 lira olurken perakende satışa yönelik evrak bedeli de vilayet merkezlerinde yahut büyükşehir belediyesi hudutları ortasında 1482 lira, ilçe merkezlerinde 980 lira, öbür mahallerde 356 lira olacak.

Açık içki satış evrakı için de vilayet merkezlerinde yahut büyükşehir belediyesi hudutları ortasında 6 bin 186 lira, başka mahallerde 2 bin 374 lira olarak uygulanacak.

Nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk evrakları için de vilayet merkezlerinde yahut büyükşehir belediyesi hudutları ortasında 15 bin 47 lira, başka mahallerde 13 bin 821 lira talep edilecek.

ALKOL VE İÇKİLERİN TİCARETİNE AİT BEDELLER

Alkol ve alkollü içkilerin iç ve dış ticaretine ait hizmet ve yetki dokümanı bedelleri de belirlendi.

Buna göre, hizmet bedeli, aylık satış raporuna bakılırsa beher 1000 litre başına, bira için 44,38 lira, şarap, köpüren şarap ve aromatize şarap için 73,94 lira, aromalı bira, yarı köpüren şarap, meyve şarabı, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli için 266,24 lira, distile alkollü içkiler için 475,42 lira olacak.

Dağıtım yetki evrakı maktu bedeli, bira için en az 89 bin 579 lira, aromalı bira için en az 179 bin 155 lira, şarap, köpüren şarap ve aromatize şarap için 20 bin litre yahut daha az faaliyet hacminde en az 23 bin 891 lira ve 20 bin litreden daha fazla faaliyet hacminde en az 59 bin 716 lira, yarı köpüren şarap, meyve şarabı, aromatize şarap bazlı içki, aromatize şarap kokteyli için en az 149 bin 300 lira, distile alkollü içkiler için kategori bazında farklı başka en az 214 bin 541 lira olarak tespit edildi.

Dağıtım yetki dokümanı bedeli, faaliyet hacmi üzerinden beher 1000 litre başına, bira için 89,55 lira, aromalı bira, şarap, köpüren şarap ve aromatize şarap için 149,25 lira, yarı köpüren şarap, meyve şarabı, aromatize şarap bazlı içki, aromatize şarap kokteyli için 480,50 lira, distile alkollü içkiler için kategori bazında başka ayrı 858,16 lira olarak belirlendi.

Dağıtım yetki dokümanı yenileme bedeli kategori ve alt kategori bazında farklı ayrı 16 bin 412 lira olacak.

TÜTÜN ÜRETİMİ VE İŞLENMESİNE AİT BEDELLER

Tütün üretimi, işlenmesi ve ticaretine ait bedeller de ilan edildi. Buna nazaran, tütün sürece tesisi kurma uygunluk dokümanı bedeli 219 bin 608 lira, tütün sürece tesisi faaliyet uygunluk dokümanı bedeli 439 bin 216 lira, tütün ticareti yetki dokümanı bedeli 219 bin 608 lira, tütün ticareti yetki dokümanı vize süreçleri bedeli yıllık 21 bin 960 lira olarak tespit edildi.

ALKOL ÜRETİMİ VE TİCARETİ BEDELLERİ

Etil alkol ve metanolün üretimi ile iç ve dış ticaretine bedeller de belirlendi. Buna bakılırsa, tesis kurma uygunluk dokümanı bedeli, her 1000 litre proje kapasitesi başına 169,60 lira, üretim ve faaliyet ile dağıtım uygunluk evrakları bedeli 141 bin 293 lira, dağıtım uygunluk evrakı yenileme bedeli 16 bin 940 lira oldu. Hizmet bedelleri de 20 litre ve daha küçük ambalajlı etil alkol ve alkollü karışımlar için beher 1000 litre başına 347,50 lira, 20 litreden büyük ambalajlı ve dökme etil alkoller için beher 1000 litre başına 141,33 lira, yakıt biyoetanolü beher 1000 litre başına 59,27 lira olarak belirledi.

SİGARA, SİGARA KAĞIDI VE MAKARON ÜRETİMİ İLE TİCARETİNE AİT BEDELLER

Sigara, sigara kağıdı, puro ve sigarillo ile makaron üretim ve ticaretine ait evrak bedelleri de duyuruldu.

Buna bakılırsa, tesis kurma uygunluk dokümanı, sigara üretim tesisleri için her 100 milyon sigara üretim kapasitesi başına 73 bin 807 lira, öbür tütün mamulleri için her bir tonluk üretim kapasitesi başına 876 lira olacak.

Proje tadilatı uygunluk evrakı de sigara üretim tesislerinde her 100 milyon adetlik sigara üretim kapasitesi artışına niye olan proje değişiklikleri için 73 bin 807 lira, başka tütün mamulleri üretim tesislerinde ise her bir tonluk kapasite artışına niye olan proje değişiklikleri için 876 lira, bandrollerin her 1000 adedi için basım maliyeti hariç satış hizmet bedeli olarak 13,73 lira olarak tespit edildi.

Puro ve sigarillo ithalatı yetki dokümanı için 428 bin 790 lira, puro ve sigarillo ithalatı yetki dokümanının yıllık olarak müddet uzatımı için 35 bin 976 lira talep edilecek.

Tesis kurma uygunluk dokümanı için makaron üretim tesislerinde her 100 milyon makaron üretim kapasitesi başına 73 bin 807 lira, proje tadilatı uygunluk dokümanı için makaron üretim tesislerinde her 100 milyon adetlik makaron üretim kapasitesi artışına niye olan proje değişiklikleri için 13 bin 810 lira, piyasaya arz uygunluk dokümanı için her bir evraktan 13 bin 843 lira, makaron ithalatı uygunluk dokümanı için 13 bin 843 lira, bandrollerin her 1000 adedi için basım maliyeti hariç satış hizmet bedeli olarak 69,28 lira istenecek.

Tesis kurma uygunluk dokümanı karşılığında bu hizmetler için yaprak sigara kağıdı üretim tesislerinden her 100 milyon adet yaprak sigara kağıdı üretim kapasitesi başına 38 bin 789 lira, proje tadilatı uygunluk evrakı karşılığında bu hizmetler için yaprak sigara kağıdı üretim tesislerinde her 100 milyon adetlik yaprak sigara kağıdı üretim kapasitesi artışına niye olan proje değişiklikleri için 38 bin 789 lira, piyasaya arz uygunluk evrakı karşılığında bu hizmetler için her bir evraktan 13 bin 843 lira alınacak.

Yaprak sigara ithalatı uygunluk evrakı için 13 bin 843 lira, her 1000 yaprak sigara kağıdı için satış hizmet bedeli olarak 2,85 lira bedel uygulanacak.

ALKOLLÜ İÇKİ TESİSLERİNE AİT BEDELLER

Alkol ve alkollü içki tesislerine ait 2023 yılında uygulanacak, tesis kurma müsaadesi, üretim müsaadesi ve proje tadilat müsaadesi bedelleri de tespit edildi.

Buna nazaran, tesis kurma müsaadesi maktu bedeli bira için en az 44 bin 791 lira, şarap ve aromatize şarap için yıllık 20 bin litre yahut daha az kapasitede en az 11 bin 940 lira ve yıllık 20 bin litreden daha fazla kapasitede en az 29 bin 857 lira, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli için en az 149 bin 296 lira oldu.

Tesis kurma müsaade bedeli, proje kapasitesi üzerinden yıllık beher 100 litre başına, bira için 44,76 lira, şarap ve aromatize şarap için 74,61 lira, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli için 240,25 lira, distile alkollü içkiler için 507,56 lira olarak hesaplanacak.

Üretim müsaadesi maktu bedeli bira için en az 44 bin 791 lira, şarap ve aromatize şarap için yıllık 20 bin litre yahut daha az kapasitede en az 11 bin 940 lira ve yıllık 20 bin litreden daha fazla kapasitede en az 29 bin 857 lira, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli için en az 149 bin 296 lira olacak.

Proje tadilatı müsaade bedeli ise mevcut üretime tıpkı kategori ortasında bir alt kategori eklenmesinde ve kapasite artırımında, yıllık 1000 litre üzerinden aromalı bira, yarı köpüren şarap, meyve şarabı hariç tesis kurma müsaade bedelinin iki katı halinde hesaplanıp müsaade verilmedilk evvel tahsil edilecek. Bira tesislerinde, aromalı bira üretimi için en az 89 bin 582 lira, şarap tesislerinde, yarı köpüren şarap, meyve şarabı üretimi için başka farklı en az 149 bin 296 lira maktu olmak üzere, proje kapasitesi üzerinden yıllık beher 1000 litre başına 240 bin 25 lira proje tadilat müsaadesi bedeli alınacak.

Söz konusu bildiriler, 1 Ocak 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek.