Türkiye Gazetesi bu biçimde yazdı: Eyvah Suriyeliler dönüyor

ahmetbeyler

Yeni Üye
Türkiye’de orta eleman sorunu gittikçe büyüyor. Bilhassa emek ağır kesimlerde nitelikli ve yetişmiş eleman bulunamıyor. Gençlerin daha kolay meslekleri tercih etmesi bu sorunu daha da büyütüyor. Lakin son periyotta eleman zahmeti farklı bir boyut aldı. Suriyelileri çalıştıran patronlar, mültecilerin ülkelerine dönmesi sebebiyle eleman sorunu yaşamaya başladı. İstanbul’da deri imalatının kalbi olarak bilinen Zeytinburnu’nda şu an 1.000 şahsa gereksinim var. Türkiye Gazetesi’nden Kaan Zenginli’ye bahisle ilgili açıklamalarda bulunan bir deri atölyesi sahibi Şehmuz Kıran Altıparmak, eleman bulamadıkları için dalda yüzde 30 kapasite ile çalışıldığı söylemiş oldu.

YARI FİYATA ÇALIŞIYORLAR

Maaşlarının daha uygun olması niçiniyle vaktinde Türk personel yerine Suriyeli istihdam ettiklerini anlatan Altıparmak “Şimdi ülkelerine geri dönmeye başladılar. İki yıldır dikim ustalığı yapan çalışanımız işi bıraktı. Türk ustalar da hayli para istiyor” açıklaması yaptı. Suriyeli deri dikim ustasının aylık 7.500 liraya çalıştığını söyleyen Altıparmak “Bugün tıpkı işi yapacak olan Türk usta 15 bin lira istiyor. Bunu verecek bütçemiz yok, işleri fazlaca kaliteli olmasa da uygun maliyetli olduğu için yabancı çalışan tercih ettik, fakat şu an bulamıyoruz” diye konuştu.

TEKSTİLDE AÇIK 60 BİN

Yalnızca dokumacılık bölümünde bugün 60 bin orta eleman açığı bulunuyor. Deri imalathanelerinde ise gereksinim 10 binin üzerinde. Birebir biçimde mobilya bölümünde 25 bin, kadro tezgâhı ve makine dalında 20 bin, turizm ve yeme içme kesiminde 15 bin, otomotiv ve yan endüstride 5 bin eleman açığı bulunuyor.

MÜLTECİLER DE FİYAT ARTIRDI

Hazır giysi bölümüne imalat yapan bir öteki üretici Serkan Durmaz ise “Kesim, baskı, dikim ve kalite denetim üzere ustalık istemeyen alanlarda da açığımız var. Nitelikli elemanı geçtik, niteliksiz bile bulmak sıkıntı. İmalathanelerde mültecilerin sayısı azalınca, onlarda meblağlarını yükseltti. En sıradan işi yapan personel taban fiyata çalışmıyor. Türk personeller ise hâliyle 8 bin liradan aşağı iş beğenmiyorlar” diye konuştu.

HAFTADA 1.500 YABANCI ÜLKESİNE DÖNÜŞ YAPIYOR

Süreksiz müdafaa ile Türkiye’de yaşayan yabancı uyrukluların istekli olarak ülkelerine dönüşleri sürüyor. Kendi isteğiyle ülkesine geri dönüş yapmak isteyen yabancı uyruklular ikamet ettikleri kentlerdeki Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüklerine müracaat ederek istekli geri dönüş süreçlerini başlatılıyor. Bu yılın ağustos ayı sonuna kadar toplam 40 bin 465 yabancı asıllı ülkesine dönerken, her hafta ise ortalama 1.000-1.500 kişi ülkelerine dönüş yapıyor.