Tofaş, Doblo’nun boşluğunu dolduruyor mu? Açıklama geldi

ahmetbeyler

Yeni Üye
23 yıldır Bursa’daki Tofaş fabrikalarında üretilen Fiat Doblo, şok eden bir kararla İspanya’daki Stellantis fabrikalarına taşınmaya karar vermişti. Bu sonucun akabinde, Stellantis ve Koç Holding içindeki yeni iş birliğinin bilgilerinın sızdırıldığı tez edildi. Lakin Tofaş, son görüşme savını yalanladı.

Tofaş, hibrit ve elektrikli üç Stellantis modelini yalanladı

Dünya’dan Aysel Yücel’in haberine nazaran Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üreteceği yeni modeller gün yüzüne çıkmış olabilir. 2025 yahut 2026 yılında üretime başlaması planlanan Tofaş’ın, hem ticari araç birebir vakitte tıpkı vakitte binek modellere mesken sahipliği yapacağı sav edildi.


İddiaya nazaran, geçtiğimiz hafta Koç Holding yetkilileriyle toplantı yapmak için İstanbul’a gelen Stellantis Kümesi Lideri John Elkann, Bursa’daki faaliyetlerini üç yeni modelle genişletmek istedi. Otomotiv sanayisinde yer alan isimler, Doblo’dan kaynaklanan üretim boşluğunun hibrit ve elektrikli modeller ile doldurulacağını söylemiş oldu.Koç Holding ve Stellantis’ten çabucak hemen resmi açıklama gelmediğini söyleyen Tofaş, KAP’a yeni bir basın bildirisi paylaştı. 2025 yılından itibaren üretime başlanma gayelerinin yanlışsız olmadığını söylemiş oldu:

Basın-yayın organlarında, Stellantis ile Şirketimiz içinde yeni modeller için anlaşıldığı tarafında haberler çıkmıştır. 6 Haziran 2022 tarihindeki özel durum açıklamamızda açıklandıği üzere Tofaş fabrikasında üretilecek yeni eserler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmektedir.

Bu kapsamda, medyaya yansıyan haber gerçekleri yansıtmamakta olup, hususla ilgili Bildiri kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek mutlaklaşan bir karar alınması halinde, değerli gelişmeler yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır. İşbu açıklama II-15.1 nolu Özel Durumlar Tebliği’nin 9’uncu hususu çerçevesinde yapılmıştır.


KAP’a yapılan evvelki bir açıklamada, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni eserler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmelerin devam edeceği belirtilmişti. Stellantis Kümesi Lideri John Elkann Türkiye’ye gelmiş bulunmasına karşın, görüşme argümanları gerçeği yansıtmıyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!