Thodex davası… Özer’in ablası: Hesabımdaki 125 milyon liradan haberim yok

ahmetbeyler

Yeni Üye
Faruk Fatih Özer’in ağabeyi İtimat Özer kimlik tespiti sırasında mesleğinin reklamcılık olduğunu ve aylık gelirinin 40 bin dolar olduğunu söylemiş oldu. Özer’in kız kardeşi Serap Özer ise muhasebecilik yaptığını, aylık gelirinin 4 bin lira olduğunu belirtti. Duruşmaya SEGBİS’le bağlanan Faruk Fatih Özer’in yengesi Zuhal Özer ise konut bayanı olduğunu, aylık gelirinin olmadığını kaydetti.

‘NE BEN NE KARDEŞLERİM BU TÜRLÜ BİR İŞE KARIŞIR’

Tutuklu sanık İtimat Özer, üzerine atılı suçlamalarla alakası olmadığını öne sürerek “Şahsen bu biçimde bir suça da inanmıyorum. Ne ben ne kardeşlerim bu biçimde bir işe karışır. Aile ortasındaki hürmet ve sevgi ortasında gerçekleştirilen bağlar, örgüt hiyerarşisi ortasında görülmemelidir” dedi. İnanç Özer, reklamcılık yaptığını, kardeşi Faruk Fatih Özer’in kendisinden kullanmadığı banka hesaplarını istediğini ve sakınca görmeyerek hesapları verdiğini söylemiş oldu.

‘ANA HABER BÜLTENLERİNDEN ÖĞRENDİM’

Thodex data tabanında yönetici olarak gözüktüğüne dair bilgisi olmadığını söyleyen İtimat Özer, savunmasını şöyle sürdürdü: “Kardeşim hadiseden birkaç gün evvel gelip Balkan bankalarından birinin şirketi satın almayı istediğini söylemiş oldu. Olay günü kardeşimin yurt dışına çıktığını ana haber bültenlerinden öğrendim. İnsanları dolandırıp kaçtığı algısı oluşturuluyordu. Kardeşim de platform üzerinden açıklama yaptı fakat birileri insanları kötüleyip prestij suikastı düzenledi. Buradaki yalnızca mağdur olan beşerler Thodex ailesi ve mağdur ailesidir. Mağduriyetler şu an gideriliyormuş, âlâ niyetimiz ortadadır. Banka hesabına yatıran meblağlar kardeşim tarafınca yapıldı. Benim bilgim haricindedır. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum.”

125 MİLYON LİRADAN HABERİ OLMADIĞINI TEZ ETTİ

Tutuklu sanık Serap Özer ise şirkette 2018 yılında ön muhasebeci olarak işe başladığını, şirketin her geçen gün büyüdüğünü öne sürerek “Biz kardeşimin yurt dışına çıktığına dair yapılan haberden 2 hafta evvel davet merkezini büyütmeyi planlıyorduk. Büyüme endeksli bir şirkettik. Şu anda dolandırıcılık, kara para aklama ya da örgüt kurma üzere hatalarla yargılanıyoruz. Lakin biz olağan Türkiye standartlarında çalışan bir firmaydık” dedi.

Mahkeme lideri sanığa, hesabına yatırılan 125 milyon lirayı sordu. Sanık Serap Özer de “Ben 2018 yılında ferdî bir hesap açmıştım. Ben buradan olağan para gönderiyordum. sonrasındasında Faruk benden kimliğimi ve pasaport detaylarımi istemişti. Uzun vakit oldu pek hatırlamıyorum lakin ‘Lazım’ sözü şu an aklımda. Kimlik ve pasaport ayrıntılarını vermiştim” diyerek kelam konusu para girişinden haberi olmadığını tez etti. Özer, kelam konusu parayı Faruk Fatih Özer’in ya da diğerinin yatırmış olabileceğini öne sürdü.

ŞİRKETİN YAZILIMCISI 15 BİN LİRA KAYBETTİĞİNİ SÖYLEDİ

Tutuklu sanık Cem Uzunoğlu, şirketin yazılımcısı olduğunu ama meskenden çalıştığını kaydederek “Sistemin güvenlik protokollerini düzenliyordum. İddianame ve dayandığı MASAK raporu sistemi bozan aksiyonun içerden geldiğini öne sürmektedir. Ben şirket yöneticisi değilim. Yazılımdan sorumlu maaşlı bir çalışanım. Şayet şirket ortasında argüman edildiği üzere bir örgüt var ise benim yöneticilik üzere bir vasfım yoktur. Tez edilen cürüm işlendiyse kimlerin birlikte hareket ettiğini bilmem mümkün değildir. Ben Muğla’da evimden çalışıyordum, şirket ortasında ne konuşulduğunu bilmiyordum. Thodex borsasında ben de öteki müştekiler üzere içeride kalan 15 bin liramı kaybettim” biçiminde savunma yaptı.

‘TEKNİK BİR SORUN DEĞİL FATİH ÖZER PARA AKTARMADI’

Sanık Cem Uzunoğlu, “Sıcak cüzdanda para azalmaya başladığında Faruk Fatih Özer’e bildirim sarfiyat. Özer de soğuk cüzdandan şirket hesabına para aktarır. Limitler o denli ayarlanmalıdır ki hiç bir kullanıcı pürüze takılmadan para transferi yapılabilir. Son basamakta Faruk Fatih Özer sıcak cüzdana hiç bir biçimde para aktarmamıştır. Biz kendisine ulaşmaya çalışsak da ulaşamadık. Bu bir günlük olay, sonraki gün kaçtığı bilgisini biz medyadan aldık” dedi.

Müşteki avukatı ‘Bu teknik bir sorun mu yoksa dolandırıcılık mı ne düşünüyorsunuz’ biçiminde soru sorunca sanık Uzunoğlu, “Bu teknik rastgele bir sebeple meydana gelen bir durum değil. Faruk Fatih Özer’in kendi sorumluluğunda olan soğuk cüzdandan sıcak cüzdana para aktarmadığı için meydana gelmiş bir durumdur” biçiminde karşılık verdi.

SANIK AVUKATI REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNDU

Firari sanık Faruk Fatih Özer’in avukatlarından Sevgi Erarslan sanık Uzunoğlu’na soru sormak istedi. Mahkeme lideri, Fatih Özer’in noter aracılığıyla avukatına yetki vermediğini belirterek beyanının alınmasını reddetti. Sanık avukatlarından birisi kelam alarak reddi hakim talep etti. Heyet talebi kıymetlendirmek için duruşmaya orta verdi.