Tesla, sattığı elektrikli araba sayısıyla rekor kırdı!

ahmetbeyler

Yeni Üye
Elektrikli araba devi Tesla, 2022 yılına ait raporunu deklare etti. Geçtiğimiz yıl sattığı elektrikli araba sayısı ile bir unsur imza atan şirket, bundan evvelki periyoda kıyasla yüzde 40 büyüdüğü. İşte Elon Musk’ın elektrikli araba şirketinin başarılarla dolu 2022 yılı.

Tesla 2022’de 1,31 milyon elektrikli araba teslim etti

Tesla, 2022’nin dördüncü çeyreğinde rekor kırarak 405 bin 278 elektrikli araba teslim ettiğini bildirdi. Wall Street beklentilerinin altında kalmış olsa da, 2022’nin tamamında 1,31 milyon model satarak kıymetli bir muvaffakiyet yakaladığını deklare etti.


Son çeyrekte yayınlanan sayılar, teslimatlarda geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 40’lık bir artışı temsil ediyor. Dördüncü çeyrekte Tesla, 388 bin 131 Model 3 sedan ve Model Y’yi müşterilerine teslim ederken, daha üst sınıf Model S ve Model X ise 17 bin 147 adet satıldı.Şirket, üçüncü çeyrekte yatırımcılarına gönderdiği açıklamada, “Araç teslimatlarında yıllık ortalama yüzde 50 büyüme elde etmeyi bekliyoruz. Büyüme oranı ekipman kapasitemize, fabrika çalışma süremize, operasyonel verimliliğe ve tedarik zincirinin kapasitesine ve istikrarına bağlı olacak” dedi.

Şirket, yılın son çeyreğinde Çin’deki Covid-19 tedbirleriyle boğuştu, beraberinde ekonomik sakinliği kırmak için fiyat indirimleri ve promosyonlar uyguladı. Tüm bunlara karşılık son altı ayda şirket payları yüzde 45′ten çok bedel kaybetti.


Tesla ofisinde ise karışıklık yaşandığı bildirildi. Firmanın çalışanlarına maaşları yahut öbür istihdam şartları hakkında üst seviye yöneticilere şikayette bulunmamaları ve en kıymetlisi maaşlarını diğerleriyle paylaşmamaları konusunda ihtarlarda bulunduğu aktarıldı.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!