Tesla sahipleri dikkat! Parmaklarınız kopabilir

ahmetbeyler

Yeni Üye
Elektrikli araba devi Tesla, 1 milyondan fazla modelini geri çağırdı. Tesla’nın açıklamasına nazaran, 1 milyondan fazla aracın penceresi otomatik algılama konusunda problemler yaşıyor. Pencere sensörlerinde oluşan kusur, araç içerisindeki kişinin parmaklarının aralığa sıkışmasına yol açabilir.

Tesla pencere kusuru yüzünden 1 milyon aracını geri çağırdı

Son vakit içinderda Mercedes, Ford ve Volkswagen dahil olmak üzere biroldukca şirket araçlarını geri çağırdı. Lakin gördüğümüz en değişik yanılgılardan biri Elon Musk’ın araba markası Tesla’da yaşandı. Pencerelerin düzgün çalışmadığını fark eden ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA), Tesla sahiplerini uyardı.


19 Eylül’de başlayan geri çağırma ihtarları ABD’deki araçları kapsıyor. Açıklamaya bakılırsa geri çağırma; 2017-2022 Model 3, 2020-2021 Model Y, 2021-2022 Model S ve Model X araçlarını içeriyor. Tesla mevzuyla ilgili ayrıntılı bilgi paylaşmamış olsa da, sorunu fiyatsız bir yazılım güncellemesiyle çözeceğini söylemiş oldu.NHTSA’nın ayrıntılandırdığı probleme göre, üstte bahsedilen Tesla modellerinin pencerelerinde algılama sensörü düzgün çalışmıyor. Pencere açılırken yahut kapatılırken bir kişinin parmaklarını algılamıyor . Bu durum ise rastgele bir cismin pencere aralığına sıkışmasına niye olabilir. NHTSA, bunu “faydalanma riskini artıran kritik uyarı” olarak ayrıntılandırdı.

Tesla, son vakit içinderda hayli fazla geri çağırma yapmaya başladı. Bilhassa araçların üretimindeki artış, hem yazılım tıpkı vakitte donanım alanındaki yanlışlara sebep oldu. Daha evvel de Track Mod özelliğindeki bir yanılgı niçiniyle yaklaşık 48 bin araç geri çağırılmıştı.

Peki siz Tesla geri çağırma ihtarları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!