Sulu Pilav (İnce Bulgur Çorbası)

bilimsel

Üye
Sulu Pilav (İnce Bulgur Çorbası) Tanımı İçin Materyaller

• 1 çay bardağı ince köftelik bulgur (en küçük uzunluk olmazda az büyük çay bardakları olur ya ondan kulandım)
  • 5-5,5 su bardağı su (ben bi bardağını et suyu kulandım, onun yerine bulyon da koyabilirsiniz)
  • 3 yemek kaşığı tereyağ yada sıvı yağ
  • 2 adet domates
  • 2-3 adet sivri biber
  • Birazcık öncesinden kavrulmuş et kulandım
  • Tuz, kırmızıbiber ,pul biber
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • Yarım yemek kaşığı biber salçası
Sulu Pilav (İnce Bulgur Çorbası) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Domates ve biberler küçük küçük doğranır.
  2. Tereyağı yada sıvı yağı tencereye alınır ,biberler sotelenir, sonrasındasında domates ve salça da eklenir salça kavurulur.
  3. Kavrulmuş et eklenir bir iki dakika da o kavrulur.
  4. İnce köftelik bulgur eklenir. Karıştırılır. Su ek edilir. Ben birazını et suyu olarak kulandım. Hazırda yoksa et suyu olmadan da olur lakin tabiki lezzet verir.
  5. Suyu ekledikten daha sonra baharatları ekleyin. Dilerseniz yavaşça acı yapabilirsiniz yakışıyor.
  6. Bulgurlar suyla bir arada şişecektir.
  7. Bir 20-25 dakika çorbamızı kaynatalım.
  8. Çorba olağanda baya ağır bir çorba olarak içilir. Siz bir daha de suyunu kendinize nazaran ayarlayın şayet fazlaca susuz olacak üzere olursa biraz daha kaynar su ek edin pişerken. Çorba sonraki güne muhtemelen biraz daha suyunu çekebilir. Ona bakılırsa ayarlayın.
Afiyet olsun.

Not; Taze kıyma yada ette kavurabilirsiniz büsbütün etsizde yapabilirsiniz lakin genelikle etli yada kıyma yapılır tat vermesi açısından.

Sulu Pilav (İnce Bulgur Çorbası) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı