Sporcuyla Nelerin Mümkün Olduğuna İlişkin Zorlu Fikirlerle Tanışın

dunyadan

Aktif Üye
Sporcuyla Nelerin Mümkün Olduğuna İlişkin Zorlu Fikirlerle Tanışın
Alaska’da Denali’ye tırmanmak ve kayak yapmak, 20.310 fit yükseklikte, yorucudur. Dağcılar, Kuzey Amerika’nın en yüksek zirvesine yavaş yavaş çıkarken, kar fırtınasına, yüksek irtifaya ve sıfırın altındaki sıcaklıklarda haftalara dayanır. Vasu Sojitra tek ayak üzerinde yaptı.

9 aylıkken, Bay Sojitra’nın sağ bacağı, bir kan enfeksiyonu olan septisemi nedeniyle ampute edildi. 10 yaşındayken Connecticut’ta iki ayaklı – denge ve dönüşe yardımcı olmak için direklere monte edilmiş kısa kayaklar – ile kayak yapan bir amputee gördü ve bir set için ebeveynlerine yalvardı. O zamandan beri, en vahşi yerlerde açık hava tutkularının peşinden gitti ve başkalarını da onu takip etmeye teşvik etti.

2014’te Bay Sojitra, koltuk değneği kullanarak Wyoming’in Grand Teton zirvesine (yükseklik: 13.775 fit) tırmandı. Geçen yıl, eyaletteki Moran Dağı’nın (rakım: 12.610 fit) ilk engelli kayak inişini tamamladıktan sonra, Bay Sojitra, başka bir ampute olan Pete McAfee ile bir araya geldi ve Denali’nin ilk engelli inişi olduğuna inanılan yerde kayak yaptı (orada). adaptif kayak dağcılık inişlerinin resmi kayıtları değildir). Başarıları, 2021 Warren Miller filmi “Winter Now Starts Now”da gösterildi. Ekim 2021’de Bay Sojitra, engelli hakları ve protez bakımı konusunda farkındalığı artıran Hareket Aralığı Projesi ile Ekvador’un Cotopaxi yanardağına (yükseklik: 19.347 fit) tırmandı.

30 yaşındaki Bay Sojitra, misyonunun açık havayı daha kapsayıcı ve erişilebilir kılmak olduğunu söyledi. Doğa sporlarını teşvik eden ve engelliler, beyaz olmayanlar ve LGBTQ üyeleri ve genellikle katılım dışında kalan diğer topluluklar için klinikler barındıran Inclusive Outdoors Project’in kurucu ortağıdır. Dış mekan malzemeleri markası The North Face’i temsil eden iki uyarlanabilir sporcudan biri ve bağımsız film “The Approach” da yeterince temsil edilmeyen diğer outdoor sporcularla birlikte rol aldı.

Bay. Profesyonel bir sporcu ve engelli erişim stratejisti olan Sojitra ile Mont, Bozeman’daki evinden röportaj yapıldı. Konuşma, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

Neden taşrada kayak yapıyorsunuz?

Bu, özellikle şu anda Yerli meseleleri ve kültürü hakkında daha fazla şey öğrendiğim için, üzerinde bulunduğum manzarayla bağlantı kurmanın ve topluluk oluşturmanın bir yolu. Benim için neşe yaratan da bu.

Kayak filmleri çeşitlilikleriyle tanınmaz. Bir Warren Miller filminde olmak sence Denali soyundan gelmen için ne fark eder?

LGBTQ topluluğu içinde tüm bu sporlara katılan pek çok renkli ve engelli insan var ama hikayeleri paylaşılmıyor. Bu yüzden bunu yapmaya devam ediyorum ve bu yüzden Denali’de kayak yapmak kadar çirkin bir şeyi sergilemek ve engelli insanların bile burada bunu yaptığını bilmek önemli.

Denali’de, yiyecek ve teçhizatla birlikte 70 kiloluk bir kızağı çekerken kendinizi kollarınızdan tutarak dağa çekmeniz gerekiyordu. Senin için nasıldı?

Denali’nin 20.000 feet’in üzerindeki zirvesinde, bir kahve pipetinden nefes alıyormuşsunuz gibi geliyor. Nefes almak ve hareket etmek, betonda yürümek gibi süper ağır ve zordur. Ama manzaralar tarif edilemez. Tüm bu devasa bergschrund’ların ve yarıkların, sarkan buzulların ve devasa uçurum bantlarının yanında kendinizi çok küçük hissediyorsunuz. Manzara karşısında kendimi çok alçakgönüllü hissettim.

Yarıklar ve asılı buzullar da sizi öldürebilir. Korkuyor muydun?

Ölüm potansiyeline sahip olmak korkutucu. Ama çoğunlukla, öldüğümüzde sevdiğimiz insanların bizi özleyeceğini bilmektir. Yapmak istemediğim bir şey onları bu anlamda hayal kırıklığına uğratmak.

Vasu Sojitra’nın 9 aylıkken sağ bacağı kan enfeksiyonu nedeniyle ampute edildi. Kredi… Sofia Jaramillo

Ne zaman hissettiniz? Kuzey Amerika’nın tepesinde mi durdun?

Ben ve Pete (McAfee) zirveye birlikte yürüdük. Çok mutluyduk, ağladık ve birbirimize sarıldık. Etrafta dans ediyorduk ve bir korsan bayrağı sallıyorduk (kafatası ve çapraz kılıçları olan siyah bir bayrak).

Korsan bayrağı neyi temsil ediyordu?

Sadece ben ve Pete’in ikisi de ampute. Korsan olmamızın biraz ironik versiyonu, çünkü ikimizin de ampütasyonları var – pegleg’li bir korsan gibi.

Zirvede seni ağlatan ne?

Denali’nin zirvesine çıkmak, vücudumun dağlarda ve dünyamızda yapabildiği her şeyin bir kombinasyonuydu. Hepimizin bulunduğumuz yerde olabilmek için harcadığımız çaba – süper güçlüydü. Bu alanda bulunmaktan ve engelli bir kişi olarak bu erişime sahip olmaktan dolayı çok onurlu, ayrıcalıklı ve minnettar hissediyorum.

İnişe başlarken, zirveyi başkaları için ilk kez çevirdiğinizi hissettiniz mi?

Çok fazla. Devlerin omuzlarında durduğumu biliyorum. Kuzey Amerika’nın en yüksek zirvesinde kayak yapmak, özellikle “öteki” olarak görülen veya özürlü biri olarak acınan marjinal bir kişi olarak, size erişim ve fırsat sağlandığında nelerin mümkün olduğunu sembolize eder. Bunu başarmış olmamız, insanlara bu fırsatlara erişim sağlandığında, bu inanılmaz başarılara ulaşabileceğimizi gösteriyor. Yüzümde kesinlikle bir gülümseme vardı, donmuş burnum ve parmaklarımdan bile.

Dış mekana katılmanın önündeki engeller nelerdir?

İster ulaşım, ister burs veya mentorluk programları olsun, ister farklı kültürleri çok homojen bir alana dahil edebileceğimiz yollar olsun, kaynaklara ve fırsatlara erişimdir. Bütün bunları ele almak sadece bir topluluğa değil, tüm topluluklara yardımcı olabilir. Beyaz olsanız bile herkesin onları etkileyen farklı sorunları ve baskıları vardır.

Kapsayıcı Dış Mekan Projesi ile hedefiniz nedir?

Marjinalleştirilmiş kimliklere sahip insanlar için – renkli topluluklar, farklı topluluklar – için dağ sporları içinde ilgi alanları sağlamak için çalışıyoruz. engelliler, queer topluluklar. Bu toplulukları merkeze alan daha bilinçli alanlar yaratmaya ve onları sevdiğim sporlara daha fazla dahil etmeye çalışıyoruz. Buradaki fikir, yalnızca bu nüfusu ve fırsatı genişletmek ve genellikle ana akım açık hava anlatısının dışında bırakılan bu topluluklar için mentorluk ve büyüme sağlamaktır.

Deneyiminizden çıkarılacak sonuç nedir?

Denali ve diğer zirvelerde ilk engelli inişlerini yapan tek kişi ben değilim, insanlara engelleri aşmaları için ilham vermeyi umuyorum. İnsanlara sadece kendileri için değil, başkaları için de ortaya çıkmaları için ilham vermek istiyorum.

David Goodman bir gazeteci ve “Kuzeydoğudaki En İyi Dağlarda Kayağı” (AMC Books) kitabının yazarı ve halkla ilişkiler radyo programı ve podcast’i olan The Vermont Conversation’ın sunucusudur.

52 Değişen Dünya için Yerler

2022 listesi yerleri vurgular gezginlerin çözümün bir parçası olabileceği dünya çapında.

New York Times Travel’ı Instagram’da takip edin , Twitter ve Facebook . Ve , bir sonraki tatiliniz için daha akıllı seyahat etme konusunda uzman ipuçları ve ilham almak için haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun. Gelecekte bir kaçamak mı hayal ediyorsunuz yoksa sadece koltukla seyahat mi ediyorsunuz? 2022 için 52 Değişen Dünya için Yerler sayfamıza göz atın.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.