Sevda Noyan’ın ‘tehdit’ davası karar

ahmetbeyler

Yeni Üye
İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Sevda Noyan katılmadı. Noyan’ı avukatı Oğuz Özer duruşmada hazır bulundu. Davanın şikayetçileri de duruşmaya katılmadı.

Duruşmada görüşünü açıklayan savcı, sanık Sevda Noyan’ın televizyon programında söylemiş olduği kelamların ‘Tehdit’ hatasını oluşturduğunu belirtti. Evrakın uzlaştırma ofisine devredildiği ve hazırlanan raporda tarafların uzlaştığı tabir edildi. Bu niçinle savcı davanın düşmesine karar verilmesini talep etti.


“ÖZELLİKLE KABAHAT SÜRECE KASTI YOKTUR”

Sanık Sevda Noyan’ın avukatı Oğuz Özer, “Müvekkilim hata sürece kastıyla yahut Anayasal tertibe karşı kelamlar sarf etmemiştir. Tersine darbe zıtlığı ve Anayasal tertibini muhafaza ismine, belirtilen biçimde beyanda bulunmuştur. Bilhassa cürüm sürece kastı yoktur. Mağdurlar ile müvekkilim içinde uzlaşma sağlandığı rapor edilmiştir. Düşme sonucu verilsin” dedi.

Mahkeme, sanık Sevda Noyan ve şikayetçiler içinde uzlaşma sağlanması niçiniyle davanın düşmesine karar verdi.

İDDİANAME

Yazar Sevda Noyan, 3 Mayıs 2020 tarihinde bir televizyon programında bir soru üzerine, “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Yanlış anlaşılmasın, yanlışsız anlaşılsın. Bizim aile bir 50 kişiyi gdolayır yani. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede var, üç beş. Benim listem hazır açıkçası” diye konuşmuştu. Kelamları niçiniyle hakkında hata duyurusunda bulunulan Noyan hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Cürümleri Ofisi soruşturma başlatmıştı. Noyan hakkında ‘Halk içinde endişe ve panik yaratmak emeliyle tehdit’ hatasından 3 yıldan 6 yıla kadar mahpus istemiyle dava açmıştı.