Sene berbat başlamasın: Uyuşturucu, taciz, geçersiz içki

ahmetbeyler

Yeni Üye
Feramuz Erdin

HIV VİRÜSÜ YALANI

Caz müziğinin anavatanı sayılabilecek olan New Orleans’ta her yıl kutlanan bir aktiflik olan Mardi Gras’ın ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Fransız Mahallesi’nin otantik ortamında, dünyanın ve ülkenin her tarafınca gelen insanların katıldığı kutlamalar ve cümbüş sabaha kadar sürer.

O yılki şenlik de bir küme polis olarak ABD’de bir üniversitede eğitim görmekte olduğumuz vakte denk gelmişti. Birkaç arkadaşımızla şenliğe gitmek istediğimizi derste hocamıza deklare ettiğımızda, kocası hem de bulunduğumuz ilin Emniyet Müdürü olan hocamız, asla gitmememiz gerektiğini söylemiş oldu: Zira kimi makus niyetli şahısların, kalabalıkta önüne gelene ortasında AIDS’e yol açan HIV virüsü bulaştırılmış iğneleri saplayacakları bilgisi vardı!

Tabii ki bu aslında şenliğe iştirakin olabildiğince düşük tutulması için uydurulmuş olan bir hikâyeydi! Zira kamu otoritesi yönetebileceğinden çok kalabalığın bir ortaya gelmesini istemiyordu. Hocamız her ne kadar bu ihtara yürekten inanarak bize ısrarla birkaç kere aktarmış olsa da bizi sonucumızdan döndüremedi:

Çünkü hayatta riskler her vakit olacaktı. “Risk var” diye hayattan geri durmak yanlıştı.

Önemli olan şey risklerin farkında olmak ve nasıl yönetileceğini bilmekti!

BAŞLICA GÜVENLİK RİSKLERİ VE ALINMASI GEREKEN KİŞİSEL TEDBİRLER

Sadece yılbaşı kutlamalarında değil, insanların toplu olarak bulundukları tüm yerlerde ve etkinliklerde güvenlik riski her vakit olağandan daha yüksektir. Çok sayıda insanın bir ortaya geldiği mitingler, kutlamalar, spor karşılaşmaları, toplu ulaşım çizgileri yahut istasyonları üzere yerler için “Kalabalık Yönetimi” ve “Etkinlik Güvenliği” üzere başlıklar altında toplanan özellikli güvenlik önlemleri uygulanmalıdır.

Kalabalık yerlerdeki esas güvenlik riskleri ve alınması gerekli olan şahsi güvenlik önlemler ise şunlardır:

Terör: Terör örgütlerinin her vakit insanların ağır olduğu yerleri maksat olarak seçtiklerini daha evvel de yazmıştık. Yılbaşı üzere sokakta ve yerlerde olağandan çok insanın olduğu özel günler teröristler için yeterli bir fırsat olabilir. Bu kalabalığın onlar için bir başka avantajı da her ne kadar o gün için genel güvenlik önlemleri artırılmış olsa da o kalabalığın ortasında daha az fark edilebilme mümkünlüğüdür.

Terörle uğraş biroldukça kamu kuruluşunun tıpkı anda faaliyet gösterdiği bir alandır. Birbiri ile uyumlu ve hatta kimi vakit de birbirinden bağımsız işleyen sistemler en ufak bir terör hareketliliğini tesbit etmek ve engellemek üzere dizayn edilmiştir. Bunlara karşın, kendini gizlemeyi başarmış terörist ögelerin hareket yapması ihtimali her vakit kelam konusudur.

Sade vatandaşın terörle uğraş manasında yapabileceği tek şey gördüğü olumsuz ve sıra dışı bir durumu derhal ilgili yerlere ihbar etmektir.

Tüm bunlara karşın, şansızlık yapıtı, bir aksiyona denk gelindiğinde ise saklanmak ve yere çökerek amaç küçültmek ve sakin kalarak birinci fırsatta oradan uzaklaşmak bir tahlil olabilir.

Öyle bir durum gelişirse, teröristlerle göz teması kurmak yahut irtibata geçmek sizin için hayli tehlikeli olabilir. Tıpkı biçimde panik hali göstermek ve çığlık atmak da karşı tarafı tahrik edebilir.

İzdiham: Kalabalık idaresi bilgi, deneyim ve özel uygulamalar gerektirir. Bir panik halinde yaşanacak izdihamda yüzlerce insanın hayatını kaybetmesi mümkündür. Hakikaten daha geçen ay Seul’de bir sokakta yaşanan izdihamda yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Agresif kümelerden, dar sokaklar ile kalabalığın uygunca ağırlaştığı yerlerden uzak durulması bir önlem olarak düşünülebilir.

Aşina olunmayan sokak ve caddelerde gezerken göz ucuyla bir tahliye rotası yahut sığınma noktası belirlemek her vakit işe yarayacak bir öbür önlemdir.

Kavga: Kalabalıklarda en sık rastlanan olay arbededir. Alınan keyif ve cüret verici hususların de tesiriyle en ufak bir sürtüşme, anlık olarak biroldukca kişinin karıştığı epeyce büyük ve kanlı bir arbedeye dönüşebilir.

Öncelikle bir hengamenin tarafı olmamak fazlaca kıymetlidir. Her ne kadar mağdur edilmiş olsanız da sabır göstererek oradan uzaklaşmak en uygunudur. Şayet öbürleri hengame ediyorsa bir daha oradan uzaklaşmak gerekir.

Tarafları kim olursa olsun, bir hengamede yaralayıcı alet ve silah kullanılması ihtimaline karşı, olay yerinden çabucak uzaklaşılması en gerçek tercih olacaktır.

Cinsel taciz: Kalabalıklar tacizcilerin en sevdiği ortamlardır. Şayet bu durumla fizyolojik yahut ruhsal olarak baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız kalabalığın içine girmemek en uygun tahlil olacaktır. Zira bu esnada meydana gelebilecek sürtüşmelerin de hengameye dönme ihtimali hayli fazladır.

Kalabalıkların epeyce olduğu yerlerde asayişin elbette sağlanamayacağının her vakit şuurunda olmak gerekir.

Sahte içkiler ve uyuşturucu: Tanımadığınız şahıslardan gelen husus yahut ilaç kullanma teklifleri asla kabul etmemeniz gerektiği üzere, aslında uyuşturucunun en yakındakilerden geldiğini de hiç bir vakit hatırınızdan çıkarmamalısınız. Bedeninizin bu çeşit unsurlara alışık ve güçlü olduğunu bilseniz bile bugünü fırsata çevirmek isteyen makus niyetli torbacıların zehirli mallarının kurbanı olabileceğiniz ihtimalini asla unutmamalısınız.

Yılbaşını fırsat bilen düzmece içki üreticilerine yönelik daha yeni tahminen de yüzlerce operasyon yapıldı. Tanımadığınız yerlerde, açıktan satılan alkollü içkilere karşı her zamankinden daha dikkatli olmalısınız.

Bunlara ek olarak şayet araç kullanacaksanız ayık ve şuurlu kalmaya aslına bakarsanız kesinlikle ihtimam göstermelisiniz.

Hırsızlık: Kalabalıklara girerken üzerinizde ziynet eşyası bulundurmamalısınız. Bunun yanında aktiflik yerinde mümkünse yalnızca bir kimlik kartı, tek bir kredi kartı ve az ölçüde nakit para ile gezmelisiniz. Cep telefonunuz ve cüzdanınızı muhafazaya almalı ve sık sık da denetim etmelisiniz.

Sokakta tanıştığınız şahısların bilmediğiniz bir yere gitme davetini reddetmek güvenlik riskinizi değerli ölçüde düşürecektir.

Salgın hastalıklar: Mevsimsel durumdan dolayı kalabalıkta daha kolay bulaşabilecek salgın hastalıklara karşı şahsi önlemler her vakit alınmalıdır.

KAMUSAL ÖNLEMLER DE TAMAM

İçişleri Bakanlığı talimatıyla vilayetlerdeki kolluk ve acil durum üniteleri yılbaşı önlemlerini oldukçatan planladı. Buna bakılırsa istirahatli olanlar da dâhil olmak üzere kolluk o gece sabaha kadar neredeyse tam takım olarak nazaranv yapacak.

Görünen o ki; alınan genel güvenlik önlemlerinin yanında şahsi güvenlik önlemlerinizi de ihmal etmezseniz bu yılbaşında gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Herkese sağlıklı, huzurlu ve uygun bir yeni yıl dilerim.