Sayısı deklare ettilar: 5,5 milyon burada

ahmetbeyler

Yeni Üye
Göç Yönetimi Başkanlığı Ahenk ve İrtibat Genel Müdürü Ok, yabancılara yönelik yürütülen ahenk çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Ok, Türkiye’deki yabancı sayısına ait, “Ülkemizde halihazırda 1 milyon 422 bin 635 ikamet müsaadeli, 320 bin 458 memleketler arası muhafaza kapsamında, 3 milyon 763 bin 211’i de süreksiz müdafaa kapsamında olmak üzere 5 milyon 506 bin 304 yabancı bulunmakta. 2018 yılında Göç Heyeti’nce kabul edilen ‘Türkiye’nin Ahenk Strateji Evrakı ve Ulusal Hareket Planı’ çerçevesinde ahenk ve bağlantı faaliyetlerini yürütmekteyiz. Bugüne kadar da yabancılar dahil 23 milyon 249 bin 558 şahsa ahenk ve bağlantı faaliyetleri kapsamında eriştik. Türkiye’de yasal olarak bulunan yabancılar özelinde eğitim, sıhhat, toplumsal yardımlar üzere konularda yapılacak çalışmaların planlanması, göçmenlere yönelik toplumsal kabul seviyesinin güçlendirilmesi, mahallî seviyede iş birliği faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, göçmenlerin istihdamlarına yönelik tahlil ve planlama yapılması, yabancıların din hizmetlerinden yaralanmaları için gerekli altyapının oluşturulması üzere faaliyetleri kapsayan ‘Türkiye’nin Ahenk Strateji Evrakı ve Ulusal Hareket Planı’, 20 Şubat 2018 tarihindeki ‘Göç Şurası’nda kabul edilmiştir. Nizamlı aralıklarla izleme ve kıymetlendirilmesi yapılan dokümanla ülkemizin ahenk faaliyetlerinin aktif ve koordineli biçimde yürütülmesi sağlanmakta” diye konuştu.

‘1 MİLYON BİREYE ULAŞILMASI HEDEFLENMEKTE’


Gökçe Ok, Toplumsal Ahenk ve Hayat Eğitim Programı’ndan (SUYE) da bahsederek, “Türkçe lisan eğitimleri Suriyeliler başta olmak üzere ülkemizde yasal kalış hakkına sahip tüm yetişkin yabancıların ülkemizde bulundukları mühlet zarfında toplumsal, ekonomik ve kültürel hayata uyumlarının kolaylaştırılması emeliyle ‘Türkiye’nin kültürel yapısı, gelenek ve bakılırsanekler, genel ahlak ve toplumsal hayat kuralları, toplumsal hayat kuralları, hak ve yükümlülükler, toplumsal hayata ait bilgilendirme, eğitim ve sıhhat imkanları, hukuksal bahisler ve geçim kaynaklarına erişim’ mevzularında halk eğitim merkezleri ve okullarda, esnek bir modelle SUYE başlatılmıştır. 2019 yılında başlatılan SUYE kapsamında bugüne kadar 145 farklı uyruktan 502 bin 785 bireye eğitim verildi. 2022 yılı sonuna kadar 1 milyon bireye ulaşılması hedeflenmekte. Yabancıların mahalle kültürüne ilişkin bilgilendirilmesi ve içindeki toplumsal uyumlarının artırılması için ülke genelinde mahalle bazında buluşmalar yapılmakta olup muhtarlarımızla sistemli olarak istişari nitelikte bir ortaya gelinmekte” dedi.

‘YİMER 157 ARACILIĞIYLA 14 BİN 142 KİŞİNİN HAYATI KURTARILDI’

Ardından Yabancılar Bağlantı Merkezi’nin (YİMER) faaliyetlerini anlatan Ok, “Yabancıların vize, ikamet müsaadesi, memleketler arası müdafaa, süreksiz muhafaza üzere konularda sordukları tüm sorulara karşılık bulabilecekleri bir davet merkezi olan ‘YİMER 157’ insan ticareti mağdurlarının tespitine ve göçmen kaçakçılığı mağduru yabancıların denizde kurtarılma operasyonlarına yönelik de ihbar ve yardım sınırı olarak Türkçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Rusça, Almanca ve Peştuca üzere 10 lisanda 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vererek rehberlik-yönlendirme yapmaya ve hayat kurtarmaya devam etmektedir. Bugüne kadar YİMER 157’ye gelen davet sayısı 14 milyon 90 bin 657’dir. YİMER 157 aracılığı ile 639 ihbarda ise 14 bin 142 kişinin hayatı da kurtarıldı. Yabancıların hak ve hizmetlere erişimleri konusunda muhtaçlık duyduğu bilgilendirme ve yönlendirme hizmetlerinin yüz yüze ve çift istikametli bağlantıyla en tesirli biçimde gerçekleştirilmesi için yabancıların ağır olarak ikamet ettiği 15 vilayette ‘Göç Müracaat Merkezleri’ kurulmuştur. Bu merkezlerle 2018’den bugüne toplam 2 milyon 286 bin 093 bireye hizmet verildi” diye konuştu.

Gökçe Ok’un bilgilendirmelerinin akabinde yasal kalış hakkına sahip tüm yetişkin yabancılara haftada 8 saat Türkçe eğitim verilen SUYE ve 10 lisanda 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verilen YİMER ziyaret edildi. (DHA)