Robot, Mars kayalarından oksijen üretmek için katalizör keşfetti

amerikali

Yeni Üye
Otonom bir kimyasal robot, Mars göktaşlarında bulunan minerallerden oksijen üretiyor. Benzer bir süreç, bir gün Mars’taki astronotlara oksijen sağlamak için de kullanılabilir.

ReklamcılıkOlası bir Mars kolonisine veya astronotlara tedarik sağlamak için Mars’a oksijen taşımak çok pahalıdır. Bu nedenle yerinde yapılması gerekmektedir. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Çinli bilim insanları, Kızıl Gezegen’de bulunan malzemelerin bunun için kullanılabileceğini söylüyor. Bu amaçla araştırmacılar, Nature Synthesis dergisinde yayınlanan “Robot yapay zeka kimyageri tarafından Mars göktaşlarından oksijen üreten katalizörlerin otomatik sentezi” adlı bilimsel makalede açıkladıkları gibi tamamen otonom bir kimya robotu geliştirdiler.

Robot, yüksek güçlü bir lazer kullanarak, Mars’tan gelen veya Dünya’da bulunan beş farklı Mars gök taşının bileşimini analiz etti. Robot, oksijen üretmek için bir katalizör oluşturmaya yetecek miktarlarda altı element keşfetti. Elementler demir, nikel, kalsiyum, magnezyum, alüminyum ve manganezdir.


Önerilen editoryal içerikİzniniz üzerine harici bir YouTube videosu (Google Ireland Limited) buraya yüklenecektir.Her zaman YouTube videosunu yükle

Şimdi YouTube videosunu indirin
Robot numuneleri inceliyor.
Bilim adamlarına göre bu unsurlar planlanan proje için en iyisi değil ve katalizörün performansını sınırlıyor. Ancak Mars’ta gerekli miktarlarda mevcutturlar. Ayrıca oksijeni çıkarmak için büyük miktarda suya ihtiyaç vardır. Oksijen üretimi için enerji daha sonra güneş ışığından gelir.

AI, katalizör bileşimini belirler


Robot, oksijen üretmek için hangi element kombinasyonunun en iyi katalizörü üreteceğini belirlemek için yapay zekayı (AI) kullandı. 3,7 milyon olası Mars elementi kombinasyonunu tek tek test etmek uzun zaman alabileceğinden robotun yapay zekası, en iyi başarı şansına sahip olabilecek kombinasyonlar hakkında bir tahminde bulundu. Robot daha sonra tuz çözeltisi ve karbondioksit kullanarak ürettiği 200’den fazla katalizörü bağımsız olarak test etti.

Robot en uygun görünen katalizörü seçti. Bu katalizör kabaca on yıl önce mevcut olan katalizörlerle aynı seviyededir. Seçilen katalizör -37° C sıcaklıkta çalışıyor. Bu, kabaca Mars’ta geçerli olan sıcaklıklara karşılık geliyor. Bu koşullar altında yenilenmesi gerekmeden altı günden fazla hizmet verebilir.

Araştırmacılar Mars’ta 3 m tavan yüksekliğine sahip 100 m²’lik bir odada yer alan bir tesis öneriyorlar. Katalitik konvertör tavandadır. Ekibin hesapladığı gibi sistem, yaklaşık 15 saatlik bir süre boyunca uzayda Dünya’dakine benzer oksijen seviyeleri üretebilecek.

NASA karbondioksitten oksijen çıkarıyor


NASA ise Mars’ta karbondioksitten oksijen üretmeyi planlıyor. Atmosferde karbondioksitin yüzde 95’i mevcut olduğundan Mars’ın derinliklerinden ekstra su çıkarmaya gerek yok.

Mars gezgini Perseverance ile yapılan bir deneyde, Moxie (Mars Oksijen ISRU Deneyi) adı verilen bir alet kullanılarak oksijen üretildi. Moxie ilk olarak Nisan 2021’de 5,37 g oksijen üretti. O zamandan beri NASA, verimi artırmak için çalışıyor. Haziran 2023’te bir saatte 12 gr civarında oksijen elde edilirken, Eylül ayında 10 saatte 122 gr oksijen elde edildi. NASA şimdi Moxie’nin daha büyük ve değiştirilmiş bir versiyonunu oluşturmak istiyor.


(olb)Haberin Sonu