Pazar gününden itibaren yaz saati uygulamasına geçiliyor: Değişim böyle işliyor

amerikali

Yeni Üye
Pazar günü bir saatlik uykuyu kaçırıyoruz, her yıl olduğu gibi saatler değişiyor: bu gece saat ikiden itibaren yaz saati başlıyor. Orta Avrupa Yaz Saati (CEST) her zaman Mart ayının son Pazar günü Orta Avrupa Saati'ne (CET) göre saat 02:00'de başlar, saatler 02:00'den 03:00'e ileri alınır. 1970'lerdeki petrol krizi – bu, vatandaşların ve endüstrinin gün ışığından daha iyi yararlanmasına olanak tanıyacaktı.

ReklamcılıkDeğişikliğin istenilen başarıya ulaşıp ulaşmadığı tartışmalıdır. Ancak zaman değişiminin insan ve hayvanların biyoritimlerinin bozulması gibi olumsuz sonuçları tartışılmaz. Ancak birkaç yıl önce AB Komisyonu Avrupa çapında bir düzenleme üzerinde anlaşamadı. Brexit, Corona krizi ve ardından gelen savaşlar nedeniyle bu konu kaybedildi; ilgilenilmesi gereken daha önemli şeyler vardı. Avrupa Birliği'nin saat değişikliğini tekrar uygulayıp uygulaymayacağı ve ne zaman uygulayacağı şu anda belirsizdir.

Değişimin sorumlusu kim?


Zamanın yayılması ve dolayısıyla zamanın hassas bir şekilde dönüştürülmesi, Braunschweig'deki Fiziksel-Teknik Federal Enstitüsünün (PTB) yasal görevlerinden biridir. PTB, Media Broadcast GmbH'nin uzun dalga vericisi DCF77 aracılığıyla her dakika dakika, saat, takvim günü, haftanın günü, takvim ayı ve takvim yılının son iki rakamını iletir.

Ancak kontrol sinyali Braunschweig'den hatlar aracılığıyla verici istasyona iletilmez. Bunun yerine sinyal, güney Hesse'deki iletim noktasında PTB tarafından geliştirilen bir kontrol cihazı tarafından üretiliyor; Braunschweig'de her şey basitçe izleniyor. Vericinin Hanau yakınlarındaki Mainflingen'deki konumu etrafındaki yaklaşık 2000 kilometrelik bir alanda sinyaller günün 24 saati alınabiliyor.PTB verici istasyonu


(Resim: Fiziksel-Teknik Federal Enstitü)DCF77, radyo ve televizyon istasyonlarının saatlerinin yanı sıra Deutsche Bahn AG'nin saatlerini ve enerji tedariki ve taşımacılığındaki birçok zaman anahtarını da kontrol eder. Ayrıca zaman sinyalleri, endüstriyel süreçleri kontrol etmek ve izlemek ve özel radyo saatlerini güncel tutmak için kullanılır. Ancak bazen geçiş planlandığı gibi çalışmaz ve bir gün gecikir.

Duvarların üstesinden gelin


Uzun dalga sinyalleri binalara büyük ölçüde engellenmeden nüfuz eder ve ağaçlar veya yüksek binalar gibi engeller sinyal alımını neredeyse hiç etkilemez. Küçük ferrit antenler kullanılarak, örneğin pille veya güneş enerjisiyle çalışan radyo saatlerinde harici bir anten olmadan alınabilirler. Akıllı telefonlar ve diğer birçok BT cihazı saatin değiştiğini telefon, internet veya uydu sinyalleri aracılığıyla fark eder. Bu arada, PTB ana sayfasında tam saati istediğiniz zaman görebilirsiniz: PTB saatine Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) kullanılarak şifrelenmiş olarak erişilebilir. Örneğin c't'de bu saati karşılaştırmalı gecikme ölçümleri için kullanırız.

Hem akıllı telefon hem de mutfak saati otomatik olarak yaz saatine geçtiği için saat değişikliği artık bu makalenin yazarına herhangi bir sorun yaşatmıyor. Mekanik saatlerin ve aptal cep telefonlarının olduğu günlerde işler tamamen farklıydı. Bu arada yaz saati uygulaması Ekim ayının son Pazar günü sona eriyor: Orta Avrupa Yaz Saati'ne göre sabah 3'te saatler gece 2'ye ayarlanıyor ve çalınan uyku saatini geri alıyoruz.


(İngiltere)Haberin Sonu