Öğrenciler dikkat… Yeni karar

ahmetbeyler

Yeni Üye
Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca yapılan yeni düzenlemeyle liselerde devamsızlıktan kalan öğrencilere okul haricinde kalmamaları için tahsil yılı sonunu beklemeden mesleksel eğitim merkezlerine geçiş hakkı verileceği duyuruldu.

Ulusal Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeye göre, liselerde devamsızlıktan dolayı derslere devam edemeyen öğrencilere, istedikleri takdirde kayıtlarını mesleksel eğitim merkezi diploma programına aktarabilmelerine imkânı verildi.

OKUL DIŞINDA KALMAYACAKLAR

Bakanlığın bu düzenleme ile liselerde tahsil hakkı devam eden lakin devamsızlık niçiniyle sınıf yineına kalan öğrencilerin okul haricinde kalmamaları için tahsil yılı sonunu beklemeden mesleksel eğitim merkezlerinde uygulanan yeni tahsil haklarından yararlanmalarını sağlamayı amaçladığı aktarıldı.

Düzenlemeye göre öğrencilerin, istemeleri halinde bir daha sonraki eğitim ve öğretim yılında evvelki okullarında ayrıldıkları sınıf düzeyinden eğitimlerine devam etme hakları da olacağı da söz edildi. Tahsil hakkı bulunmayanlar ise açık öğretim lisesi, mesleksel açık öğretim lisesi, açık öğretim imam hatip lisesi yahut mesleksel eğitim merkezine yönlendirilerek kayıtlarının yapılabileceği bildirildi.

Bakanlığın yeni düzenlemesinde, liselerde tahsil görmekte iken mesleksel eğitim merkezine nakil ve geçiş yapan öğrencilerin tahsil yılı içerisinde bir sefere mahsus olmak üzere geldikleri okullarına dönebilmelerine imkân tanıyan yeni bir husus de yer aldı.