Nefret telaffuzunda birinci 3 belirtildi: Hindistan sürprizi

ahmetbeyler

Yeni Üye
Son senelerda Müslümanlara yönelik baskı, hakaret ve tacizlerde önemli artış gözlemlenirken, Twitter üzerinden körüklenen İslam düşmanlığı ile ilgili çarpıcı bir çalışma yayımlandı. Avustralya merkezli Victoria İslam Kurulu (ICV) tarafınca hazırlanan rapora nazaran, toplumsal medyadaki Müslüman aksisi nefretin yaklaşık yüzde 86’sı ABD, İngiltere ve Hindistan’dan geliyor.

28 Ağustos 2019 ila 27 Ağustos 2021 içindeki müddetin incelendiği çalışmada, Hindistan, 871 bin 379 tweetle Müslüman zıddı dijital nefret listesinde birinci sırada yer aldı. Hindistan’ı 289 bin 248 tweet ile ABD ve 196 bin 376 tweet ile İngiltere takip etti. Dijital Çağda İslamofobi isimli raporda, toplumsal medyada İslam düşmanlığını Hindistan’da iktidar partisi BJP’nin körüklediği söz edildi. ABD’de Müslümanlara yönelik kışkırtıcı telaffuzlar sarf eden eski Lider Donald Trump periyodunda de toplumsal medyada İslam aksisi görüş tavan yaptı. İngiltere’de ise ülkenin göçmen aykırısı siyasetleri ve eski Başbakan Boris Johnson’ın yüzeysel ırkçı demeçleri dijital nefretin körüklenmesinin sebebi olarak gösterildi.

TWITTER GAYRET ETMİYOR

Raporda baz alınan 2 yıllık süreçte, Twitter’da 3 milyon 759 bin İslam düşmanlığı içerikli gönderi paylaşıldı. 2022 yılında yapılan incelemede, paylaşımların yüzde 85’inin kaldırılmadığı, yalnızca yüzde 14,8’inin platform tarafınca silindiği kaydedildi. Raporun sonuç metninde, “Twitter’ın Müslüman aykırısı içeriği kaldırmada büyük ölçüde başarısız olduğu” değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda bir başka dikkat çeken ayrıntı ise Twitter’ın Müslümanlara yönelik nefret lisanıyla paylaşılan içeriklere karşı tavrı oldu. Toplumsal medya şirketi, İslam düşmanlığı şikayetiyle raporlanan tweetlerin yalnızca yüzde 3’ünü kaldırdı. Çalışmada ayrıyeten, siyasetçilerin İslam’la ilintili olaylara verdikleri reaksiyonun, İslam aksiliğinin artmasına tesiri de gözler önüne serildi.