NASA’nın Stratosferik Teleskobu: Veriler Raspi, SD kart ve film sayesinde kaydedildi

amerikali

Yeni Üye
NASA’nın stratosferik teleskopu, ilkbaharda Dünya yörüngesinde beş kez döndükten sonra iniş sırasında hasar gördüğünde, nispeten basit bir veri kurtarma mekanizması sayesinde alınan görüntüler kaybolmadı. Sidney Üniversitesi’nden fizikçi Ellen Sirks, bu “veri kurtarma sisteminin” geliştirilmesi için bunu kamuoyuna duyurdu. Aerospace araştırma dergisindeki bir makalede ekip, diğer bilim adamlarının nispeten az bir para karşılığında en kötü senaryoda bile verilerinin kaybolmamasını nasıl sağlayabileceklerini açıklıyor. Tavuk kızartmak için geleneksel SD kartlar, köpük kutular ve folyo merkezi bir rol oynamaktadır.

ReklamcılıkBaşarının garantisi olarak Raspi


Grup şimdi teknolojinin Süper Basınçlı Balon Görüntüleme Teleskobu’ndan (SuperBIT) verileri kaydetmek için kullanıldığını açıklıyor. Nisan ayında dev bir helyum balonuna asılan balon, güney yarımkürenin etrafında birkaç kez tur attı ve karanlık madde araştırmaları için stratosferin astronomik görüntülerini çekti. Başlangıçta bildirilenin aksine teleskop Arjantin’e indiğinde imha edildi. Toplanan bilgilerin Starlink ve diğer uydu teknolojileri aracılığıyla iletilmesi için kullanılan veri bağlantıları, bilinmeyen nedenlerden dolayı artık çalışmıyordu. Aslında yalnızca ek güvenlik amacıyla kurulan “veri kurtarma sistemi”, görevin hâlâ başarılı olmasını sağlamak açısından çok önemliydi.“Veri Kurtarma Sistemi”


(Resim: Sirks ve ark.)Veri kurtarma sistemi, Raspberry Pi dahil olmak üzere ticari olarak temin edilebilen malzemelerden oluşur. SuperBIT örneğinde ise bunlardan dördü teleskopa bağlandı ve Arjantin üzerine atılmadan önce bunlardan ikisine 200 gigabayttan fazla veri kopyalandı. Küçük paraşütlerden sarkarak, Iridium’un uydu interneti aracılığıyla konumlarını sorumlulara ileterek dünya yüzeyine süzüldüler. Yerel polis paketleri aramaya yardım etti ve paketler sorunsuz bir şekilde bulundu. Eğer bu tür balon görevlerinde olduğu gibi veri aktarımı uydu bağlantılarıyla sınırlı olsaydı, bant genişliği de sınırlı kalacak ve muhtemelen pek çok kayıt kaybolacaktı.

Sirks, stratosferik balonlardan yapılan astronomik gözlemlerin uzay teleskoplarıyla karşılaştırılabilir kalitede görüntüler sağlayabileceğini, ancak aynı zamanda yalnızca çok küçük bir maliyete sahip olabileceğini açıklıyor. Ancak aynı zamanda o kadar çok veri üretiliyor ki, geleneksel iletim kanalları bir darboğaz haline geliyor. Kendi geliştirdiğimiz veri kurtarma sistemi bu duruma çare sağlar ve aynı zamanda hiçbir şeyin kaybolmaması güvenliğini de arttırır. “Verileri indirmenin en etkili yolu, onu bir SD karta kopyalayıp yerin üstüne bırakmaktır. Bu biraz çılgınca ama işe yarıyor” diyor. NASA bu nedenle bu tür paketleri kendisinin üretip kullanmak istediğini duyurdu. SuperBIT’teki görevlendirme başarılı bir kostümlü provaydı.


(mho)Haberin Sonu