MHP, Bakan Bozdağ ile görüştü… CHP de affa yeşil ışık yaktı

ahmetbeyler

Yeni Üye
Koronavirüsü münasebet göstererek iki yıl evvel kısmi af niteliğinde düzenlemeleri hayata geçiren ve isimli mahkûmları dışarıya çıkaran, siyasi mahkûmları ise cezaevlerinde tutan Cumhur İttifakı, seçim öncesi bir daha harekete geçti.

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ile organize cürüm örgütü önderlerinden Alaattin Çakıcı’nın geçen ay yaptığı görüşmenin akabinde kapsamlı af düzenlemesi için çalışmalarını hızlandıran MHP, iktidarla bu husustaki birinci teması kurdu.

BirGün’ün aktardıklarına göre, MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Feti Yıldız, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile bir ortaya geldi. toplantıda, birinci vakit içinderda farklı cezaevlerinde tutulan, tıpkı mahpus cezasını alan lakin farklı müddetlerde cezaevinde kalan mahkûmların durumları ele alındı. Bozdağ, bu bahiste bir düzenleme yapılarak infaz müddetlerinin bir daha ele alınabileceğini ve mahkûmlar içinde tutuklu kalma müddetlerinin eşitlenebileceğini bildirdi. Hususla ilgili şahsi toplumsal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan MHP’li Yıldız, toplantıdan evvel, “İnfaz hesaplamasının gözden geçirilmesi gerekliliğini Sayın Adalet Bakanı’mıza anlatacağım” dedi. Yıldız, görüşmenin akabinde ise sadece infaz müddetleriyle ilgili temaslarda bulunduklarını söylemiş oldu.

İNKÂRA KARŞIN MASADA

toplantıda, infazda ikilik oluşturan müddetlerin akabinde, Cumhur İttifakı tarafınca inkâr edilse de Alaettin Çakıcı’nın da talepleri içinde yer alan isimli mahkûmlar için genel af niteliğindeki düzenlemenin gündeme geldiği bildirildi. Fakat bu görüşmenin bilgileri hakkında bilgi verilmedi. Kulislerden edinilen bilgiye nazaran, MHP’nin bir müddetdir bilgileri üzerinde çalıştığı af düzenlemesinde, isimli hatalarda infaz müddetini yüzde 50’nin de altına düşürme, kontrollü hürlük müddetini uzatarak bireylerin kapalı cezaevlerinde geçirecekleri süreyi azaltma, beyan temeline bakılırsa cinsel cürümlerde cezayı affetme, taammüden öldürme üzere kasıtlı hataların tamamını düzenlemelerin kapsamı içerisinde dâhil etme bulunuyor. Ayrıyeten, mümkün yansılar niçiniyle uyuşturucu ticareti yapan hatalıların açık cezaevinde tamamlamasını sağlayacak bir değişiklik yapmak.

“KARŞI DEĞİLİZ”

Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu “Yeni Bir Sabah” programına katılan CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, affa karşı olmadıklarını açıklamıştı.

Özel, “Maalesef af Türkiye’de tartışılması gerektiği biçimde tartışılmıyor. Hatadan ziyan bakılırsanler ve onun yakınları değerlidir. Af uygulandığı vakit toplumun vicdanında karşılık bulacak mı bulmayacak mı bunun tartışılması lazım” demişti.

Özgür Özel, af sorununun suistimal edilmemesi gerektiğine dikkat çekmişti. Özel devamında, “Cumhuriyetin 100’üncü yılında bir af olacaksa bu mutabakatın Meclis’te yapılması lazım” tabirlerini kullanmıştı.