MHH, 3D baskılı, ilaç salgılayan kulak kanalını implante ediyor

amerikali

Yeni Üye
Kasım ayında, Hannover Tıp Fakültesi’nin (MHH) KBB kliniğinde, kulak kanalı daralmasından şikayetçi olan bir hastaya 3D baskılı implant yerleştirildi. MHH dünyada bunu başaran ilk kliniktir. İmplant, daha önce birçok operasyona rağmen daralmaya devam eden kulak kanalını kalıcı olarak açık tutmayı amaçlayan bir stent görevi görüyor. Aynı zamanda yavaş yavaş vücut dokusuna salınan ve daha hızlı iyileşmeye yol açtığı söylenen aktif bileşenler de içerir.

Reklamcılık
Bu cihaz MHH’de yapay kulak kanalını oluşturmak için kullanıldı.PD Dr. Verena Scheper, “İlk takip muayeneleri şimdiden oldukça umut verici” diye açıklıyor. Kendisi ve MHH İç Kulak Farmakolojisi Bölümü’nden ekibi, implantı geliştirdi ve 3 boyutlu biyoplotter ile bastı. Klinik direktörü Prof. Prof. hc Dr. Thomas Lenarz olumlu bakıyor ve şöyle diyor: “Geleceğe yönelik yeni bir hasta bakımının kapısını açtık.”

3D yazıcı Desktop Metal şirketinden geliyor. Sistemleri, 3D baskı için polimer, metal, kum, seramik, köpük ve ahşap gibi çok çeşitli malzemeleri kullanabiliyor. 3D biyoplotter özellikle doğruluğuyla bilinir. Desktop Metal’in kurucusu ve CEO’su Ric Fulop, kulak implantı üretimini biyobaskıda yeni bir aşamaya geçiş olarak görüyor ve şöyle açıklıyor: “3D biyobaskılamanın faydaları hastalar tarafından yeni yeni fark edilmeye başlıyor ve biz bu önemli değişiklikten heyecan duyuyoruz. tıpta MHH ve diğer tıbbi yenilikçilerin yönlendirdiği şey. […] Yıllardır üzerinde çalıştığımız Hannover Tıp Fakültesi KBB kliniğinin bu önemli başarısından tüm ekibimiz memnundur.”


(hgb)Haberin Sonu