Memur, iş sonu tazminatını KDK sonucuyla aldı

dunyadan

Aktif Üye
Memur, iş sonu tazminatını KDK sonucuyla aldı
KDK’den yapılan açıklamaya bakılırsa, Sağlık Bakanlığına bağlı sözleşmeli personel olarak 2015’ten beri gorev yapan başvurucu, 657 sayılı devlet memuru kadrosuna atanması sebebiyle 2021’de hizmet sözleşmesini haklı bir niçinden ötürü kendi isteğiyle fesih ettiğini belirtti.

Söz konusu fesih işleminden ötürü kendisine iş sonu tazminatı ödenmediğini belirten başvurucu, mağduriyetinin giderilmesi ve tazminatın ödenmesi için çözümü KDK’de aradı.

Başvuruyu inceleyen KDK, başvuranın atamasının yapılması ve memur olarak nazaranve başlama tarihinin belirli olmaması niçiniyle hizmet sözleşmesinin feshine ilişkin bir ay öncesinden ihbar yükümlülüğüne uymasının beklenemeyeceğini, bu durumun başvuran açısından haklı bir niçin olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

KDK, başvurana bu yükümlülüğü yerine getirmediğinden bahisle iş sonu tazminatı ödenmemesine dair işlemin hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığını belirtti.


– KDK sonucuyla iş sonu tazminatı ödenecek

Başvuranın çalışmış olduğu sürelere ilişkin iş sonu tazminatının ödenmesi yönünde işlem yapılması için Sağlık Bakanlığına tavsiye sonucu gönderildi.

Sağlık Bakanlığı, KDK’nin sonucunın ardından başvurucunun mağduriyetini giderdi. Bakanlık, yapılan değerlendirme kararında başvurucuya ödeme yapılacağının bilgisini verdi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.