Malatya Yöntemi Yumurtalı Banık Köfte

EcemÖykü

Yeni Üye
Malatya Yolu Yumurtalı Banık Köfte Tanımı İçin Gereçler

• 2 su bardağı köftelik bulgur
  • 1,5 su bardağı sıcak su
  • 2 adet yumurta
  • 1 su bardağı un
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
Köfteleri haşlamak için;

• Göz sonucu su
Sosu için;

• 2 adet yumurta
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı un
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı kabartma
Kızartmak için;

• Sıvı yağı
Malatya Yordamı Yumurtalı Banık Köfte Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle bir yoğurma kabına bulguru koyup üzerine sıcak suyu döküp üzerini kapatıp şişmesi için 15 dakika bekleyelim.
  2. Suyunu çeken bulgura unu, yumurtayı tuzu koyup macun kıvamına gelene kadar uygunca yoğuralım.
  3. Bir yandan tencereye göz sonucu su koyup kaynatalım.
  4. Kıvama gelen hamurdan yumurta büyüklüğünde modüller alarak elimizde avuç ortasında yuvarlayalım.
  5. daha sonra elimizi yavaşça bastırıp köfteyi yassı biçim yapalım fotoğrafta de nazaranceksiniz daha sonra tepsiye dizelim.
  6. Hamurlar bitene kadar bu sürece devam edelim.
  7. Biten köfteleri tencerede kaynayan suya tek tek atalım.
  8. Dikkat edelim üst üste gelmesin. Köfteler suyun yüzebir daha yavaşça çıkıyorsa pişmiş demektir.
  9. 1 yandan sosu için bir kapta yumurtaları kırıp sütü ve unu, kabartma tozunu ve tuzunu koyup çırpalım.
  10. İsterseniz sade yumurtada kırabilirsiniz öylede epey lezzetli oluyor pişen köfteleri bu sosa bulayıp tavada kızdırılmış yağa atın artlı önlü nar üzere kızarana kadar pişsin.
  11. Kızartılan köfteleri tabağa dizerek yanında yanında yavaşça zeytinyağlı dereotu yoğurtla afiyetle tüketebilirsiniz.
Deneyeceklere şimdiden afiyet şifa olsun.

Bir daha sonraki tanımda görüşmek üzere hoşçakalın sağlıcakla kalın????????????.

Not;orijinal tarifle sade yumurtalar kırılır ve tuz eklenir. Lakin ben tadında değişik olsun diye alternatif bu sosu yaptım olarak.

Not; ben hamuru genelde memleketimize ilişkin yamalık bulgurla yoğuruyoruz lakin bu bulgur her yerde kolay bulunamadığı için bu tanımda her insanın yapabileceği materyallerle yaptım.

Malatya Yordamı Yumurtalı Banık Köfte Tanımı Fotoğraflı Yapılışı