Los Angeles’ın Muhtemel Kent Balıkçılarını Belgelemek

dunyadan

Aktif Üye
Los Angeles’ın Muhtemel Kent Balıkçılarını Belgelemek
Los Angeles Nehri’nin, betonla kaplanıp şişmiş otoyollar ile yük treni rayları arasında sıkışmak yerine vahşi ve özgürce aktığı, etrafı kalın kamış ormanlarıyla çevrili ve çelik başlı alabalıklarla dolu olduğu bir zaman olduğunu hayal etmek zor.

Yüzyıllar önce, şimdi alışveriş merkezlerinin ve konut alanlarının arka tarafı olan bölgelerde, yerli Tongva halkı nehir boyunca köylerde yaşıyordu ve yiyecek için balık tutmaya güveniyordu. İspanyol sömürgeciler 1781’de geldikten sonra, nüfus, Pueblo de los Ángeles için birincil su kaynağı olarak hizmet eden nehrin kıyıları boyunca arttı.

Yağmurlar genellikle nehrin akışını sadece birkaç saat içinde bir damlamadan sele dönüştürdü ve bu da taşkınları tekrarlayan bir sorun haline getirdi. 1938’de binlerce evi yok eden ve neredeyse 100 kişiyi öldüren feci bir selin ardından, Ordu Mühendisler Birliği, en iyi çözümün nehrin 278 millik bir bölümünü ve nehir kollarını – Canoga Park’tan Long’a 51 millik mesafe dahil olmak üzere kanalize etmek olduğuna karar verdi. Sahil – beton setlerle.

Los Angeles Nehri’nin kuzeye bakan Glendale Narrows bölümü. (Hollywood tabelası uzaktan belli belirsiz görülebilir.)

Bugün, su yolu, beton kaplı kanalın ortasından aşağı akan yavaş bir su damlası ile bir nehirden çok büyük boyutlu bir fırtına drenajını andırıyor. Çoğu insan için çağrıştırdığı görüntüler, “Grease” veya “Terminator 2: Judgment Day” gibi ünlü film sahnelerinde yer alan ayarlardır.

Fakat Los Angeles’ın küçük bir köşesinde, iki otoyolun kesiştiği yerin altında, Los Angeles Nehri’nin küçük ve yemyeşil bir bölümüyle birlikte Frogtown olarak bilinen bir mahalle yatıyor.

Glendale Narrows olarak adlandırılan bu cebin tabanı hiçbir zaman asfaltlanmamıştı, bu da ağaçların ve nehir bitkilerinin suyun içinden aktığı merkezinde büyümeye devam etmesine izin verdi.

Lincoln Park’ta gölün kenarında bulunan renkli mısır gevreği.
Bir adam – yem olarak sosisli sandviç parçalarıyla – Echo Park Gölü’nün arka planında balık tutuyor.

Komşu tepelerdeki evlerin ve boş arazilerin arasında yaşayan çakallar gibi, birçok su kuşu ve balık nehrin bu bölümünü yaşam alanı haline getirdi. Daha önceki yüzyıllardaki evcilleştirilmemiş nehri pek anımsamamakla birlikte, nehrin bu bölümü bugün, hem çöp hem de bitki örtüsü eşit miktarda görünse bile, çevredeki kentsel çevreden doğal bir mola gibi geliyor.

Geçen kış koronavirüs pandemisinin zirvesindeyken kendimi nehrin bu bölümünde çok zaman geçirirken buldum. Kış ışığı ve ağaçların sararmış yaprakları, gerçekte dairemden sadece birkaç mil uzaktayken, Los Angeles’ın tamamen dışında bir yerde vakit geçiriyormuşum gibi hissettiriyordu.

Nehir boyunca insanlar bisiklete bindi, yürüdü, paten yaptı, kuşları izledi, arkadaşlarıyla buluştu. Ama kendimi en çok balık tutan insanlar merak ettim. Bu beklenmedik beton, hareketli trafik ve çöplük ortamında, balık tutma eylemi neredeyse meydan okurcasına görünüyordu: otoyol üst geçitlerinin fonunda sakin bir açık hava etkinliği.

Bir balıkçı, bir şeyi sarmaya çalışırken beton setin eğimine yaslanıyor.
Terk edilmiş takım kutuları Lincoln Park’ta bir ağaca karşı oturuyor.

Tanıştığım bir balıkçının tavsiyesi üzerine, odağımı birkaç yerel parkı da içerecek şekilde genişlettim: Echo Park Gölü, Hollenbeck Park ve Lincoln Park, her biri şehir balıkçılığı için popüler göller içeriyor. Önümüzdeki üç ay boyunca, haftada üç veya dört öğleden sonrayı dört yer arasında gidip gelerek fotoğraf çekerek geçirirdim.

Yalnızca kalıntılar bulabildiğim pek çok gün oldu: Bir ağacın bıraktığı olta takımı, karışık bir olta, birkaç ölü balık. Diğer günlerde balık tutmaya giden bir kişi bulurdum. En iyi günlerde, birkaç tane bulurdum.

Pandemi şiddetlenirken ve şehir hayatıyla ilgili her şey çok kaotik hissettirirken, bu zamanı dışarıda geçirmek ve diğer insanların biraz aynı şeyi yaptığını görmek – sadece takılmak, bir veya iki balık yakalamaya çalışmak – neredeyse meditatif bir şey vardı.

Etrafı suyla çevrili küçük bir beton parçasını ısıracak bir şey beklemek.
Los Angeles Nehri’nin beton tabanındaki bir ağacın yansıması.

Bir öğleden sonra, Los Angeles Nehri’nin merkezine bakan Fletcher Drive Köprüsü’ne bakarken, sinek dökümünü mükemmelleştiren bir adam gördüm. Başka bir gün, yem olarak sosisli sandviç kullanan ve atış yaparken ağır metal radyo çalan bir balıkçıyla saatlerce konuşarak geçirdim – çünkü balığın bundan hoşlandığını düşündü.

Yalnız bir balıkçı nehirde bir otoyol üst geçidinin yakınında oturuyor.

Dergilerde ve reklamlarda gösterdiğimiz doğa sporları resimleri genellikle çok uzaklardaki vahşi doğayı ve pahalı markalı ekipmanlara sahip son derece teknik sporcuları, yani sıradan insanların erişemeyeceği şeyleri tasvir eder.

Şehirde, nehir boyunca tanıştığım balıkçılar, yakın mahallelerden, hemen köşede yaşayan insanlardı. Genellikle oraya yürüdüler. Çoğunlukla işten sonra ya da izin günlerinde, suda birkaç saat geçirmek için gelirlerdi.

Nehir boyunca balık tutmak büyük bir maceranın parçası değildi ve mesele de buydu. Bu sadece küçük bir mola, günlük eziyetten bir mola.

Madeline Tolle Los Angeles merkezli bir editoryal fotoğrafçıdır. çalışmalarını takip edebilirsiniz Instagram ve Twitter .

New York Times Travel’ı Takip Edin açık Instagram , Twitter ve Facebook . Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun bir sonraki tatiliniz için daha akıllı seyahat etme konusunda uzman ipuçları ve ilham almak için. Gelecekte bir kaçamak mı hayal ediyorsunuz yoksa sadece koltukla seyahat mi ediyorsunuz? göz atın 52 2022 için yer listesi .

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.