LA Pasajlarının Zamansız Portreleri

dunyadan

Aktif Üye
LA Pasajlarının Zamansız Portreleri
Los Angeles’ın Koreatown bölgesinde, N. Western Bulvarı’ndaki Blipsy Bar’a ilk adım attığım zamanı her zaman hatırlayacağım. Kendimi 80’lerde Hollywood kalabalığının tekdüzeliğinden kaçmak için burada olan bir genç gibi hissettim. İnsanların ucuz içkiler almasını izleyerek ve sunulan atari oyunlarına nostaljik bir şekilde bakarak karamsar, retro atmosfere yerleştim: Bayan Pac-Man, Gun Fight, Track & Field, Paperboy.

Duvar pelüş hayvanlarla kaplıydı, bar eski aletler ve oyuncaklarla doluydu. Bir dans pisti ve bir disko ışığı vardı. Bir bakıma, çevremdeki insanlar buraya gerçeklikten kaçmak, kendilerini dijital bir alternatife kaptırmak için gelmişlerdi – ama yine de her şey gerçekmiş gibi geliyordu.

Blipsy Bar, Koreatown’da.

Benim için saplantı haline gelecek bir projenin başlangıcıydı. Küçük Leica’mı aldım ve karanlıkta geniş bir diyafram açıklığıyla çekim yapmaya başladım. Barmen beni yakalamadan önce birkaç fotoğraf çektim.

“Hey. Başka fotoğraf yok” dedi.

Retrovolt Arcade, Calimesa, California’da.
Retrovolt’ta bir kontrol paneli.

Fransa’da büyümüş olmama rağmen, uzun zamandır hem Japonya hem de Amerika’daki atari salonları kültürleriyle ilgileniyorum.

Benim hayranlığım, kısmen bu yerlerin “Jaws” ve “Terminatör 2”den “Geleceğe Dönüş II. Ancak oyun salonları bana kendi çocukluk deneyimlerimi de hatırlatıyor – özellikle gençlik yıllarımda, tek başıma veya arkadaşlarımla bir Street Fighter veya Pac-Man oyun salonunun peşine düştüğümde veya bir ev konsolunda kendimi kaybettiğimde: Atari, Nintendo , Sega.

Fun Zone Arcade ve Oyun Odası, Newport Beach, California’da.

2018’de Los Angeles’a ilk geldiğimde, şehri anlamlandırmanın, gezinmenin zor olduğunu düşündüm. Hiç bu kadar geniş bir yerde vakit geçirmemiştim. Şehrin pasajlarını ziyaret etmek ve belgelemek bana, önce şehrin kendi sınırları içinde, ardından Orange ve Riverside ilçelerinin sahil kasabaları ve çöl vahalarını keşfetmem için bir çerçeve sağladı.

Amacım kısmen, 80’lerde veya 90’larda kolayca çekilmiş olabilecek çağdaş fotoğrafları yakalamaktı.

İnsanların ve ortamların çeşitliliği de beni cezbetti. Her atari salonu, plaj müdavimleri ve barhopper’lardan ciddi şekilde kararlı oyunculara kadar biraz farklı bir kalabalık çekiyor. Atmosferler de değişir – bazıları parlak, bozulmamış, düzenli; biraz karanlık, karamsar, gizli.

Family Arcade, Doğu Hollywood’da.

Oyun salonları ve diğer oyun alanlarının Los Angeles’ta uzun ve karmaşık bir geçmişi vardır. 1939’da şehir, langırt ve pençe oyunları da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede yasakladı ve bunların kamusal alanlarda baş belası olduğunu ilan etti. Arşiv fotoğrafları, bazı oyunların şehir yetkilileri tarafından yok edildiğini gösteriyor.

1974’te Kaliforniya Yüksek Mahkemesi, langırtın şanstan çok bir beceri oyunu olduğunu açıkladığında, yasak kaldırıldı.

Neon Retro Arcade, Pasadena, California’da.

Bugün pasajlar başka baskılarla sıkıştırılıyor. Eski oyunların bakımı zor ve onarımı pahalı olabilir. Daha yeni bir oyun bozulduğunda veya bakıma ihtiyaç duyduğunda, atari salonu sahipleri genellikle üreticiyle iletişime geçerek teknik destek alabilir. Öte yandan, daha eski oyunlar için, sahipler genellikle Facebook grupları ve çevrimiçi forumlar aracılığıyla sorun gidermeye bırakılır.

Hollywood’da Dave & Buster’s.

Yine de hevesli oyuncular için bu pratik kaygıların hiçbiri pek önemli değil. Oyun salonları hayal kurmamıza izin verir – ama aynı zamanda bizi yerleştirirler içeri rüya. Bizi gerçeklikten uzaklaştırıyorlar. Ve son zamanlarda bu çekicilik her zamanki kadar güçlü hissettiriyor.

Frank Bohbot Los Angeles’ta yaşayan bir fotoğrafçı. çalışmalarını takip edebilirsiniz instagram ve onun üzerinde İnternet sitesi .

New York Times Seyahatini Takip Edin üzerinde instagram , twitter ve Facebook . Ve haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun daha akıllıca seyahat etme ve bir sonraki tatiliniz için ilham alma konusunda uzman ipuçları almak için. Gelecekteki bir kaçamağı mı hayal ediyorsunuz yoksa sadece koltukta seyahat mi ediyorsunuz? bizim göz atın 2022 için 52 Yer listesi .

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.