Kutup Arctic Filminin Yorumları

Seksenler

Yeni Üye
Uçak kazası sonucu kutuplarda mahsur kalan Overgard, uçağını kulübe olarak hazırlar ve yardım gelmesini beklerken hayatta kalmaya çalışır. Kendi hazırladığı kutuplarda yaşam şartlarına uyum sağlamaya çalışmaktadır. Uygum sağlama özelliğiyle bir süre zorlu kış şartlarında hayatta kalabilecektir.

Yardım çağırmayı elindeki sinyal bulucu cihazla her gün düzenli saat aralığında sinyalleri aramaktadır. Bunun yanında açlığını gidermek için buzun altında balık tutmaya çalışır ve bunda başarılı olur. Hayatta kalmak için aç kalmaması gerekir. Tutmuş olduğu balıkları zarar görmemesi için uçağın dışında tutar. Düzenli sinyal aramaya gidip döndüğünde tutmuş olduğu balıklarının yerinde olmadığını görür. Bunun bir kutup ayısı tarafından olabileceğini tahmin eder. Bir gün sonrasında kutup ayısını görür. Kutup ayısı veya ayılarının olma ihtimali göz önüne aldığında daha dikkatli hareket eder.

Bir gün sinyaller üzerinden yine arayış içerisindeyken sinyaller tutar. Bu bir arama ve kurtarma helikopteridir. Helikopterin kendisini fark edebilmesi için elinde bulunan tek sis bombasını patlatır. Yüksek sesle bağırarak kendisini fark etmesini çalışır ve bunu başarır.

Fakat çok aşırı rüzgar ve tipi vardır. Helikopter inmeye çalıştığında zorlanır ve pilot hakimiyetini kaybederek yere çakılır. İlk şoku üzerinden attıktan sonra yardım etmeye koşar. Helikopter enkazına ulaştığında pilotun hayatını kaybettiğini görür. Yanında bulunan kadının yaşadığını fark eder. İlk müdahaleyi helikopter içerisinde yapıp ihtiyacı ve işe yarayacak malzemeleri toplayıp kendi kulübesine taşır. Yaralı kadının hayatını kurtarmak için kulübesini terk etmesi gerekir. Bu aşırı zorlu ve soğuk yola çıkmak onun ve kadın için çok zorlu geçecektir.