Kompakt KI güncellemesi: AI çip Maia, Copilot, araştırma ittifakı TPC, müzik AI Lyria

amerikali

Yeni Üye
Haberler Online ve The Decoder’ın AI güncellemesi, yapay zeka alanındaki en önemli haberleri kompakt bir podcast’te bir araya getiriyor.

ReklamcılıkKüresel ittifak, trilyonlarca parametreye sahip bilimsel yapay zeka modellerini destekliyor

Trilyon Parametre Konsorsiyumu (TPC), özellikle trilyon parametreli olanlar olmak üzere bilimsel keşif için yapay zeka modellerini geliştirmek üzere birlikte çalışan bilim adamlarının, araştırma enstitülerinin ve endüstri ortaklarının küresel bir ittifakıdır. Konsorsiyum, ölçeklenebilir model mimarileri, eğitim stratejileri, bilimsel verileri organize etme ve iyileştirme, yapay zeka kitaplıklarını üst ölçekli bilgi işlem platformları için optimize etme ve değerlendirme platformları geliştirme gibi zorluklara odaklanıyor.

TPC, yöntemleri, araçları, kaynakları ve içgörüleri paylaşmak için işbirlikçi projeler başlatan açık bir araştırmacılar topluluğu oluşturmayı amaçlamaktadır. Modellerin eğitimi için üst düzey bilgi işlem kaynakları, çeşitli ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Laboratuvarları ve Japonya, Avrupa, Almanya ve diğer ülkelerdeki çeşitli TPC kurucu ortakları tarafından sağlanmaktadır.

Trilyonlarca parametreye sahip modeller, günümüzün yapay zeka modellerinin sınırını temsil ediyor ve şu anda yalnızca ilk GPT-4 modeli gibi en büyük ticari yapay zeka sistemleri bu ölçeğe ulaşabiliyor. İlk eğitim deneyleri çoktan başladı ancak eğitimin gerçekten başlaması birkaç hafta veya ay alacak.Yapay zeka aslında ne kadar akıllı? Üretken yapay zekanın işimiz, boş zamanlarımız ve toplumumuz açısından ne gibi sonuçları var? Haberler’nin “Yapay Zeka Güncellemesi”nde The Decoder ile birlikte size hafta içi her gün en önemli yapay zeka gelişmelerine ilişkin güncellemeleri sunuyoruz. Cuma günleri uzmanlarla yapay zeka devriminin farklı yönlerini inceliyoruz.Google DeepMind, müzik üretimi için AI modeli Lyria’yı sunuyor

DeepMind, Lyria ile müzisyenlerin ve sanatçıların yaratıcı süreçlerini zenginleştirmeyi amaçlayan müzik üretimi için bir yapay zeka modelini tanıttı. Lyria, karmaşık ritimleri, melodileri ve vokalleri korurken, ağır metalden operaya kadar çeşitli türlerde yüksek kaliteli müzik üretebilir. DeepMind, YouTube ile iş birliği yaparak iki yapay zeka deneyi başlatıyor: Dream Track ve Müzik Yapay Zeka Araçları.

Dream Track, kullanıcıların bir kısa film için 30 saniyelik müzik oluşturmak üzere bir tema ve sanatçı seçtiği bir YouTube Shorts denemesidir. Müzik Yapay Zekası Araçları, müzik tarzlarını veya enstrümanlarını dönüştüren, enstrümantal ve vokal eşlikleri oluşturan ve sıfırdan yeni müzik veya enstrümantal pasajlar oluşturan, müzisyenlere yönelik yapay zeka tabanlı araçlardır.

Mirasol, video sorularını yanıtlayan bir yapay zeka modelidir

Google DeepMind ayrıca videolarla ilgili soruları yanıtlayan bir yapay zeka modeli olan Mirasol’u da tanıttı. Mirasol, video ve ses sinyallerini ve bağlamsal metni ayrı ağlarda işler. Ses parçalı video ayrı bölümlere ayrılır ve AI modülü “Birleştirici” tarafından sıkıştırılır.

Çoğunlukla metin tabanlı transformatör modellerini temel bileşen olarak kullanan diğer multimodal modellerden farklı olarak Mirasol, yaklaşık üç milyar parametrelik küçük boyutuna rağmen ayırma ve sıkıştırma yoluyla daha uzun video bölümlerini anlayabilir. Testlerde Mirasol, video soru cevaplama kriterlerinde yeni en iyi değerleri elde etti.

Gelecekte Mirasol gibi modeller, YouTube için yakın zamanda tanıtılan yapay zeka asistanı gibi sohbet robotlarının videolarla ilgili soruları yanıtlamasına veya videoların otomatik kategorize edilmesi ve bölüm işaretlenmesi gibi özellikleri geliştirmesine yardımcı olabilir.

Microsoft, Azure bulutu için yapay zeka işlemcisini sunuyor

Microsoft, kendi Ignite ticaret fuarında Azure bulutu için kendi ARM işlemcisini ve yapay zeka hızlandırıcısını tanıttı. ARM CPU Microsoft Azure Cobalt 100 ve AI işlemci Microsoft Azure Maia 100, önümüzdeki yıldan itibaren kullanılmaya başlanacak.

Başlangıçta Microsoft, çipleri kendi hizmetleri için kullanmayı planlıyor ve bunları henüz kiralanabilir bulut örneklerinin temeli olarak sunmamayı planlıyor. Ayrıca OpenAI hizmetleri için de kullanılmaları gerekiyor. Microsoft’a göre Maia işlemcisi hem yapay zeka eğitimi hem de çıkarım için uygundur.

Microsoft, Copilot özelliklerini genişletiyor ve Bing Chat’i yeniden adlandırıyor

Microsoft, Ignite konferansında yapay zeka asistanı Copilot için bir dizi yeni uygulama ve özelliği tanıttı. CEO Satya Nadella, Copilot’un önemini vurguladı ve aynı zamanda Bing Chat’in adının Copilot olarak değiştirileceğini duyurdu. Microsoft’un arama motorundaki sohbet robotu artık copilot.microsoft.com adlı yeni etki alanı altında yönetiliyor. Yeniden adlandırma tutarlıdır: Windows 11’deki AI asistanının zaten Copilot adı vardır.

Az kodlu araçlar Microsoft’un Copilot Studio’su ile oluşturulabilir ve OpenAI’nin GPT mağazasında sunulabilir. Copilot aynı zamanda çok sayıda kurumsal uygulamaya da entegre edilmiştir. Azure AI Studio’da geliştiricilerin güvenli bir ortamda çalışabilmesi gerekir. Copilot kullanıcılarına yönelik çok yönlü sigorta, telif hakkı davalarında koruma sağlayan bir belgeleme işlevini de içerecek şekilde genişletiliyor.

Yeni CAIMed araştırma merkezi sağlık hizmetlerinde devrim yaratmayı hedefliyor

Aşağı Saksonya’da yapay zeka ve tıpta nedensel yöntemlere odaklanan yeni araştırma merkezi CAIMed inşa ediliyor. Bilim ve Kültür Bakanlığı ile Volkswagen Vakfı, önümüzdeki beş yıl içinde CAIMed’deki “Zukunft-Niedersachsen” programından 15 milyon euro yatırım yapmayı planlıyor.

Bilgisayar bilimi ve tıp alanından araştırmacılar, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve Alzheimer gibi hastalıklar için yeni önleme ve tedavi seçeneklerini mümkün kılabilecek yapay zeka yöntemleri ve uygulamaları geliştirmek istiyor.

Önleme, teşhis, tedavi ve terapötik başarının izlenmesini daha etkili ve verimli hale getirmek için araştırma ve bakım verilerinin birbirine bağlanması özel bir odak noktasıdır. Merkez, Leibniz Üniversitesi Hannover’deki L3S araştırma merkezi, Hannover Tıp Fakültesi, Braunschweig Helmholtz Enfeksiyon Araştırma Merkezi, Braunschweig Teknik Üniversitesi’nin yanı sıra Georg August Üniversitesi ve Göttingen Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bilim adamları tarafından desteklenmektedir.
(igr)Haberin Sonu