Kilo Denetimi Üzerine Sorular

canvade

Yeni Üye

1. Kilo Denetiminde Tek Başına Diyet Kâfi Midir?
Tek başına diyet ve antrenman kilo vermede tesirli olabilir; ancak her ikisinin de avantaj ve

dezavantajları bulunmaktadır, lakin birlikte uygulandığında avantaj ve dezavantajları birbirlerini olumlu istikamette etkilemekte ve istikrar sağlanmaktadır.

Diyetle oluşan negatif güç istikrarı, zayıflama programının başlangıcında süratli kilo vermeyi

sağlayabilir. Bu durumda yağsız beden kütlesi ve dinlenme metabolik suratı azalır. Egzersiz

daha az kilo kaybına yol açar, lakin yağsız dokunun korunması ve artışını sağlar. Dinlenme metabolik suratın azalmasını önler.

Diyetle kilo kaybında %75 yağ kaybı, %25 protein kaybı olur. Diyet antrenmanla bir arada uygulandığında ise protein kaybı yalnızca %5 olmaktadır.

1. Egzersiz Yapıyorum Lakin Hala Kilo Veremiyorum?
Kişiler idman programına başlayınca çabucak kilo vermeyi bekler ve süratle kilo verememekten yakınırlar. Beden tartısı, antrenman programının başlangıcında değişmeyebilir, ama beden kompozisyonu değişebilir.

Egzersizle yağ dokusu azalmakta, ancak bedenin başka dokularındaki bilhassa kas dokusundaki artış, kilo kaybını engellemektedir. İdman programı devam ettikçe kilo kaybı başlamaktadır. Antrenmanın başlangıcında az yahut hiç kilo verilmemiş üzere görünse de beden bileşimindeki bu değişiklik dilek edilen bir durumdur. Zira beden yağı kayba uğramıştır.

Egzersize ahenk kararı oluşan bu değişiklikler 1 ay müddet alabilmektedir. çabucak sonrasında antrenmanın gerektirdiği güç kaybına bağlı beden tartısı azalmaya başlamaktadır.

3) Kilo Verdikten daha sonra tekrar Kilo Alır Mıyım?

Başarılı kilo kaybı ve kilo denetim programlarında en kıymetli özellik beden tartısını sabit tutmak yahut azaltmakdır. Bunu ömür biçimi haline getirmek en kıymetli unsurdur.

Davranış değişikliği, antrenman ve diyet programları yavaşça şişmanlar için kafidir. Morbid şişmanlar için ise sağlıklı kiloya ulaşmak için ek eğitim ve maharet, toplumsal dayanak, profesyonel izlem gerekebilmektedir.

Kişi kilo kaybı tedavisi sırasında elde ettiği olumlu alışkanlıkları bırakmazsa, fizikî aktivitesini gereğinden çok artırarak yahut fazlaca düşük güçlü diyet yaparak kilo vermediyse, sağlıklı yollarla kilo verdiyse ve tedavi daha sonrası muhafaza programına alınmışsa tekrar kilo almaz.