Kıdemli Gezginler için Tutumlu Stratejiler

dunyadan

Aktif Üye
Kıdemli Gezginler için Tutumlu Stratejiler
Birçok yaşlı Amerikalı için seyahat, pandemiden çıkan bir önceliktir. 50 yaş ve üstü Amerikalıları temsil eden kar amacı gütmeyen kuruluş AARP tarafından 2021 sonlarında yapılan bir anket, üyelerin 2022’de salgın öncesi rakamların hemen altında ortalama dört seyahate çıkmayı ve tipik seyahat bütçesi yaklaşık 8,400 dolardan daha fazla harcamayı planladığını buldu. 2019’da 6.500 dolar.

Bu bütçeleri genişletmek için 50 yaş ve üstü gezginler AARP’a katılabilir ve araba kiralama, otel ve gezilerde indirimler dahil seyahatte birçok indirime erişebilir.

Yine de, seyahatte yaşlı statüsü, müzeye giriş veya sinema biletleri gibi satın alımlarda standart olan indirimlere evrensel giriş değildir. Ancak, aşağıdaki gibi, yararlanılacak yaşa bağlı avantajlar ve kaçınılması gereken tuzaklar vardır.


Esnekliğinizi en üst düzeye çıkarın

Seyahat etmek için zamanınız ve kaynaklarınız varsa, en iyi fırsatları elde etmek için gücünüze – esnekliğinize – yaslanın. Çoğu emekli veya yarı emekli kendi programlarını yapabilir ve bu nedenle okul tarafından dikte edilen kış tatilleri ve bahar tatilleri gibi şeylerden kaynaklanan yüksek sezon tuzaklarından kaçınabilir (çocuklar veya torunlarla seyahat etmeye çalışmıyorsanız).


Düşük ve omuz mevsimlerinde seyahat etmek büyük tasarruf sağlayabilir. Örneğin, rezervasyon uygulaması Hopper’a göre bu yaz uçuşlar, iç hat gidiş-dönüş bileti için ortalama 380 dolar. Sonbaharda, eşdeğer ortalama 238 dolardır.

Doluluk durumuna göre belirlenen oteller, genellikle yoğun ve sessiz zamanlar arasında çok farklı ücretler alır. Wis., Door County’deki Sister Bay’deki Dorr otelindeki müsaitlik takvimi, Ekim ayındaki bazı en yoğun sonbahar gecelerinde 600 dolardan fazla olan odalara kıyasla, yakın zamanda Kasım ayında gecelik yaklaşık 117 Dolar’a sahipti. Kasım ve Mart sonu arasında, Vancouver Adası’ndaki Wickaninnish Inn’deki odalar, yaz aylarında 860 Kanada doları (653 $) ile karşılaştırıldığında, 540 Kanada dolarından (yaklaşık 410 $) başlar.

Tatilde ailelerin yamaçları doldurduğu ve uçak biletinden otellere kadar her şeyin fiyatlarının atladığı Başkanlık Günü haftası dışında neredeyse her hafta kayak yapmak daha ucuz olacaktır.

Daha uzun süre kalabilirseniz, finansal olarak daha iyisini yapabilirsiniz. Örneğin, bir Airbnb için gecelik harcamanızı, diyelim ki 100$’lık bir gecelik rezervasyonda 200$’lık bir temizlik ücretini, yedi veya 14. ücretin nihai faturaya orantılı olarak daha fazla eklediği bir hafta sonu ile karşılaştırıldığında.


Daha uzun konaklamalar aynı zamanda bir fiyat üzerinde pazarlık yapma fırsatı da sunar. Yurtdışına taşınmaya veya emekli olmaya adanmış bir yayın olan International Living’de kıdemli editör olan Suzan Haskins, uzun süreli kalışlarını – genellikle birkaç hafta – indirim için tatil evi sahiplerine yaklaşmak için bir koz olarak kullanıyor.


Haskins, “Özellikle yüksek sezon olmayan bir zamanda geliyorsam, her zaman sahibine mesaj atarım” dedi. “Airbnb takvimine bakıp, Tanrım, bir sürü müsait tarihleri var diyeceğim.” Genellikle, diye ekledi, stratejiyi kullanarak yaklaşık yüzde 10 indirim alıyor.

Kıdemli indirimlerini arayın

Yaşa bağlı indirimler evrensel olmasa da, kayak gibi üst düzey statünün yamaçlara erişiminizden birkaç dolar düşürebileceği bazı uğraşlarda mevcuttur. Bazı durumlarda, nispeten az: Steamboat Springs, Colo’daki Steamboat Ski & Resort, Ocak ayında 177 $ ve 70 yaş üstü yaşlılar için 167 $’dan günlük peşin satın alınan yetişkin asansör biletlerine sahiptir. Utah, Park City’deki Deer Valley, daha cömert, 65 yaş ve üstü için Ocak 2023’te günlük 149 dolardan başlayan biletler, genç yetişkinlere göre 199 dolar.

Sezonluk geçiş fırsatları arasında, Dillon, Colo’daki Arapahoe Basin, yetişkin sezon geçişini 619 dolardan satıyor ve bu, 70 yaş ve üstü kayakçılar ve biniciler için 379 dolara düşüyor. SeniorsSkiing.com web sitesi daha fazla indirim bulmak için iyi bir kaynaktır.


Seyahatleriniz bir milli parkı içeriyorsa, 62 yaş ve üzeri Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına 80 $ karşılığında milli parklara ve federal rekreasyon alanlarına ömür boyu giriş sağlayan Ulusal Park Hizmeti Kıdemli Geçişini düşünün. Karşılaştırıldığında, düzenli bir yıllık geçiş ücreti 80 dolardır.

Ulaşım, indirimleri aramak için iyi bir yerdir. Daha yaygın olarak öğrencilerle ilişkilendirilen Eurail pasoları, 33 Avrupa ülkesinde tren seyahati sunar. Geçiş kartıyla seyahat, 12 ile 27 yaş arasındakiler için ayda dört seyahat günü için 189 dolardan başlıyor. 225 dolardan, üst düzey geçiş, 60 yaş ve üzeri yolcular için tam fiyat üzerinden yüzde 10 indirim sunuyor.


Amerika Birleşik Devletleri’nde Amtrak, yolculara çoğu Amtrak treninde yüzde 65 ve yüzde 10 indirim sunuyor. ABD ve Kanada sınırını geçen ve VIA Rail Canada ile ortak çalışan trenlerde, kıdemli indirim 60 yaşında başlar.


Havayolları çok daha az şeffaftır. United, gezginlerin 65 yaş ve üzerindeki üst düzey fiyatları aramasına izin veriyor – gelişmiş arama özelliğini kullanın – ancak indirimlerin uygulanması nadir görünüyor. Kasım ayında hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşları için yapılan birkaç arama, yetişkin ve üst düzey ücretler arasında hiçbir fark bulamadı.

Southwest ve American, üst düzey ücretler sunmuyor. Delta Air Lines, web sitesine göre “belirli pazarlarda mevcut” kıdemli indirimler yapıyor. Ama onları delta.com’da bulamazsınız; aramanız gerekecek (neyse ki, rezervasyon için arama ücreti yoktur).

Çevrimdışı ücretlerden kaçının

Delta’nın ücret ihmali bir istisnadır. Seyahat dünyası otomatikleştikçe ve seyahat sağlayıcıları ücretlerle sağlanan güvenilir gelir akışlarını keşfettikçe, özellikle havayolları arasında çevrimdışı satın alımlar için rezervasyon ücretleri arttı.

Örneğin, Hawaiian Airlines veya United Airlines’daki acentelerle bir uçuş rezervasyonu yaptırmak istiyorsanız, bu ekstra 25 $’a mal olacak. Alaska bir rezervasyon acentesiyle konuşmak için 15 dolar alıyor. Telefonla yapılan rezervasyonlar, Spirit Airlines ve Frontier Airlines’da size 35 $ geri getirecektir.

Çevrimiçi satın alımlar bilet ücretlerini tetiklemez ve çoğu hava yolu şirketi, uygulamalarında veya sohbet platformlarında ücretsiz yardım da sunar. Ancak, bir havayolu rezervasyonu için online rezervasyon ve ödeme konusunda rahat değilseniz, uçmak için daha fazla tıslamanız muhtemeldir. Havayolları sizi etkin bir şekilde e-ticarete adapte olmaya zorluyor, bu da belirli rotalarda rekabet eden taşıyıcıları görme ve Kayak gibi bir arama motorunu kullanarak en düşük fiyatları bulma avantajını sunuyor.

Seyahat sigortasını değerlendirin

Pandemiden önce, seyahat sigortasının en büyük alıcıları yaşlı gezginlerdi. O zamandan beri, havayolu gecikmeleri, seyahat iptalleri ve değişen Covid-19 protokolleri ile seyahat sigortası daha geniş bir ilgi gördü.


Daha yaşlı gezginler, seyahat sigortası ile seyahatin kaprislerine karşı korunmak isteyebilirler. Ancak, sağlık sigortalarını evden uzakta kullanmaya gelince, gezginler mevcut poliçelerini gözden geçirmelidir.


Medicare, ABD Virjin Adaları ve Porto Riko’yu içeren, ancak ülke dışında olmayan Amerika Birleşik Devletleri içinde seyahat ederken sağlık devasını kapsar. Medigap olarak bilinen Medicare Ek Sigortası, hizmetteki bu tür bir açığı kapatmak için tasarlanmıştır ve yurtdışındaki sağlık devini de içerir.

Medicare’in baş danışmanı ve Medicare planları hakkında tavsiyeler sunan ücretsiz bir hizmet olan Chapter’ın kurucu ortağı Ari Parker, kalp krizi geçirdiğinde Paris’te seyahat eden bir müşteriyi anlattı. Medigap, 30.000 doları aşan hastane faturasının yüzde 80’ini 250 dolarlık bir kesintiden sonra karşıladı ve serbest bırakıldıktan sonra ticari olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne uçabildi.

Ancak, Medicare planları ambulansla eve dönüşü veya hava yoluyla tahliyeyi kapsamaz.

Bay Parker, “Burada birisi, ülkesine geri gönderilmeleri gerektiğinde koruma sağlamak için seyahat sigortasını düşünmeli ve bir şey olursa tedavi için ABD’ye geri dönmek istediklerini biliyorlar” dedi.

Seyahat sigortası, yolcunun yaşına, varış noktasına, seyahat maliyetine ve seyahat uzunluğuna göre fiyatlandırılır. Fiyatlar, bu değişkenlere ve planların sunduğu kapsama göre önemli ölçüde değişmektedir, ancak seyahat sigortası için çevrimiçi bir pazar yeri olan TravelInsurance.com’a göre, seyahat maliyetlerinin ortalama yüzde 4 ila 10’u arasında olma eğilimindedir.

Yabancı para birimlerinde ödeme

Yurt dışında bir şey için kredi kartı kullanırken en iyi döviz kurunu elde etmek için, teklif edildiğinde her zaman “yerel para biriminde öde” seçeneğini seçin. Bu, en iyi kuru kullanmayan bir tüccarın aksine, resmi döviz kuruna mümkün olduğunca yakın bir bankadan döviz kuru alacağınızı garanti eder.

Yakın zamanda, Amerika Birleşik Devletleri doları ve Kosta Rika kolonlarının yaygın olarak kabul edildiği Kosta Rika’da, International Living’den Bayan Haskins, her iki para birimini de gösteren bir restoranda bir fatura aldı. “Kolonlardan dönüştürmeyi yaparken 23 dolar olması gerektiğini gördüm ama 29 dolardı” dedi. “Her öğünde altı dolar eklenir.”


Nakit ölümü çok tartışılsa da, birçok yabancı destinasyonda nakit hala kraldır ve tüccarların her işlemde kredi kartı şirketlerini temettü etmeleri gereken ücretten vazgeçmelerine izin verir. Nakit kullanmayı planlıyorsanız, çok sayıda işlem ücreti almaktan kaçınmak için yerel ATM’lerden ölçülü çekimler yapın.


Dijital bir göçebe olun

Dijital göçebe olmanın herhangi bir yaş sınırı yoktur ve halen çalışan 50’den fazla yolcu, uzun süre kalmak için yabancı bir ülkeye dijital göçebe vizesi almayı düşünebilir. Yakın tarihli bir AARP araştırması, yaşlı yetişkinlerin neredeyse yarısının zaten emeklilikte çalıştığını veya çalışmayı planladığını buldu.

Genellikle, dijital göçebe vizeleri, başvuru sahiplerinin banka hesap özetleri ve sabit bir gelir göstermelerini gerektirir, ancak International Living’e göre emeklilik vizelerinden daha ucuz olabilirler.

Kosta Rika’da dijital göçebe vizesi, 90 günlük turist vizesini bir yıl daha uzatma seçeneğiyle bir yıla uzatıyor ve başvuru sahiplerinin ayda en az 3.000 ABD Doları (100 ABD Doları başvuru ücreti) geliri göstermesini gerektiriyor. Yunanistan, başvuru sahiplerinden Yunanistan dışındaki işverenlerden en az 3.500 Euro (yaklaşık 3.500 $) aylık maaşları olduğunu kanıtlamalarını talep etmektedir (ücretler yaklaşık 225 $ tutarındadır).

Genellikle ücretsiz olan ve 90 güne kadar süren turist vizeleri çoğu gezgin için genellikle yeterlidir. Ancak yurt dışında hayata bakanlar için göçebe seçeneği bir deneme sunuyor.

Haskins, “Eğer orada yaşamak istemiyorsanız, dijital göçebe olmak doğru yol olabilir” dedi.

Elaine Glusac, Tutumlu Gezgin sütununu yazıyor. Onu Instagram’da takip et @eglusac


New York Times Seyahatini Takip Edin üzerinde Instagram , heyecan ve Facebook . Ve haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Daha akıllı seyahat etme konusunda uzman ipuçları ve bir sonraki tatiliniz için ilham almak için. Gelecekte bir kaçamak mı hayal ediyorsunuz yoksa sadece koltukla seyahat mi ediyorsunuz? göz atın 2022 için 52 Yer listesi .

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.