Kendin Yap dijital laboratuvarı: Bugün ve dün eğlenceli

amerikali

Yeni Üye
Birkaç mantık kapısı veya 74xx serisi mantık yongaları ile hala harika şeyler yapabilir ve bilgisayarların temellerini öğrenebilirsiniz. Breadboard'lar sayesinde başlamak artık her zamankinden daha kolay. Ancak ilk adım olarak mantık kapıları üzerine yoğunlaşıp onları daha açık ve net bir şekilde ön plana çıkarmak istiyorsanız David Johnson-Davies'in Logic Lab 1G projesi iyi bir fikir. Proje gençliğime bir geri dönüş niteliğinde: 1978 civarında benzer bir sistem olan “Elektor Digi-Book” ve ilgili devre kartıyla lehimleme ve dijital elektronik hakkında çok şey öğrendim.

Reklamcılık

(Resim: David Johnson-Davies[Link auf http://www.technoblogy.com/])

Mantık Laboratuvarı 1G

David Johnson-Davies'in Mantık Laboratuvarı, 12 mantık kapısı, giriş için dört anahtar ve mantık seviyelerini göstermek için beş tamponlu LED içeren açık bir donanım projesidir. Philips'in PicoGate'leri kapı olarak kullanılıyor; Bu küçük bireysel kapılar, SMD teknolojisi kullanılarak kartın arkasına lehimlenmiştir. 1,65 ila 5,5V ile çalışan çipler kullanıldığından Mantık Laboratuvarı iki adet AAA pil ile çalıştırılabilir.

(Resim: David Johnson-Davies)

Tahtanın ve yapının açıklamasına ek olarak David'in blogunda çözebileceğiniz birkaç mantık bulmacası da bulabilirsiniz. İlgilenen çoğaltıcı, panolara ve Eagle dosyalarına ilişkin tüm kaynakları David'in GitHub'ında bulabilir.

Elektor Digi kitabı

1976'dan 1980'lere doğru “Elektor Digi-Book”u almış olmalıyım, yani bir kitapçıdan. Devasa devre kartı olan bir kitap! Kolayca ulaşabildiğim tek elektronik mağazasında gençler pek hoş karşılanmıyordu ama yine de gerekli bileşenleri alabiliyordum. O zamanlar bileşenler bugünkü kadar ucuz değildi ve bu nedenle çok fazla harçlık boşa gitti. Parmak arası terlikleri şimdilik sakladım. Daha sonra lehimledim ve deldim (çünkü tabii ki 1 mm yerine 1,3 mm gümüş kaplamalı lehim çivileri aldım). Lehim bağlantıları çok düzgün görünüyor, bunu o zamanlar yapabiliyordum. Daha sonra kabloları yaparken, kartta herhangi bir dağıtıcı bulunmadığından, belirli sayıda birden fazla kablo oluşturmanız gerekiyordu. Güç Fischertechnik transformatörümden geliyordu.

Daha sonra başlayabildim ve kitabın neredeyse tamamı üzerinde çalıştım. Tüm geçitler 7400 çiplidir, yani NAND geçitleridir. Bu, diğer tüm kapıları monte etmenizi sağlar. Kabloların lehim pabuçlarından ne sıklıkla koptuğunu ve parmaklarımın kabloları takarken ne kadar acıdığını hala hatırlayabiliyorum. Bir çift düz uçlu pensenin burada çok faydası oldu. Ancak temaslar sıkıydı ve sıkı bir şekilde inşa edilmiş devre tahtalarında olduğu gibi kendiliğinden kaymıyordu. Ama bir daha asla parmak arası terlik satın almadım. Ama çok şey öğrendim.

Bugün zayıf devre kartını bu şekilde gördüğümde, montajını bitireceğim ve biraz “düzelteceğim”, yani tozunu alacağım, bileşenleri düz bir şekilde bükeceğim ve devre kartındaki akıyı yıkayacağım. Tantal kapasitörler hala çalışıyor mu? Bir 7400 de çıkarıldı ve 5V regülatör de başka bir yerde kullanıldı…

(gaw)

Haberin Sonu