Kartondan yapılan Citroën Oli tanıtıldı!

ahmetbeyler

Yeni Üye
Herkes için ulaşılabilir elektrikli mobilite mottosuyla hareket eden Citroën, Ami ile yakaladığı başarıyı oli ile devam ettirmeyi amaçlıyor. Citroën, oli’yle birlikte ulaşımı eğlenceli, uygun maliyetli, etrafa karşı sorumlu ve hayli gayeli hale getirmek için yenilikçi Ami’yı temel alıyor. Üstelik azaltılmış yükü ve gelişmiş yapısıyla oli, geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir gereçler kullanılarak tasarlandı. İşte ayrıntılar…

Citroën Oli, 400 km menziliyle dikkat çekiyor!

Ulaşılabilirlik, dayanıklılık ve uzun ömürlü olmasıyla “sınıfının en iyi” Ömür Döngüsü Değerlendirmesini hedefleyen oli, 400 km menzil için 1000 kg tartı amacını yakalamayı amaçlıyor. 10 kWsa/100 km ortalama tüketim, 110 km/s azamî sürat ve yaklaşık 23 dakikada %20’den %80’e şarj, oli’yi elektrikli araç dünyasında apayrı bir yere konumlandırıyor. ShiftDelete.Net’in kurucusu Hakkı Alkan’da Fransa’ya giderek bu aracı yerinde gözlemledi.


Citroën, geleceğin uygun fiyatlı şahsi ulaşımın öncü markası olma vizyonunu yeni modelleriyle gözler önüne seriyor. Ami’nin yakalamış olduğu muvaffakiyet, yeni oli için itici güç sağlıyor. Yenilikçi Ami, Citroën’in büsbütün elektrikli ulaşımı her insanın kullanmasına sunma taahhüdünü yerine getirmek için işleri farklı yapma yüreğini ortaya koyuyor. Marka, aile ulaşımına yönelik çarpıcı ve yenilikçi bir “tekerlekli laboratuvar” olan oli ile daha ağır, daha karmaşık ve değerli elektrikli arabalara yönelik sanayi trendlerini bir daha belirliyor.Citroën CEO’su Vincent Cobée yaptığı değerlendirmede, “Ami’ye selam olsun diye bu projeye ‘oli’ ismini verdik. Zira aracın neyi amaçladığını fazlaca âlâ özetliyor. Citroën’in alışılmışın haricinde, sorumlu ve ödüllendirici hallerde tüm insanlara büsbütün elektrikli ulaşım sunabileceğinin bir öbür kanıtı” dedi. Vincent Cobée, oli için niye yanlışsız vakit olduğunu şu sözlerle deklare etti, “Toplumda üç çatışma birebir anda yaşanıyor. Birincisi, hareketliliğin pahası ve hareketliliğe bağımlılık.

İkincisi ekonomik kısıtlamalar ve kaynak meçhullüğü. Üçüncüsü ise sorumlu ve yeterli bir geleceğe yönelik artan dilek. Tüketiciler bolluk çağının bitmiş olduğini hissedebiliyorlar. Günbegün katılaşan düzenlemeler ve artan maliyetler hareket etme özgürlüğümüzü kısıtlıyor. Ayrıyeten, iklim değişikliğini tedbire eforlarını hızlandırma gereksinimine ait artan farkındalık, bizleri daha etraf şuuruna sahip ve anlayışlı kılıyor” Cobée kelamlarını şu biçimde sürdürdü,”70’lerin ortalarında ortalama bir aile arabası yaklaşık 800 kg tartıya, 3,7 m uzunluğa ve 1,6 m genişliğe sahipti.


Günümüzdeki muadil arabalar en az 4,3 m uzunluğa ve 1,8 m genişliğe ve 1200 kg tartıya sahip. Kimileri 2500 kg’a ulaşıyor. Bu artış kısmen de olsa yasal ve güvenlik ihtiyaçlarından kaynaklanıyor. Lakin trend devam ederse ve her gün bu araçların %95’ini park halinde tutmaya ve seyahatlerin %80’ini tek kişi gerçekleştirmeye devam edersek, gezegenimizi müdafaa gereksinimi ile gelecekteki sürdürülebilir, elektrikli ulaşım vaadi içindeki çatışmanın tahlili kolay olmayacak.

Citroën, elektrikliye geçişin bir dayatma olmaması, etrafa hassas olmanın ulaşımı kısıtlamaması ve araçla hayatın bir çeşit cezaya dönüşmemesi gerektiğine inanıyor. Araçları daha yavaşça ve daha ucuz hale getirerek trendleri bilakis çevirmemiz ve kullanması en üst seviyeye çıkarmak için yaratıcı yollar bulmamız gerekiyor. Aksi takdirde büsbütün elektrikli araçlar tek mümkün seçenek haline geldiğinde, aileler ulaşım özgürlüğüne ulaşamayabilir. oli, Citroën’in bu çelişkiye sunmuş olduğu optimist bir çözüm”dedi.

Gelecekteki aile ulaşımına yenilikçi bir yaklaşım

Citroën, abartı ve masraf eğilimine ‘dur’ demenin ve bunun yerine daha yavaşça, daha az karmaşık ve nitekim uygun fiyatlı, bununla birlikte yaratıcı ve pak araçlar yaratmaya odaklanmanın vaktinin geldiğine inanıyor. ë-C4 ve yeni ë-C4-X yahut ë-Berlingo ve ë-SpaceTourer üzere elektrik dayanaklı ve büsbütün elektrikli modeller tüketicilerin Citroën’den beklediği konfor, karakter ve elektrikli araba kullanım avantajlarına erişim sağlarken sıradışı Ami de bu istikamette değerli bir atılımdı.

Citroën, oli ile gelecekteki aile ulaşımına yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyuyor. Marka, uygun sürüş menzili, gelişmiş epeyce istikametli kullanım ve uygun satın alma şartlarına sahip araçlar yapmak üzere kaynakları ve materyalleri azaltmak için her ayrıntıyı bir daha düşünüyor.

Hedef: En güzel ömür döngüsü değerlendirmesi

oli, sürdürülebilirliği öncelik olarak goren bir aile aracı olarak öne çıkıyor. Araç, yavaşça ve geri dönüştürülmüş materyallerin optimum kullanması, sürdürülebilir üretim süreçleri, uzun hizmet ömrü için dayanıklılık ve kullanım ömrü sonunda geri dönüşüme kadar sınıfının en güzel Ömür Döngüsü Değerlendirmesini (LCA) ortaya koyuyor.

Parça ve bileşenlerin sayısı makul azaltıldığında, yavaşça ve en sorumlu gereçler kullanıldığında, karmaşıklık en aza indirilirken çok taraflılık ve fonksiyonellik artıyor. bu biçimdece tasarım ve kullanışlılık açısından son derece alımlı, hem de epey daha verimli, fazlaca uygun fiyatlı ve daha az karmaşık bir araba ortaya çıkıyor.

Ayrıntıya gösterilen ihtimam her yerde göze çarpıyor. Örneğin koltuklar en sıradan formda üretilmesiyle dikkat çekiyor. Klâsik bir koltuğa göre %80 daha az kesim kullanılması öne çıkıyor. Geri dönüştürülmüş gereçlerden üretilmesi ve akıllı ağ halindeki sırtlık tasarımı, kabin ortasındaki doğal ışığı düzgünleştiriyor.

Ayrıca, kullanıcının zevkine uygun olarak güncellenebilir yahut şahsileştirilebilir olması da dikkat çeken özelliklerin başında geliyor. Araç yükü azaltıldığından sorumlu ve sürdürülebilir olduklarından ve geliştirilmiş kabin ambiyansı yolcu konforunu olumlu etkilediğinden bir kazan-kazan durumu oluşuyor.

Daha yavaşça, daha teknolojik ve daha uzun sürüş menzili

Citroën oli, batarya elektrikli araç menzili ve verimliliği konusunda rakiplerine meydan okuyor ve elektrikli araçların daha ileri gidebileceğini, daha uzun mühlet dayanabileceğini, daha hayli istikametli olabileceğini ve daha az maliyetli olabileceğini gözler önüne seriyor.

Sağlam görünse de, oli ne ağır ne de hantal bir yapıya sahip. Yaklaşık 1000 kg gaye araç yükü, onu emsal birden fazla kompakt SUV’dan daha yavaşça kılıyor. Sonuç olarak, büsbütün elektrikli güç-aktarma sistemi 400 km’ye kadar gaye menzil için yalnızca 40 kWsa’lik bir bataryaya muhtaçlık duyuyor. Verimliliği en üst seviyeye çıkarmak için azamî sürat 110 km/s ile sonlandırıldı. 10kWsa/100 km’lik harika tüketim gerçekçi olup %20’den %80’e şarj yalnızca 23 dakika sürüyor.

Uzun ömürlü dostluk

Citroën oli, uzun ömür ve dayanıklılığı en üst seviyeye çıkarmak için tasarlandı. bu biçimdece konut üzere birden çok sahibi ve daha uzun bir faal hayat döngüsü olabilir. Kolay tamirat, yenileme, güncelleme ve kişiselleştirme tahliliyle birden çok sahibine “yeni” olarak aktarılabiliyor yahut aile ortasında aktarılarak uzun yıllar kullanılabiliyor.

Citroën, oli’deki her şeyi kapsayan ‘CITIZEN by Citroën’ hizmetlerinden ve tecrübelerinden oluşan yeni bir program ortaya koyuyor. Emel, elektrikli Citroën kullanıcılarının, araçları hayatlarına ve ailelerine entegre ettiklerinde keyif alacakları ‘zen’ hissini arttırmak.

Kullanışlı yol arkadaşı

Doğa ve ekoloji ile irtibat kurmak için ülkü araç olan Citroën oli, hem de âlâ bir yol arkadaşı. Hareket halinde değilken bile insanların ömrü dolu dolu yaşamasına yardımcı olan kullanışlı bir dost. Yeni teknolojilerden arınmış bir sığınak hatta keyif alınacak bir aile üyesi.

“Yaşadıkları konuttan yahut kullandıkları araçtan çok, beşerler giderek daha ağır bir biçimde ekolojik ayak izlerini, kim olduklarını ve nasıl yaşadıklarını, kendilerinin ve kişiliklerinin olumlu bir tabiri olarak görüyor” formunda konuşan Citroën Gelişmiş Eser ve Ulaşım Tahlilleri Lideri Anne Laliron, “Gezegenin kaynakları üstündeki etkimizi azaltırken ömrü sıradanleştirmek ve hayatın tadını çıkarmak için işleri farklı biçimde yapma yolunda oli’nin onlara ilham vereceğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Citroën, insanları araçlarıyla bütünleştiren ömür üslupları icat etme mirasına sahip. Yeni kuşak kullanıcılar alışılmışın haricinde Ami ile yaşama konusunda daha da yaratıcı olabiliyor. oli’nin optimist ruhu potansiyel olarak tıpkı şeyi yapabilir.

Elektrikli ömür tarzı

oli, sıfır emisyonlu bir ulaşım biçimi olarak kapasitesinin ötesinde bir elektrikli ömür şeklini mümkün kılabilirken, kullanışlı bir elektrikli araç olarak konutun güneş panellerinden genel elektrik gereksinimine kadar kullanıcının elektrik eko sistemine sıkıntısız bir biçimde ahenk sağlıyor. Örneğin gerektiğinde şebekeye geri yönlendirilebilecek fazla güç üretebiliyor. Yahut bir elektrik kesintisi durumunda tüketicinin elektrik muhtaçlığını karşılayabiliyor.

Akıllı “Araçtan Şebekeye” (V2G) özelliği ile oli üzere bir araç, meskendeki güneş panellerinden elde edilen çok enerjiyi depolayarak sahibine para kazandırma potansiyeli oluşturuyor. Bunu güç tedarikçilerine geri satmanın yanı sıra, şebekede yüksek talep yahut elektrik kesintisi olduğunda güç meselelerinin yönetilmesine de yardımcı oluyor.

Citroën oli ayrıyeten, “Araçtan şarj” (V2L) özelliği ile yaz aylarında plajda yahut bir hafta sonu kampında meskenden uzaktayken de ömrü kolaylaştırıyor. 40kWsa batarya ve 3,6 kW prizi çıkışı (230 v 16 amp konut prizine eşdeğer) göz önüne alındığında, oli teorik olarak 3000 w elektrikli bir aygıta yaklaşık 12 saat güç sağlayabiliyor. oli, ister meskenden uzaktaki seyahatlerde, isterse de konutta pratik ve kullanması kolay bir fonksiyonellik sunuyor.

Fonksiyonellikle desteklenen tasarım estetiği

oli, dikkat cazip ve olağan dışı bir dizayna sahip. 4,20 m uzunluğunda, 1,65 m yüksekliğinde ve 1,90 m genişliğinde şık gövdesiyle kompakt bir SUV görünümü ortaya koyuyor. Klasiğe meydan okuyan oli, aile limuzini, kent gezgini, macera aracı, iş arkadaşı, hatta günlük aygıtlara güç verme, elektrik kesintisi durumunda güç sağlama yahut pencereleri temizlemek için bir platform sağlama dahil olmak üzere meskenin bir kesimi.

oli’de estetik yaklaşım, fonksiyonelliği ve hayli taraflılığı güçlendirmek için dikkatlice ele alındı. Ami üzere, oli de sıradan ve sezgisel bir yaklaşım sergiliyor. özelleştirme fırsatı sunan renk vurguları, parlak gereçleri ve canlı desenlerle farklılaşıyor.

Citroën dizayncıları, oli’nin her bir öğesini, oldukcalu fonksiyonellik, daha az yahut bütünleşik modüller kullanarak yük ile karmaşıklığı azaltma, mümkün olan her yerde geri dönüştürülmüş yahut geri dönüştürülebilir materyaller kullanmak üzere planladı.

Çok taraflı platform

Geleneksel bir arabanın kaputu, bagajı ve tavanı, ağaç budamak üzere konut işlerine yardımcı olmak için kusursuz platform üzere görünse de, gerçekte bu yetenek göz önünde bulundurularak üretilen epeyce az araç var. oli’de durum farklı. Düz motor kaputu, tavan ve art yan paneller, aracın eşsiz siluetini oluşturmak haricinde düşük tartı, yüksek direnç ve azamî dayanıklılık maksatlarını karşılamak üzere seçildi.

Fiberglas destek panelleri içinde petek yapılı bir sandviç yapıya dönüştürülen geri dönüştürülmüş oluklu mukavvadan yapılan paneller BASF ile bir arada geliştirildi. Ekseriyetle park yerlerinde yahut yükleme rampalarında kullanılan sert ve dokulu Elastocoat® kollayıcı katman ile kaplanan Elastoflex® Poliüretan reçine ile kaplandı ve su bazlı BASF R-M Agilis® boya ile boyandı. Paneller hayli rijit, yavaşça ve kuvvetli. Bir yetişkinin üzerinde durabileceği kadar güçlü ve muadil bir çelik tavan konstrüksiyonuna kıyasla yüzde 50 daha yavaşça.

Tavan bir merdiven olarak kullanmaktan bir platforma çadır monte etmeye kadar farklı kullanımlara hizmet edebiliyor. Kullanışlılık ek yük yahut egzotik gereç maliyeti olmadan sağlanıyor. Yük taşıma epey taraflılığından de ödün verilmiyor. Tavan panelinin her iki tarafındaki tavan barları bisiklet taşıyıcısı ve port bagaj üzere aksesuarları sabitleme imkanı sunuyor. Kaputun altında, şarj kabloları haricinde şahsi ve acil durum eşyaları için bölmeler dahil olmak üzere saklama alanları bulunuyor.

Yatay ve dikey buluşuyor

Citroën grubu, kaynak, materyal gayelerinden dolayı düz yüzeyler oluşturmak için cam ve aydınlatma bilgilerinda dikey ve yatay tasarım öğelerinin kontrastını kullandı. Ön cam dik tasarımı yardımıyla en az ölçüde cam kullanması sağlanıyor. Bu tahlil tartısı ve karmaşıklığı azaltıyor. Bunun haricinde yolcuları güneşin tesirlerinden muhafazaya yardımcı oluyor. Dahası oli’nin mütevazı klima sisteminin güç ihtiyacını %17’ye kadar azaltmaya yardımcı olduğu iddia ediliyor.

oli, kaputun ön kısmı ile düz üst panel içinde deher neysel bir “Aero Kanal” sistemine sahip. Bu sistem, havayı cama hakikat üflüyor ve tavan üstündeki hava akışını yumuşatmak için bir perde tesiri yaratıyor. Ön cam çerçevesi parlak bir kızılötesi kaplama ile tamamlanıyor. Citroën bu yeni rengi yeni marka kimliği ile bir arada kullanacak.

Yatay ve dikey içindeki kontrast, yan panellerde ve camda da görülüyor. Ön kapılar, Ami meselai devam ettiriyor. Farklı monte edilmiş olsalar da her iki tarafı tıpkı. Daha hafifçeler, lakin bir daha de sağlamlar. Ayrıyeten üretimi ve montajı epeyce daha kolay. Aile tipi bir hatchback arabaya kıyasla yüzde 20 yük tasarrufu sağlıyorlar. Bileşen sayısının yarısı kâfi oluyor ve hoparlör, ses yalıtımı ve elektrik kablolarının çıkarılmasıyla kapı başına yaklaşık 1,7 kg tasarruf ediliyor.

Dış kapı panelinin montajı daha kolay ve iç yerdeki depolama alanını en üst seviyeye çıkarıyor. Şık kavisler aracın yan taraflarında üst gerçek akıyor ve yan camın üst kısmına, tavana hakikat ilerliyor. Güneşin tesirlerini azaltmaya yardımcı olmak için büyük, yatay camlar hafifçeçe yere gerçek eğiliyor. Ami’dekine emsal manuel, kullanması kolay “yukarıya katlanır” pantograf açma kısımları iç yere pak hava sağlıyor.

Daha dar art kapılar aracın gerisinden menteşeli ve gerideki yolculara daha fazla ışık ve görüş sağlamak için dikey cam kullanıyor. Ön ve art kapılar içindeki hal değişikliği, art koltuktaki yolcular için havalandırma sağlayan pasif bir hava girişi ekleme fırsatı da sundu. Geniş kapılar kabin erişimini kolaylaştırıyor.

Ön ve art aydınlatma modülleri de bir daha çok sade. Lakin son derece özgün iki yatay çizgi ve bir dikey kısım içindeki kontrastı uyguluyor. Bu uygulama, gelecekteki seri üretim araçlarda özgün Citroën aydınlatma imzası olarak daha da geliştirilecek.

Yenilikçi bagaj

oli, olağan bagaj yahut hatchback yerine, eser dizaynında beklenmedik, ilham verici bir tahlil sunuyor. İster meskene demonte mobilya taşımak olsun, isterse de hafta sonu için kıyıya board yahut tavan çadırı tüm ihtiyaçları karşılayan fonksiyonelliği sunuyor. Bağımsız art koltuk başlıkları tavana yanlışsız katlanıyor ve art cam üst gerçek açılıyor. bu biçimdece 994 mm genişliğindeki çıkarılabilir düz yük platformun uzunluğu 679 mm’den 1050 mm’ye genişliyor.

Çok taraflılık ve yükleme kolaylığı standart. Bagaj kapağı aşağıya gerçek katlanıyor ve yükleme platformu çıkarıldığında, araç yeri ile art cam içinde 582 mm’ye kadar yükseklik oluşuyor. Panel yerindeyken, altında 330 mm yüksekliğinde kullanışlı ve inançlı bir bagaj alanı bulunuyor. Çıkarılabilir yük platformu yavaşça ve düz. Ayrıyeten kaput ve tavan panelleriyle birebir geri dönüştürülmüş materyalden üretiliyor.

Zeminin her iki yanındaki akıllı kızaklar kanca yahut aksesuar takma imkanı sunuyor. Ayrıyeten yan duvarlarda inançlı ek depolama alanları bulunuyor.Yalın dizaynlı bagaj kapağı iki kısımdan oluşuyor. Merkezi bir plaka girintisi içeren bir çelik panel bulunuyor. Üzerinde bir kısım daha yer alıyor. Bu kısımda arttan takip eden her insanın ve şoförün dikiz aynasından nazaranbileceği biçimde “hiç bir Şey Bizi Citroën Üzere Hareket Ettiremez” bildirisi yer alıyor.

Yeni lakin bilindik logo

Bagaj kapağı aracılığıyla araba severlere değerli bir ileti aktaran oli, gururlu bir biçimde yeni Citroën kimliğini taşırken Citroën’in esaslı mühendislik mirasından yararlanıyor.

oli’nin tasarım lisanı, fonksiyonellik, teknik yeterlilik ve akıllı endüstriyel tasarım önermek için yatay ile dikey ve yuvarlak ile düz içinde tezat oluştururken, yeni “kayan” logo bu temayı tamamlıyor. Mühendislik ve teknik verimliliği vurgulayan logonun üzerinde yatay bir biçimde konumlandırılan kısım markanın tutkunlarının rahatına olan bağlılığını simgeliyor.

Yeni logo, şuurlu olarak şirketin özgün 1919 yılına ilişkin logosunu çağrıştırıyor ve onu gelecekteki Citroën modelleri için bir daha yorumluyor. Marka kimliği, Citroën’in kurumsal yapısı ve yetkili satıcılarının yanı sıra gelecekteki eserlerde de kullanılacak biçimde planlandı.

500.000 kilometreye kadar lastik ömrü

Sürdürülebilir materyallerin kullanmasını en üst seviyeye çıkarmanın, dayanıklılığı artırmanın ve masrafları azaltmanın kilit ögelerinden biri jantlar ve lastikler. oli’de kullanılan 20 inçlik jant ve lastik kombinasyonu yüksek verimlilik düzeyi sunuyor. Lastikler Goodyear ile birlikte geliştirildi. Proje ayrıyeten yeni bir hibrit jant prototip dizaynını gözler önüne seriyor.

Tamamen alüminyum jantlar değerli ve üretimi ağır güç gerektiyor. Çelik jantlar ise ağır. Bu niçinle ikisini harmanlama sonucu alındı. Ortaya çıkan hibrit jantlar, muadil bir çelik janttan yüzde 15 daha yavaşça ve toplam araç tartısının 6 kg azalmasına katkı sağlıyor. Ayrıyeten kıymetli tasarım kazanımları da var. Citroën, Eagle GO konsept lastiğini kullanmak için Goodyear ile paydaşlık yaptı. Lastiğin durumunu ve kondisyonunu izlemek için sürdürülebilirliği uzun ömür ve akıllı teknoloji ile birleştiriyor. Lastik sırtı bileşimi, ay çiçek yağları ve pirinç kabuğu kül silikası haricinde çam ağacı reçineleri ve sentetik, petrol bazlı kauçuğun yerini alan tam doğal kauçuk olmak üzere sürdürülebilir yahut geri dönüştürülmüş materyallerden üretiliyor.

Goodyear, sürdürülebilir karkasın bir daha kullanması ve 11 mm diş derinliğinin lastiğin kullanım ömrü boyunca iki kere yenilenebilmesi yardımıyla, Eagle GO konsept lastiği için 500.000 km’ye kadar kullanım ömrü elde etmek üzere argümanlı bir amaç belirlemiş durumda. Lastik ayrıyeten, sensör ile çeşitli parametreleri daima olarak izleyen Goodyear SightLine teknolojisi ile donatılıyor.

Çok istikametli koruma

Citroën oli, sert dış plastik kısımlar yardımıyla pek inançlı. Bu kısımlar beraberinde kesim sayısını azaltıyor, sorumlu materyaller kullanıyor ve tartısı azaltıyor. Citroën’in iş ortağı Plastic Omnium, markanın imza niteliğindeki tasarım öğesini uygulamak için bir ‘mono malzeme’ oluşturulmaya yardımcı oldu. %50 geri dönüştürülmüş gereç içeren PolyPropylene’den üretilen kuvvetli lakin yavaşça yan müdafaa ve %100 geri dönüştürülebilir tamponlar geri dönüşümü kolaylaştıran bir yaklaşım sergiliyor. Her bir tekerlek davlumbazı yatay bir üst kısma sahip kuvvetli geri dönüştürülmüş plastik kollayıcı ile kaplanıyor. Bu yapı cam ve aydınlatma modüllerinde kullanılan kontrast temasını yansıtıyor.

Ami meselade olduğu üzere tamponların orta kısımları önde ve artta tıpkı. Aşağıda, üçgen kızılötesi ve kuvvetli ‘tutamaklar’ bulunuyor. Bunlar öbür bir aracı yahut yoldan büyük bir taşı çekmek için kullanılabiliyor. oli’nin kuvvetli beyaz BASF R-M Agilis® su bazlı boyası bile, düşük düzeyde uçucu organik bileşiklerle (250gr/lt’nin altında) eko-etkin.

İç yer tasarım anlayışı bir daha şekilleniyor

Tasarımcılar iç yeri oluştururken olağan dışı olmayı tercih etmiş. Daha büyük ekranlar, daha uzun kolçaklar, geniş yüzeyli paneller, daha konforlu koltuklarla araçların kabinleri adeta yıldız üzere parlıyor. Ama bu tercihler yük ve maliyet manasına geliyor.

Çoklu ekranlar ve bilinmeyen bilgisayarlar içeren kapsamlı bir ön konsol yerine, oli’de aracın genişliği boyunca uzanan tek bir simetrik kiriş bulunuyor. Direksiyon kolonu ve tekerlek bir tarafta sabitleniyor. Ortada ise bir akıllı telefon yuvası ve klima sistemi için beş switch tipi anahtar yer alıyor. Oli’de bu alanda yalnızca 34 modül yer alıyor. halbuki emsal bir aile tipi kompakt hatchback modelin ön ve orta konsolunda yaklaşık 75 kesim kullanıyor.

Kiriş, üzerinde kayan USB soketleri aracılığıyla aksesuarların takılabileceği elektrikli bir ray bulunuyor. Bu, çocukların okuldan çıkmasını beklerken aygıtlara güç sağlamak yahut kahve makinesini fişe takmak için ülkü. Şoför ve yolcunun önünde birer adet olmak üzere iki havalandırma kanalı verimliliği daha da artırmak ve tartısı azaltmak için daha küçük bir klima ünitesinin kullanılmasına imkan tanıyor.

Kirişin ardında ve altında, BASF Elastollan®’dan yapılan bir raf bulunuyor. Parlak turuncu, geri dönüştürülebilir üç boyutlu baskılı Termoplastik Poliüretan (TPU) depolama rafı kahve fincanı yahut meşrubat kutuları üzere objeleri sabit tutan esnek mantarlar içeriyor.

oli’de tüm bilgi-eğlence ve bağlantı fonksiyonlarına kiriş üstündeki yuvaya yerleştirilen akıllı telefon üzerinden ulaşılıyor. Temasın kurulmasıyla telefon ayrıntıları ve uygulamalar, sürat ve şarj düzeyi üzere temel araç bilgileriyle birleşiyor. Bilgiler, ön camın alt çerçeve genişliği boyunca yansıtan ‘Akıllı Bant’ sistemiyle gösteriliyor.

Aynı yaklaşım araç içi ses sistemi için de kullanılıyor. Silindirik bluetooth hoparlörler, hareket halindeyken müzik dinlemek için kaliteli ses sağlamak üzere buraya yerleştirilebiliyor. Yalnızca olağan ses sistemini ortadan kaldırarak 250 gr yükten tasarruf edildi. Hoparlörler çıkarılabiliyor. bu biçimdece park edilen her yerde müziğin keyfi devam edebiliyor. Hoparlörler aracın haricindeki raylara asılabiliyor. Bu da açık havada yemek yerken yahut kumsalda parti yaparken müziğin keyfinin kesintisiz devam etmesi manasına geliyor.

HMI kullanması için çeşitli tahliller arayan Citroën mühendisleri, oli’nin direksiyonuna monte etmek üzere profesyonel bir modüler gamepad joystick kullanmak üzere sıra dışı bir fikir buldu. Aracın otomatik şanzıman denetimi için direksiyon kolonunda döner bir vites kolu seçicisi bulunuyor. Entegre “start stop” düğmesi ile birlikte daha küçük kollar ise aracın farlarını ve sinyallerini çalıştırıyor.

Alan verimliliği

Işığı engelleyen ve kabini dolduran hacimli koltuklar yerine, oli’de alan tasarrufu sağlayan koltuklar kullanılıyor. Bunlar, muadil bir SUV koltuğundan %80 daha az modül kullanıyor. Parlak turuncu ön koltuklar kuvvetli boru halinde çerçevelerden oluşuyor. Bunlara büsbütün geri dönüştürülmüş polyester kumaş ile kaplı minder monte ediliyor. şüphesiz koltuklar da büsbütün geri dönüştürülebilir.

Yenilikçi üç boyutlu baskılı file sırtlıklar, entegre bir başlığa sahip ve çağdaş ofis mobilyalarından esinleniyor. İnce fakat son derece destekleyici koltuklar rahat ve tam da olması gereken yerde sertler. BASF ile birlikte üretilen eserler yavaşça, büsbütün geri dönüştürülebilir Termoplastik Poliüretandan (TPU) üretiliyor. Alımlı görünmeleri ve hissettirmeleri için turuncu bir gereç ile kaplanıyor. File sırtlıklar, araç ortasındaki alan ve ışık hissini güçlendirerek yolcuların konforuna ve rahatlığına katkı sağlıyor.

Arka koltuk yolcuları aksesuar monte etmek için sırtlığın açıkta kalan boru halindeki çerçevesini kullanabiliyor. Örneğin, USB ile çalışan küçük bir tablet, çanta asma kancaları, bardak tutucu, mecmua tutucu ağ yahut çocukların atıştırmalıkların tadını çıkarması için küçük bir tepsi kabin ortasındaki hayatı kolaylaştırıyor.

Citroën’in konfor vaadine uygun olarak ön koltuklar, yoldaki kusur ve titreşimi emen ve markanın “Progressive Hydraulic Cushions” teknolojisini yansıtan geri dönüştürülebilir TPU izolasyon halkaları ile yere sabitleniyor. Konforlu bağımsız art koltuklar emsal materyallerden üretiliyor ve bagaj bölmesini genişletmek için sırtlıklar katlanıyor. Tavana monte yuvarlak TPU koltuk başlıkları her bir sırtlığın üzerinde havada asılı duruyor ve gerektiğinde tavana yanlışsız katlanıyor.

Aracın her iki yanında, art koltukların altında ve art kapılar açıkken erişilebilen birinci yardım çantası için bilinmeyen bir saklama bölmesi bulunuyor. Bir saklama konsolu, bağımsız art koltuklar içindeki boşluğu dolduruyor. Turuncu, geri dönüştürülebilir yumuşak üç boyutlu baskılı TPU yapı, öğeleri sabit tutmak için esnek ‘mantarlara’ sahip. İç yerde kullanılan BASF TPU modülleri topluca geri dönüştürülebiliyor. Bu da Ömür Döngüsü Değerlendirmesinin bir ögesi olarak sürdürülebilir mono-materyal tarafında düzgün bir adım.

Kapılarda anahtarlar, kolçaklar, hoparlörler ve pencere motorları içeren karmaşık ve ağır kapı panelleri bulunmuyor. Bunun yerine, oli’nin yalın panelleri, konfor ve kolay açma-kapama özelliği sağlarken depolamayı en üst seviyeye çıkarıyor.

Kullanışlılığı artıran zemin

oli, temizlenmesi sıkıntı halı yerine, BASF ile birlikte geliştirilen Gelişmiş Termoplastik Poliüretan (E-TPU) yer kaplamasına sahip. Köpük kauçuk kadar esnek fakat daha yavaşça. Son derece esnek ve aşınmaya karşı çok dirençli. Taban kaplaması yeni bir renk istek edilmesi halinde değiştirilebiliyor.

Zemin çok esnek ve su geçirmeyen bir gereç ile kaplanıyor. Hortumla kolay kolay temizlenebiliyor. Tabandaki geri dönüştürülebilir TPU tahliye tapaları, plajda yahut nemli bir orman yürüyüşünün akabinde kum ve çamuru temizlemeyi kolaylaştırıyor.

Yaşam döngüsü

oli hikayesenin değerli bir ögesi, kendi döngüsel iktisadını yaratmak için uzun ömürlü tasarlanmış olması. Yenilenen kesimler, yeni dekorlar yahut renkler ve hatta vakit içinde güzelleştirilen modüller aracın yeni sahipleri için bir daha sonraki hayatlara basitçe ve uygun fiyata bir daha uyarlanabilmesini sağlıyor.

Toplam sahip olma maliyeti düşük. Bir kapı, far yahut tampon değiştirilmesi gerektiğinde, Citroën aracılığıyla artık bakımı yapılamayan öbür araçlardan geri dönüştürülmüş modüller tedarik edilebiliyor. Genelde bir aracı yenilemek yeni bir tane satın almaktan daha kıymetliyse o araç yenilenmiyor. oli ise bu anlayışı değiştiriyor. Citroën, yenilemek artık ekonomik olmadığında, her bir oli’yi, kesim muhtaçlığı olan öbür araçlar için geri dönüştürülmüş bir kesim bağışçısına dönüştürüyor yahut öteki modülleri genel geri dönüşüme gönderiyor.

Yol gösterici bir ışık

Vincent Cobée’ye nazaran memnun bir geleceğin anahtarı; nasıl harcadığımız, seçtiğimiz, tükettiğimiz, hareket ettiğimiz ve kirlettiğimizle alakalı. Düşünme formumuzu uyarlamak kadar ıslahat yapmaya da bağlı. “Aşırı tüketim alışkanlıklarımızın yarattığı sıkıntılarla karşı karşıyayız. Ve otomotiv sanayisi öbür tüm sanayiler üzere bu süreçten muaf değil. Citroën, sıkıcı yahut cezalandırıcı olmayan alışılmışın haricinde değişim yolları olduğunu kanıtlamak istiyor.

Ami bunun olağanüstü bir örneği ve muvaffakiyetinden gurur duyuyoruz. Zekice düşünülmüş bir tahlil olarak ‘tekerlekli laboratuvarımız’ Citroën oli geleceğin ailelerine nasıl ilham verebileceğimizi gösteriyor. oli dikkat cazibeli ve sıra dışı. Citroën olarak ve kolay bir duruş fark edilmeyeceğinizi anlıyoruz. Citroën oli, ulaşım misyonumuzu gözler önüne seriyor: günlük hayatınız için sorumlu, anlaşılır ve uygun fiyatlı. bir daha de istek uyandıran, dilek edilen ve keyifli. oli, ailenizin bundan on yıl daha sonra muhtaçlık duyacağı tek araç olarak sahip olmak isteyeceğiniz tahlil için yol gösterici ışığımız” diyerek kelamlarını tamamladı.