Kafeinin Sıhhat Tesirleri

canvade

Yeni Üye
Kafein kahve çekirdekleri , çay ve çikolata üzere besinlerin içerisinde doğal olarak bulunan bir alkaloiddir.Vücutta uyarıcı olması sebebiyle daha epeyce hudut sistemi üzerinde tesir gösterir. Kafein tüketiminin olumlu tesirleri en önemli psikomotor süratle bağlıdır, lakin kafeini alışkanlık halinde tüketen bireylerde mahrumluk geri dönüş sisteminin işlediği ileri sürülmektedir. Kafein uyarıcı olarak tesir gösterdiğinden, psikoaktif tesirleri ve alışkanlık halinde kullananlar için alınmadığı vakitteki mahrumluk semptomları, kafein kullanmasını sırf tat alma duyusundan hayli mecburî hale getirmektedir.Bu noktada da ölçüye dikkat edilmelidir. Kafein bağımlılığı küçük yaşta çikolata ile başlar, kolalı içeceklerle devam eder ve kahve ile ileri seviyeye ulaşır.Vücuttaki bu hem olumlu hem olumsuz tesirleri sebebiyle muteber alım dozu aşılmamalıdır. Pekala bu doz ne kadardır ve hangis besinde ne kadar kafein vardır sorusuna gelecek olursak ; besinlerdeki kafeinin ölçüsü besinin hazırlanmasına, üretim yoluna, besinin tüketildiği ölçüye bakılırsa değişir. Çay ve kahve bitkilerinin çeşitliliği de kafein ölçüsünü etkilemektedir. 220-240 mI’lik bir fincan kahve ile yaklaşık 85 mg, bir daha 220-240 mI’lik bir fincan çay ile yaklaşık 24 mg, 30 gramlık bir modül çikolatadan ise yaklaşık 8 mg kafein alırız. Pekala gelelim bizim kafeine ne kadar gereksinimimiz olduğuna bu muhtaçlık kafeine karşı hassaslık; tüketim sıklığı, nizamlı olarak alınan ölçü, beden yükü ve fizikî şartlar üzere bir fazlaca etmene bağlıdır ötürüsıyla şahıstan bireye göre değişir. Fakat bir hayli çalışmada, yetişkinler için inançlı olarak tüketilebilecek kafein ölçüsünün günde 300 mg (yaklaşık 3-4 fincan kahve ya da 5-6 büyük bardak çay) olduğu belirtilmiştir. Yazımın sonuna gelirken Paraselsus’un ‘İlacı zehirden ayıran dozdur’ kelamını hatırlatıp kafein alımını öneriyor ancak dozuna dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyorum.

Herkese sağlıklı günler dilerim.