Japonya’dan Apple’a 105 milyon dolarlık ceza

ahmetbeyler

Yeni Üye
Son vakit içinderda Çin’deki üretim sıkıntılarıyla boğuşan ve payları düşmeye başlayan Apple’a, Japonya’dan ceza geldi.

Tokyo Bölgesel Vergilendirme Dairesi, Apple’ın Japonya şubesinin 2020-2021 senelerına ilişkin yaklaşık 140 milyar yen bedelindeki tüketim vergisinden muaf satışlarını incelemeye aldı

105 MİLYON DOLARLIK CEZA

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran Japonya, yabancı turistlere toptan eser satışında tüketim vergisinin sehven uygulanmaması nedeni öne sürülerek Apple’a 14 milyar yen (105 milyon dolar) ceza kesti.

İncelemeye bakılırsa, markanın kimi şubelerinde, yabancı turistlere iPhone dahil kimi mamüllerin toptan satıldığı ve bu satışlarda tüketim vergisinin sehven uygulanmadığı ortaya çıktı.

Vergi Dairesi, istismar aksiyonuna karışan bireylerin, Japonya’nın vergi yönetmeliklerini atlayarak, toptan mamüllerin muhtemel bir daha satışlarındaki kar marjlarını artırdığından kuşku ediyor.

Japon basın kuruluşu Nikkei Asia’ya bakılırsa, 2022 mali yılı satışları 26 milyar dolara ulaşan Apple Japonya, bu yıl haziran ayında kendi sonucuyla, vergiden muaf satışları durdurmuştu.