Issız ada: Milyarlarca lira harcandı

ahmetbeyler

Yeni Üye
Milyarlarca lira harcanarak betona boğulan, ismi Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirilen Yassıada adeta ıssız adaya dönüştü. Açıldığı günden bu yana adaya ayın bir hayli gününde hiç bir ziyaretçi gitmedi. Birtakım günlerde de AKP’li belediyeler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı üzere kamu kurumlarıyla TÜGVA’nın düzenlediği seyahatlerle insan taşındığı ortaya çıktı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, 22 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi’ne (CİMER) sorulan, “Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nı (Yassıada) açıldıktan daha sonra toplam kaç kişi ziyaret etti?” sorusuna Kültür ve Turizm Bakanlığı, 30 Aralık 2022 tarihinde verdiği cevapta “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” ismiyle AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 27 Mayıs 2020’de ziyarete açılan adayı “bugüne kadar 37 bin 37 kişinin ziyaret ettiğini” deklare etti.

GÜNDE ORTALAMA 40 KİŞİ

Yani tam 31 ay evvel açılan Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nı günde ortalama yalnızca 40 kişi ziyaret etti. Bakanlığın verdiği karşılıkta günlük ziyaretçi sayılarının listesine de yer verildi. Listeye nazaran birtakım günler adaya hiç bir ziyaretçi uğramadı.

Bakanlığın listesinde dikkatleri çeken bir öbür nokta ise AKP’li belediyelerin adaya insan taşıması oldu. AKP’li Üsküdar Belediyesi adaya epey sayıda seyahat düzenledi. Seyahat düzenleyen belediyeler içinde AKP’li Güngoren Belediyesi, Esenler Belediyesi, Çekmeköy Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Pendik Belediyesi ile Kastamonu Devrekani Belediyesi’nin yer aldığı tabir edildi.

Öte yandan ıssız adaya dönüşen Yassıada’ya birfazlaca kamu kurumu ile yandaş vakıf ve derneklerin de seyahat düzenlediği açıklandı. Adaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın idaresinde yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul ve Yalova Valiliği, Anayasa Mahkemesi ve Maarif Vakfı ile Diyanet İşleri Başkanlığı seyahatler düzenledi. Kültür ve Turizm Bakanı’nın 6 kişilik bir heyetle yaptığı seyahat ile Adalar Kaymakamı’nın 7 kişilik bir kümeyle yaptığı seyahat de kayıtlarda yer aldı.

ADADAKİ OTEL BATTI

Bakanlık, adaya inşa edilen ve geçen yıl batan Katre Island isimli 5 yıldızlı islami otelle ilgili de bilgi paylaştı. Yap-İşlet-Devret modeliyle 2018’de hizmete açılan otel istek görmedi. Bakanlığın açıklamasına bakılırsa, otel yalnızca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) birtakım etkinliklerinde kullanıldı. 5 yıldızlı otelde içki ruhsatının olmamasından dolayı da içki satışı yapılamıyor. Oda fiyatlarının da pek yüksek olduğu otelde geçen yıl en ucuz oda fiyatı 2 bin 400 TL iken ‘Kral’ dairesi gecelik 120 bin TL’den kiralanıyordu.

Boş kalan otelin bir süre evvel Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiği açıklanmıştı. Bakanlık, 2022’nin Eylül ayında Resmi Gazete’de ilan yayımladı. İlanda, ‘‘Üzerinde turizm hedefli yatırım yapmak üzere Bakanlığımız tarafınca yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilecektir” sözlerine yer verdi. Lakin düzenlenen ihalelerde şirketlerle anlaşılamadığı argüman edilirken otel ise hâlâ kapalı durumda.

YANITSIZ SORULAR

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın bir raporunda “Demokrasi ve Özgürlük Adası” projesinin 140 milyon 476 bin Dolara mâl olduğu belirtilmişti. Bu harcama şimdiki kurla yaklaşık 2,6 milyar TL’ye denk geliyor. Lakin bu harcamayı hangi kurumun yaptığı belirtilmedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Adadaki inşaat faaliyeti için devletin kasasından ne kadar harcanmıştır? Adadaki birtakım işletmeleri kamunun bölüm alacağı tezleri gerçek mu? Adada batan-iflas eden işletme var mı?” biçimindeki soruları ise cevapsız bırakılmış, projeyi TOBB’nin üstlendiği argüman edilmişti.

***

ADAYA ULAŞIM 80-100 TL

Yassıada’ya Kadıköy ve Bostancı iskelelerinden sistemli olarak seferler gerçekleştiriliyor. Adaya Kadıköy’den gitmek isteyenlerden 100 TL, Bostancı’dan gitmek isteyenlerden ise 80 TL talep ediliyor. Öğrencilerden de yaklaşık 50 TL fiyat alınırken adaya özel tekne ve yatlarla da ulaşım sağlanabiliyor.