İsmail Demir deklare etti: 10 milyarı aştı

ahmetbeyler

Yeni Üye
Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Savunma Sanayii Buluşmaları toplantısına, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, TUBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, İstanbul Sanayi Odası İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan, Savunma Havacılık ve Uzay Kümeleri Derneği (SAHA) İstanbul İdare Şurası Lideri Haluk Bayraktar ve İSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri ile savunma sanayi firmalarının da temsilcileri katıldı.

SAVUNMA VE HAVACILIK CİROSU PANDEMİ ÖNCESİNE DÖNDÜ”


görüşmede videokonferansla bağlanarak, konuşma yapan Savunma Sanayi Lideri Prof. Dr. Demir, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği’nin (SASAD) hazırladığı 2021 yılı kesim performans datalarına göre, savunma ve havacılık sanayi dalı cirosunun 2021 yılında, 10 milyar dolar barajını aştığını söylemiş oldu. Demir bu tabloyla pandemi öncesi sayılara dönüldüğünü belirterek “Sektörümüzün aldığı yeni sipariş meblağı, bundan evvelki yıla göre yüzde 40 artarak, yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kesimimizin Ar-Ge harcamaları ise evvelki yıla bakılırsa yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 650 milyon doları geçti. Bu yıl sonunda bu sayıların daha üstlerde olmasını hedefliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Demir, 20 yıl evvel yıllık yalnızca 248 milyon dolarlık ihracat varken, 2021 yılının 3 milyar 224 milyon dolar üzere rekor bir düzeyde kapatıldığını deklare etti. Demir “2022 yılında da 4 milyar doların epey üstünde bir sayıya ulaşmayı hedefliyoruz. Ülkemiz genel ihracatının kilogram pahası 1,5 dolara yakınken, savunma ve havacılıkta bu sayı 70 doları geçiyor” dedi. Demir, projelerin yarısından fazlasının son 6 yılda başlatıldığını belirterek, “20 yıl evvel 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, geldiğimiz noktada 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaşıldı.

“BAĞIMSIZLIĞIMIZI KORUMAK İÇİN YÜKSEK TEKNOLOJİ GELİŞTİRMEYE DEVAM”

Savunma Havacılık ve Uzay Kümeleri Derneği (SAHA) İstanbul İdare Şurası Lideri Haluk Bayraktar ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 700’ün üzerinde faal projesi olduğunu hatırlatarak “Sektörümüz geçen yıl, bundan evvelki yıla göre yüzde 41’lik artışla 3.2 milyar dolar üzere bir sayıyla ihracat gerçekleştirdi. Bundan 10 yıl evvel ihracatımız 800 milyon dolardı. 2022 yılı itibariyle 4 milyar doları rahatlıkla yakalayabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

Türkiye’nin savunma sanayiinde ithal eden bir ülkeden, ihraç eden bir ülkeye dönüştüğünü belirten Bayraktar “Topraklarını korumak için cesurca savaşan Ukraynalılar, bir gün içerisinde dünyanın en büyük ordularından biriyle karşı karşıya kaldı. Ukrayna’yı işgal edenler çoluk çocuk demeden sivilleri katletti. Bu adil olmayan savaş, muharebe konseptinin kökten değiştiğine dair datalar sunuyor. Konvansiyonel sistemler, yüksek teknolojiye yenilmekte. Biz de bağımsızlığımızı korumak için yüksek teknoloji geliştirmeye devam etmeliyiz. Bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan SAHA Expo’nun fiziken bitimi ile bir arada Metaverse fuarını da gerçekleştireceğiz. Dünyanın her yerinden iştirakçi ve ziyaretçiler avatarlarıyla fuarda yer alabilecekler” diye konuştu.

“SEKTÖR ÜRETİM SEFERBERLİĞİ HİSSİYATIYLA ÇALIŞIYOR”


Toplantıya katılan İstanbul Sanayi Odası İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan de, sıcak çatışma bölgelerinin büyük kısmının yakın ve komşu coğrafyada olmasının güvenlik ve savunma sanayi mevzularını daha kıymetli hale getirdiğini belirtti. Bahçıvan “Bundan 15 yıl evvel yüzde 80 oranında dışa bağımlı olan savunma kesimimiz, bugün kobilerimizin ve yüklenici firmalarımızın ortak akıl ve vizyonuyla adeta ortak üretim seferberliği hissiyatıyla çalışmakta. Savunma sanayii ve havacılık bölümünün cirosunun 2021 yılı sonu itibariyle 11 milyar doları aştığını, ihracatının 3.2 milyar dolara ulaştığını görüyoruz” dedi.