İdeoloji Profesörü Doğan Hasret ömrünü kaybetti

ahmetbeyler

Yeni Üye
Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Hizmet Mükafatı sahibi felsefeci Prof. Doğan Hasret 78 yaşında hayatını yitirdi.

Acı haberi, Mimar Sinan Üniversitesi (MSGSÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Harun Ökten duyurdu.

Özlem’in vefatını, Mimar Sinan Üniversitesi (MSGSÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Harun Ökten toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Ökten, paylaşımında, “Prof. Dr. Doğan Hasret vefat etmiş maalesef. İdeoloji literatürümüze hayli büyük katkılarda bulunmuştu. Allah rahmet eylesin.” tabirine yer verdi.

Modern Alman ideolojisi başta olmak üzere ideoloji disiplinleriyle ilgili yaptığı çalışmalarla bilinen Hasret, kitap ve makaleleriyle de tanınıyordu.

DOĞAN HASRET KİMDİR

İzmir’de 1944’te dünyaya gelen Hasret, İzmir Atatürk Lisesinde başladığı lise tahsilini tamamlayamadan kunduracı kalfası ve tezgahtar olarak çalıştı.

Liseyi vatani misyonu sırasında dışarıdan imtihanlara girerek bitiren Doğan Hasret, bir daha askerliği esnasında üniversite giriş imtihanını kazanarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İdeoloji Kısmında yükseköğrenime başladı.

“Max Weber’de Bilim ve Sosyoloji” doktora tezini 1979’da tamamlayan Hasret, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İdeoloji Kısmında asistan olarak bakılırsave başladı.

Özlem 1988’de doçent, 1993’te profesör oldu. İsmine 2004’te “Anlama ve Yorum: Doğan Hasret Armağan Kitabı” hazırlanan Doğan Hasret, 2005’te ise TÜBA Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.