Halktv’den Uğur Yanıkel açıklaması: Araştırıyoruz

ahmetbeyler

Yeni Üye
Halk TV YouTube Koordinatörü Uğur Yanıkel, 23 aralık cuma gecesi İstanbul Beşiktaş’taki 10 Aralık Şehitler Parkı’nın yanındaki yol kenarında baygın hâlde bulundu, kaldırıldığı hastanede müdahalelere rağmen ömrünü kaybetti.

Polis Yanıkel’in mevtini kuşkulu bularak inceleme başlattı. İsimli Tıp Kurumu’ndan çıkan ön rapora göre ise vefat sebebi aort damarı yırtılması ve bel omuru kırılması.

Halktv.com.tr Genel Yayın Direktörü Hakan Çelenk, Kayda Geçsin programına bağlanarak çalışma arkadaşlarının vefatına ait son gelişmeleri anlattı.

Çelenk açıklamasında özetle şunları kaydetti:

“En baştan ne yaşadığımızı anlatayım. Cumartesi sabah erken saatlerde ben bu haberi aldım. Aldığımız vakit bir makul durum yoktu. Zira bir hastaniçin size bir haber geliyor bu haber üzerine yolda bulunmuş, ‘hastaneye getirilmiş, hastanede ömrünü kaybetmiş’ formunda bir bilgi bu. Evet nitekim birinci aldığımız anda ki Halk TV’nin kritik pozisyonu sebebiyle hakikaten bizim açımızdan her olay… Bizim işimiz bu kuşkudur işimiz. Öncelikle kuşkuya bakarız. Yolumuzu da bu biçimde buluruz aslına bakarsanız oradaki bütün arkadaşlarım da birebir biçimde davranır. Haliyle gittim.

“HASTANEDE ŞUURU AÇILMIŞ”

Öncelikle bilinmeyen bir durum var gece ambulans yol kenarından almış. Hastaneye getirilmiş. Hastanede şuuru açılmış bir süre daha sonra ömrünü kaybetmiş. Ve olay bilinmiyor.

Biz bunun hassasiyetle emniyetten üzerine gittik olağan çabucak. Ve bunun epey sıkı biçimde soruşturulması için yetkililerle temasa geçtik. Bu manada birinci an prestijiyle bunun bir kuşkulu mevt bir gazeteci vefatı o. Her şartta bizim için kuşkulu bir mevt. bu türlü kayda alınması gerekirdi. Soruşturmanın hassasiyeti açısından bizim için olumlu bir durumdu bu.

daha sonrasında ne yaptık bu manada söylüyorum zira biz hassas yaklaştıktan daha sonra sanki emniyet güçleri hassas yaklaştı mı? İmajları izledik sonunda Uğur’un fazlaca büyük bahtsız bir biçimde iki buçuk metrelik bir istinat duvarından o malum Vodafone Arena Stadı’nın üst tarafındaki istinat duvarından koşarak atladığını ve orada bahtsız biçimde hayatını kaybettiğini öğrendik.

“Uğur’u biri mi gerisinden takip ediyordu? Uğur birinden mi kaçmaya çalışıyordu?” sorusuna Çelenk şu cevabı verdi:

Uğur saat 22.00 civarı arkadaşlarıyla oturuyor Taksim’de Mis Sokak civarında bir yerde. İki yerde oturuyor. daha sonra kalkıyor tek başına Beyoğlu’nda yürüyor. Biz bu imajları geriye hakikat da takip ettik. Beyoğlu’nda yürüyor Gümüşsuyu Caddesi’nden aşağı gerçek iniyor. Hakikaten de yavaş yavaş yürüyor. Yavaş, ağır biçimde yürüyor. Son ana kadar MOBESE kameraları takip ediliyor. Şu manada söylüyorum öncesinde sanki gerisinde bir otomobil takip ediyor muydu? Bir araç var mıydı? Ya da bir yaya var mıydı? Bunların hepsi 3 dakika 5 dakika geriye gidilerek incelendi. Son anına kadar, şu biçimde söyleyeyim son anlarda binalardaki kameralardan yerlerin, ticari işletmelerin kameralarından her dakikasını takip ettik. 23.28 prestijiyle düşüyor duvardan. Daha doğrusu koşarken duvar bir anda karşısına çıkıyor atlama gereksinimi duyuyor. Gerisine bakıyoruz, 30 metre-40 metre gerisinde kimse yok. daha sonra üste bakıyoruz ve son bina kamerası en son imgesi Uğur’un tam parka girmeden 20 metre öncesine ilişkin ve 20 metre öncesine kadar biz Uğur’u şimdi görüyoruz. Yürüyerek orada parka giriyor. 23.26 son imajı parka girmedilk evvel. 23.28’de ise polis kayıtlarına nazaran ve aşağıdaki MOBESE kayıtlarına nazaran 23.28’de parktan koşarak çıkıyor.

“KAYITLARDA TAKİP EDEN BİRİ GÖRÜNMÜYOR”

henüz aslında 90-100 metrelik tahminen bir aralık kat ediyor. Lakin hakikaten de bu aralık yürünebilecek ve yürürken aslında koşarken bir anda hızlanıyor. Artık niye koştu sorusunun karşılığı son saniyeye kadar bizim açımızdan takip edildi.

Parkın içi ıssız bir park doğal, lakin parkın ortasında dediğim üzere 30-40 metre gerisine kadar atladığı bölgedeki kameradan izleyebiliyoruz. Bu bakımdan bizim için soruşturma önemli ölçüde bir basamağa geldi. Bizim için soruşturma bu basamaktan daha sonra şunu söyleyeyim biz her şeyi inceledik. Zira arkadaşımızın gerisinden soru işareti bırakamadık o gözle inceledik. Bu manada kuşkulu vefat bu olayın hassasiyetle soruşturulması açısından açılan bir belge kuşkulu vefat belgesi. Bu belge da hassasiyetle takip edildi. Bu evrede parkın içerisine girdiği, parkın içerisini goremiyoruz lakin takip eden birisi olmadığını hatta şu bile takip edildi sanki sokak hayvanlarından ürktü mü diye de bir denetim yapıldı bu süreç ortasında. Biz bunu da bakılırsamedik. En azından Gümüşsuyu Caddesi’nde goremedik.

Kimse Uğur’u takip etmiyor. Ve son evrede da hastaneye gdolayılüyor. İşte bizim için muamma şu anda araştırma biz burada bir ihmal var mı işin gerisinde. İşin bu tarafını şu anda daha fazlaca takip ediyoruz.

“Az evvel şuuru açıktı hastaneye gittiğinde dedin. Şuuru açık olduğu için sanırım sorular da soruldu orada. Bir takip ya da gerçi manzaralarda yok fakat bir öbür şeyle karşı karşıya kalsa bunu anlatabilecek boyutta mıydı? Sorular sorulmuş mu?” sorusuna Çelenk şu cevabı verdi:

Evet sorular sorulmuş. Kendisi şuurlu hatta kendisinin güzel olduğunu söylüyor hastaneye gittiğinde. Zira orada bir baygınlık geçiriyor baygınlık geçirdikten daha sonra geç fark ediliyor. Yol işlek bir yol aslında lakin yol kenarında bir biçimde çekilince natürel bu kısımda ambulansın gidiş geliş saatleriyle ilgili araştırmamızı da tamamlayacağız. Bundan daha sonra işin o tarafının takipçisiyiz. İhmal var mı arkadaşımızın mevtinde zira şayet ihmal var ise şayet hastanede müdahalede geç kalınmışsa müdahalede yavaş davranmışsa birileri bunu ortaya çıkarmak istiyoruz artık de. Evet alınmış hastaneye ulaşması yaklaşık 1 saat sürüyor. Birinci gelen ihbar düşme formunda değil. Yol kenarında bir vatandaş halinde ihbar geliyor. Hastaneye gdolayıldüğü anda. Lakin hastaneye gdolayıldüğünde şuuru açılıyor hatta tedaviye gereksinimi olmadığını da söylüyor.

“BEN YETERLİYİM BIRAKIN DİYOR”

Orada ben düzgünüm bırakın diyor. Israrla gitmek istiyor. Bu sırada hastanede kan analizleri düzgün çıkmamış ötürüsıyla bir röntgen çekilmesi için bir bilgisayar talimatı gitmiş lakin o aralıkta Uğur şuurunu kaybediyor kalbi duruyor. Müdahale ediliyor ve saat 4’e yanlışsız hayatını yitiriyor. O sırada aile de hastaneye çağrılmış vasiyette.

Otopsi raporunda da şu andaki ön raporda da olay şu; omurgasında bir kırık oluşuyor atladığın vakit ki orada bir son anda istinat duvarı karşısına çıkınca bir anda atlama sonucu veriyor. Durulacak bir yer değil.

Olay yerine de gittim baktım ben çok dik bir çimen rampa burası. Sonunda istinat duvarı çıkınca bir atlama sonucu veriyor ancak atlama sonucu verirken istikrarı bozuluyor. Zira orada bir çelik halat var ona ayağı takıldı görünüyor. Zira aslında iki buçuk metre Uğur atlar ve oradan da bir şey olmaz ayağınız acıyarak kurtarılabileceğiniz bir yer burası. Lakin ne yazık ki ayağı o çelik halatlara takılmış görünüyor ve düşmesi biraz ağır oluyor.

Omurgasındaki kırığa bağlı bel omurundaki kırığa bağlı olarak aort yırtığı oluşuyor. İç kanamada bunlar oluşuyor. Bunların ayrıntısını aileden müsaade aldığım için açıklayabilirim.

Uğur kendisi çıkmak istiyor zira bir biçimde Uğur yürüyebiliyor. Uğur sağlıklıdır çok sportmen çevik bir arkadaştır. Çok da uygundur sakindir herkes sever Uğur o manada kimseye de yük olmaz. İnsanlara yardım eder epey yardıma muhtaçlığın duymadığını düşünürsünüz. O kadar yeterlidir ki bence çıkmak istedi bir an evvel. Lakin o sırada şuurunu kaybediyor.

“SORUŞTURULMASI GEREKEN BİR OLAY”

Kan kıymetlerinin de güzel olmadığını biliyoruz o anda hastane aslında işin farkına varıyor. Lakin bir biçimde bu kadar vakit daha sonra hastanede hayatını kaybetmek bizim açımızdan soruşturulması gereken bir olay. Ki kendi arkadaşımız bunu açıkta bırakamayız. Biz hak hukuk adalet için bu işi yapıyoruz. Gazetecilik insanları bilgilendirme işi kendi arkadaşımızın da araştırmasını yaparız ne yazık ki bizim için sıkıntı olan budur. Kendi dostunuzın oturup haberini yaparsınız beşerler o gün acılı biz. Cenazeyi aldık fakat kimilerine haberi yapacaksınız ve soruşturacaksınız bu işi diye nazaranvlendirmek zorunda kalıyoruz. Bunu yapmamız gerekiyor. Bizim de işimiz artık Uğur’un anısını yaşatmak ve burada bir ihmal olup olmadığını ortaya çıkarmak.

Dediğim üzere epey sıkı bir soruşturma. Erkenden kimi açıklamaları da yapmak istemiyorsunuz zira kendi arkadaşımızın hayatını kaybetmesiyle ilgili eksik bilgiyle açıklama yapmaya hakkımız yok.

“TALİHSİZ BİR KAZA ÜZERE GÖRÜNÜYOR”

O manada bizim için şanssız bir kaza üzere görünüyor. Lakin soru işaretleri ihmal açısından ortada duruyor. Artık bundan daha sonra işimizi yapacağız Uğur’umuzun anısıyla. İnsanların da toplumsal medyada ne dedikleri de. Bakın biz açık bir iş yapıyoruz her şeyimizle biz kamuoyu önündeyiz. Oradan kendilerini kenara saklamış 3-5 trolün kelamı de bizim için bir şey tabir etmiyor açıkçası. Arkadaşımız hayatını kaybeder biz işimizi yaparız şu anda da yapmaya devam edeceğiz.

Bizim için her şey bu manada araştırmamız devam edecek işin şu anda hastane ve ambulansların gidiş geliş saatine odaklandık. Bunu da yarın sabah öğreneceğiz. Birtakım ayrıntılarımız var elbette eksik ve kusurlu bilgi kendi arkadaşımızla ilgili açıklamak istemeyiz. Bunun da takipçisi olacağız.”