Halı saha sakatlığı iş kazası sayıldı

ahmetbeyler

Yeni Üye
Bir personel, patronun talimatıyla şirket çalışanları tarafınca kurulan futbol ekibinin halı saha maçında sakatlandı. Yargıtay, olayın iş kazası olduğuna hükmetti.

Milliyet’in haberine bakılırsa, kararda bir patrona bağlı olarak çalışan sigortalının, nazaranvli olarak iş yeri haricinde öbür bir yere gönderilmesi niçiniyle asıl işini yapmaksızın geçen vakit içinderda meydana gelen kazanın iş kazası olduğu vurgulandı.

İşverenin talimatıyla şirket çalışanları tarafınca kurulan futbol kadrosu, düzenlenen bir turnuvada diğer bir şirketin ekibiyle maç yaptı. Bu esnada sakatlanan personel, olayın iş kazası olduğunu öne sürdü.

İŞVEREN KARARI İSTİNAF MAHKEMESİNE TAŞIDI

İşveren bu iddiayı kabul etmeyince emekçi dava açtı. Mahkeme, davanın kabulüne hükmetti. Patron ise sonucu istinafa taşıdı. İstinaf müracaatlarının temelden reddine karar verdi. Davalı işveren sonucu temyiz edince bu sefer devreye Yargıtay 10. Hukuk Dairesi girdi.

Yargıtay sonucunda Sigortalının misyonla bir öbür yere gönderilmesi durumunda sigortalının iş yerinden ayrıldığı andan döndüğü ana kadar geçen vakitte ve geliş gidişi esnasında meydana gelecek hadiselerde sigortalı ziyana uğramış ise bu olayın iş kazası sayılacağı hatırlatıldı.