Günlük Şeker Tüketimimiz Nasıl Olmalı?

canvade

Yeni Üye
Üç beyazdan uzak dur hayatınız daha düzgün olsun diye bir kelam vardır. Bilhassa şeker burada başımızın belası olarak gözükse de günlük hayatımızda şekerden uzak durmak fazlaca sıkıntı olabiliyor helde tatlı Seven bir toplum olduğumuz için lakin şeker tüketimini sonlandırmak sıhhatimiz açısından büyük ehemmiyet derecesine sahip ve son yapılan araştırmalarda obezite de Avrupa da birinci sırayı almışken.Şeker tüketimine dair ayrıntıları sizin için aşağıda derledim;
Şeker olarak yalnızca çaya kahveye katılan şeker anlaşılması büyük bir hatadır
Şeker, bir tatlandırıcıdan daha fazlasıdır. Fruktoz, glikoz, mısır şurubu, bal ve sakaroz (birkaç isim) dahil olmak üzere birfazlaca farklı ismi vardır.
Bilhassa paketli eser tercih edilirken etiket okumanızı ve şeker içeriğini denetim etmenizi öneririm.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; şeker yüklü bir diyet, kalp hastalığı, diyabet, berbat diş sıhhati, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve obezite riskinin artmasıyla bağlıdır.
Günlük şeker alımına önerilen hudut, yaklaşık 11 gramdır yahut kabaca günlük kalori alımının %5’inden çok olmamalıdır. sıradan olarak 2000 kalorilik günlük kaloride 100 kaloriyi geçmemelidir.
Dünya sıhhat örgütüne göre günlük şeker alımı 25 gramı geçmemelidir.
Amerikan Kalp Derneğine göre AHA, birden fazla yetişkin bayan için günde 100 kaloriden (yaklaşık 6 çay kaşığı yahut 24 gram) ve
birçok erkek için günde 150 kaloriden (yaklaşık 9 çay kaşığı yahut 36 gram şeker) fazla olmayan daha katı bir ek şeker limiti önerir.
AHA ayrıyeten 2-18 yaş ortası çocuklar için günde 6 çay kaşığı yahut 24 gramdan daha düşük bir günlük ek şeker limiti önermektedir.
Şunu unutmamalıyız ki bedenimizin eklenti şekere hiç bir muhtaçlık yoktur!
Her Seferinde söylüyorum şeker bizim için büyük tehlike .Ama çocuklarınız için iki kat daha büyük tehlike .Yeni yürümeye başlayan çocuklara ve 2 yaşından küçük bebeklere rastgele bir ek şeker içeren katı yiyecekler yahut içecekler muhakkak vermemeliyiz.
Sıhhatle kalın