Güney Kore: Mobil robotlar gelecekte karayolu trafiğinde yaya olarak kabul edilecek

amerikali

Yeni Üye
Örneğin diğer ülkelerdeki şirketler paket ve yiyecek dağıtımı için mobil robotların geliştirilmesini azaltırken, Güney Kore genel olarak karayolu trafiğini bu tür robotlara açarak bunları geliştirme ve hızlı bir şekilde yola çıkarma teşvikini artırıyor. Bu amaçla Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı (MOTIE), Ulusal Polis Teşkilatı ile birlikte akıllı robotlara ilişkin yasada değişiklik yaptı. 17 Kasım 2023’ten itibaren şirketlerin trafikte mobil robotlarla teslimat ve devriye hizmetleri yürütmesine izin verilecek. Ancak bazı kurallara uyulması ve engellerin aşılması gerekiyor.

ReklamcılıkAkıllı robotlara ilişkin yasanın revizyonu ve uygulanmasına, Güney Kore’de karayolu trafik yasasında da değişiklik eşlik ediyor. Güvenlik sertifikasına sahip mobil robotlara yaya statüsü veriliyor. Artık trafikte kaldırımlarda özgürce hareket edebileceksiniz.

Güvenlik sertifikası ve sigorta ile


Bu, kütlesi 500 kg’dan az olan ve hızı maksimum 15 km/saat ile sınırlı olan, dış mekanda kullanıma yönelik mobil robotlar için geçerlidir. Firmalar bu tür robotlar için güvenlik sertifikası başvurusunda bulunabiliyor. Bu, robotların güvenlik kontrolünü gerektirir. Bunun için operasyon alanı ve cadde geçişi gibi 16 test noktası kontrol ediliyor.

Sertifikanın verilmesinden MOTIE tarafından belirlenen bir sertifikasyon kuruluşu sorumludur. Adayların başvuruda bulunmak için dört haftaları vardır. Daha sonra MOTIE bir seçim yapmak ister. Bu süreç halihazırda devam ettiğinden bakanlık, Kasım ayında mobil robotların operasyonel güvenliği için bir sertifikasyon kuruluşu atayabilmeyi umuyor.

Karayolu trafiğinde çalışmaya yönelik güvenlik sertifikasyonunun yanı sıra robotların da sigortalı olması gerekir. Kore Robot Endüstrisi Birliği, mobil robotlara yönelik yeni sigorta ürünlerinin uygulanmasından ve tanıtılmasından sorumludur. Ayrıca, mümkün olduğu kadar çok robotun açık havada çalıştırılabilmesi için sigortanın uygun fiyatlı kalmasını da sağlamalıdır. Ulusal Polis Otoritesi bu durumda yayaların genel güvenliğini garanti etmelidir.

Operatörler, robotlarının karayolu trafik kurallarına uygun olmasını sağlamakla yükümlüdür. Kırmızı ışıkta geçmek gibi ihlaller 30.000 won (yaklaşık 21,35 avro) para cezasıyla sonuçlanıyor.

Güney Kore’de sigorta ürünlerinin sertifikalandırılması ve uygulamaya konulması nedeniyle mobil robotların yollarda görünmesi biraz zaman alabilir. Bir önlem olarak, MOTIE ve Ulusal Polis Otoritesi zaten halka seslendi ve onlardan kaldırımda mobil bir robotla karşılaşırlarsa paniğe kapılmamalarını istedi; ve kasıtlı olarak engellememek veya ona zarar vermemek.


(olb)Haberin Sonu