Glutensiz Diyet Zayıflatıyor Mu?

canvade

Yeni Üye
Son vakit içinderda zayıflama diyetlerinin en popülerlerinden biri glutensiz beslenme. Etrafımdaki biroldukca beşerden “Ekmek yemiyorum gluten zararlıymış”, “Zayıflamak için glutensiz besleniyorum” üzere cümleler duyuyorum. Pekala bir zehir üzere gösterilen glutenin ne olduğunu biliyor musunuz?

Gluten aslında glütenin ve prolamin proteinlerinden oluşmuş kompleks bir yapıdır. Buğday, arpa ve çavdarda bulunan bu protein hamura elastikiyet kazandırarak hamurun kabarmasını sağlar.

PEKALA niye GLUTENSİZ DİYET?

Glutensiz diyet, yıllardır çölyak hastaları tarafınca uygulanan ve buğday, arpa, çavdar üzere tahıllarla bunları içeren tüm besinlerin yasaklandığı bir elimininasyon diyetidir. Çölyak hastaları gluten tükettikleri vakit ince bağırsaklar ziyana uğrar ve ince bağırsak duvarlarında besinlerin emilimi azalır ya da hiç olmaz. Çölyak ya da gluten hassaslığı olan bireylerde besinlerin emilimindeki bozukluktan dolayı kusma, ishal, dermatit, yorgunluk üzere semptomlar görülür. Bağırsaklardaki bu harabiyeti önlemek için bu hastalar glutensiz diyet tüketirler.

Lakin sanılanın tersine, çölyak hastalığı yahut gluten hassaslığı olmayan şahıslarda yapılan çalışmalarda glutensiz diyetin yük kaybı sağladığını gösteren yayınlanmış bir rapor bulunmamaktadır. Glutensiz diyetin kilo kaybı üstündeki mümkün etkisinin, azalan besin çeşitliği ve bunun kararında da güç alımının düşmesiyle alakalı olabileceği düşünülmektedir. tıpkı vakitte, glutensiz diyet uygulanırken diyetten çıkarılan besinlerin yerine, şeker, yağ ya da glutensiz mamüllerin oranını arttırması durumunda tartı azalışı yerine yük artışı gözlemlenmektedir. Glutensiz mamüllerin yük artışına sebep olmasının en kıymetli niçini ise daha düşük posa ve protein içeriklerinin yanı sıra daha yüksek yağ içeriğine sahip olmalarıdır. Hatta bu diyetlerde tam tahılların çıkartılması niçiniyle posa ve birtakım B kümesi vitamin eksiklikleri oluşturabileceği de unutulmamalıdır.

SONUÇ OLARAK… Rastgele bir hassasiyet hayatıyorsanız zayıflamak için glutensiz diyet yerine istikrarlı bir diyetle epeyce daha sağlıklı ve başarılı sonuçlara ulaşırsınız.