Gençlerin arabası: Citroen Oli

ahmetbeyler

Yeni Üye
Citroen, yeni logosunu bugün tanıttığı konsept modeli ile birlikte görücüye çıkardı. Paris’te gerçekleştirilen aktiflik ile yeni konsept modelini ortaya koyan Fransız üretici bir daha dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Citroen Ami’den daha sonra Oli de bir daha farklı tasarımı ve içerisinde kullanılan gereçler ile gözleri üzerine topluyor.

Citroen yeni logosunu Oli konsepti ile birlikte tanıttı

Paris’te düzenlenen bir aktiflik ile tanıtılan Citroen Oli‘nin dizaynında sürdürülebilirlik ve uygun maliyet göz önünde tutuluyor. Fransız üreticinin yeni konsept modelinde ağırlığı asgarî düzeyde tutmak için fazla mesai harcadığı çok belirli. Citroen bu emelle araçtaki tüm hayati olmayan elemanları bir kenara bırakıyor.


Örnek vermek gerekirse, bu küçük arabada müzik dinlemek için kullanıcının kendi hoparlörleri; navigasyon ve öteki bilgi-eğlence sistemleri için ise akıllı telefonları bakılırsav yapacak. Bu sayede aracın yükü düşürülürken, maliyeti de kıymetli oranda azalacak.Aracın iç yerinin minimalist tasarım anlayışı ile şekillendiğini görüyoruz. Ön kısımda mümkün olduğunca az ayrıntıya yer verilena aracın 3 boyutlu yazıcı ile üretilen koltukları da hem maliyet birebir vakitte yük açısından avantaj sunuyor.


Citroen Oli‘de en çok tartışma yaratan ayrıntılardan birisi ise aracın tavanında kullanılan karton malzeme oldu. Bu durum güvenlik ile ilgili soru işaretlerini de birlikteinde getirmiş olsa da, yapılan testler kararında kullanılan unsurun çelikten daha sağlam olduğu belirtiliyor. Hatta tanıtım sırasında aracın tavanına çıkan bir Citroen yetkilisi tavandaki karton gerecin sağlamlığını test ettiğine şahit olduk.

Diğer yandan bir daha tabandaki köpük gibisi gereç de araçta dikkat çeken ayrıntılar içinde. Bu gereç de bir daha şirketin ağırlıktan tasarruf etmek için kullandığı yollardan bir tanesi. Dört kişilik bir kullanım sunan aracın bataryalar ile bir arada toplamda 1.000 kg‘lık tartıya sahip olduğu açıklandı.


Aracın dizaynına geçecek olursak; genel manada köşeli çizgileri ile dikkat çeken araç, adeta küçük bir arazi aracı üzere görünüyor. Art kısımdaki yükleme alanı da bir daha bizlere öbür büyük pick-up modellerini hatırlattı. Aracın dikkat çeken tasarımı ise özel tasarım jantlar ve onlara eşlik eden modele mahsus Goodyear lastiklerle tamamlanıyor.

Sahip olduğu 40 kWh’lik bataryalar ile 400 kilometreye kadar menzil sunan Citroen Oli, bu noktada yalnızca kent içi kullanım için tasarlanmadığını kanıtlıyor. Oli’nin bataryalarını ise 23 dakikada yüzde 20’den yüzde 80‘e çıkarmak mümkün. 100 km’de 10 kWh’lik bir tüketim sunan aracın azami hızı ise 110 km/s olarak belirtildi.

Citroen Oli gerçeğe dönüşür mü bilinmez fakat izlenen yol bizlere gelecek konusunda kıymetli ayrıntılar veriyor. Pekala siz genç arabası olarak nitelendirilen Citroen Oli hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.