Fulton Gap gizemi çözüldü mü? – Dış gezegenler atmosferi kendileri iter

amerikali

Yeni Üye
Dünyamızdan biraz daha büyük olan Neptün benzeri dış gezegenler, görünüşe göre, çekirdeklerinden gelen radyasyonun onları içeriden uzağa itmesi nedeniyle atmosferlerini kaybediyorlar. Bu, şu anda sunulan ve Fulton açığı olarak adlandırılan duruma bir açıklama sağlayabilecek bir analiz tarafından öne sürülüyor. Bu, en büyük sözde süper Dünyalar ile en küçük mini Neptünler arasında var olması gereken dış gezegenlerin bariz eksikliğini açıklıyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden (Caltech) Benjamin Fulton, keşfedilen binlerce dış gezegen arasında dış gezegenlerin yeterince temsil edilmediğini fark etti. Olası açıklama artık NASA’nın Exoplanet Arşivi’nden Jessie Christiansen liderliğindeki bir ekipten geliyor.

ReklamcılıkSınav çözüldü mü?


Yıllardır Fulton boşluğu, Dünyamızdan yüzde 75 daha büyük, ancak iki buçuk katından daha küçük olan ötegezegenlerin bariz eksikliği olarak anılıyor. Bunlar, gezegen oluşumu teorilerine göre olması gerekenden çok daha az sıklıkla bulunur. Christensen’in ekibinin yazdığına göre, en büyük kayalık gezegenler ile en küçük buz devleri arasındaki boşluk için iki ana açıklama öne sürüldü. Katı çekirdeklerin etrafındaki yoğun atmosferlerin ilgili yıldızlardan nispeten erken bir zamanda uzağa itilmesi veya gök cisimlerinin iç kısımlarından gelen radyasyonun bunu dış gezegenlerin yaşam döngüsünde çok daha sonra yapması akla yatkındır.

Hipotezleri test etmek için araştırma ekibi, Kepler uzay teleskobunun dış gezegenler bulduğu ve farklı yaş gruplarına ait iki yıldız kataloğu oluşturmak için yıllar süren ayrıntılı çalışmalar yaptı. İlkinde Praesepe ve Hyades yıldız kümelerinden yaşları yalnızca 600 ila 800 milyon yıl arasında olan yıldızları topladılar. İkincisinde, önemli ölçüde daha yaşlı olanlar sınıflandırıldı. Daha sonraki analizde ekip, ilk gruptaki yıldızların neredeyse tamamının mini Neptün’e sahip olduğunu, ikinci gruptaki yıldızların ise yalnızca yüzde 25 civarında bir azınlığa sahip olduğunu belirledi. Bu, atmosferleri itenlerin ve ancak çok geç küçülenlerin yıldızlar değil, ötegezegenler olduğunun açık bir göstergesidir.

Ekip, Astronomi Dergisi’nde yayınlanan bulgunun Fulton boşluğunun bilmecesini gerçekten çözüp çözmediğinin daha ileri çalışmalarla doğrulanması gerekip gerekmediğini kısıtlıyor. Ancak artık araştırılacak öncü bir hipotez var. Çalışma ancak NASA’nın ötegezegen arşivi sayesinde mümkün oldu. Verileri kamuya açıktır ve şu anda 5.500’den fazla onaylanmış ötegezegen ve binlerce doğrulanmamış aday içermektedir. Buna ek olarak çalışma, bir kez daha, görevi dokuz yıl sonra 2018’de sona eren Kepler uzay teleskopundan elde edilen muazzam veri hazinesine dayanıyor. Cihaz tek başına bildiğimiz dış gezegenlerin yaklaşık yarısını buldu.


(mho)Haberin Sonu