Foodora Air: Süt kutusu drone İsveç'te yiyecek dağıtıyor

amerikali

Yeni Üye
Restoran ve yemek dağıtım hizmeti Foodora, teslimat drone üreticisi Aerit ve cep telefonu sağlayıcısı Tele2, İsveç'te ortaklaşa yemek dağıtım hizmeti Foodora Air'i başlattı. Bunun için kullanılan Nimbi drone'nun alışılmadık bir şekli var: Eski bir süt kutusuna benziyor.

Reklamcılık

Foodora Air'in sistemi büyük ölçüde diğer drone dağıtım hizmetleriyle uyumludur. Sipariş bir uygulama aracılığıyla kaydedilir. Müşteriler yakındaki katılımcı restoranlardan yemek sipariş edebilir. Başlangıçta hizmet yalnızca İsveç'in Stockholm yakınlarındaki Värmö belediyesinde sunulacak. Mayıs 2024'te başlaması gerekiyor.

Drone daha sonra hemen restorana uçuyor ve burada bitmiş yemekle dolduruluyor. Müşteriye drone ile teslimatın mümkün olup olmadığı önceden kontrol edilecek. Nimbi drone müşterinin üzerine inmiyor ancak paketi süt kutusu şeklindeki gövdeden bir ip yardımıyla indiriyor ve ardından serbest bırakıyor. Bu sistemin birçok avantajı var: Drone, açıktaki rotor kanatlarıyla kimseye zarar veremez. Ayrıca drone'un engelsiz bir iniş noktası aramasına da gerek kalmıyor. Drone motorlarının neden olduğu gürültü kirliliği de daha düşüktür. Ayrıca drone tek bir pil şarjıyla daha uzağa uçabiliyor çünkü teslimatlar inişe gerek kalmadan daha hızlı yapılabiliyor.

Otonom drone

Drone büyük ölçüde otonom olarak müşterinin adresine uçuyor. Tele2 teknolojisi, 5G mobil iletişim ve Nesnelerin İnterneti teknolojileri, üsle kalıcı teması garanti ediyor. Orada tehlike anında müdahale edebilen ve drone'u devralıp manuel olarak kontrol edebilen bir insan operatör var.

Önerilen editoryal içerik

İzniniz üzerine harici bir YouTube videosu (Google Ireland Limited) buraya yüklenecektir.

YouTube videosunu her zaman yükle

Şimdi YouTube videosunu indirin

Video, Aerit'in Nimbi drone'unun eski bir projedeki çalışma prensibini daha küçük ölçekte gösteriyor. O zamanlar drone hâlâ elle kontrol ediliyordu.

Nimbi drone, ikişerli gruplar halinde üç kol halinde düzenlenmiş altı adet hava koşullarına dayanıklı motor-pervane ünitesine sahiptir. Yaklaşık 65 dB civarında bir ses basıncı yayarlar. Süt kutusu gövdesi yaklaşık 10 litre kapasiteye sahiptir ve drone maksimum 4 kg yük taşıyabilmektedir. Tam yükte menzil yaklaşık 12 km'dir. Boş uçarken drone 21 km yol kat edebiliyor.

(olb)

Haberin Sonu