Enver Altaylı Zarrab davasına şahit yapmak için MİT’çiyi kaçırmak istedi

ahmetbeyler

Yeni Üye
FETÖ üyeliği ve askeri casusluk cürümlerinden 23 yıl mahpus cezası alan Enver Altaylı’nın Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) İran masasında çalışmış FETÖ’cü Mehmet Barıner’i ABD’ye kaçak yollardan kaçırıp, İstek Zarrab davasında şahit yapmak istediği ortaya çıktı. Emniyet fezlekesinde “Mehmet Barıner’in eski casus Enver Altaylı tarafınca ülke dışına kaçırıldıktan daha sonra, ABD New York’ta sürdürülen bu davaya yabancı istihbarat servislerinin sayesinde müdahil olacağı açık ve net bir biçimde kıymetlendirilmektedir” sözleri kullandı.

FETÖ’NÜN KOLEJİNDE OKUDU, MİT BAŞVURSUNU KABUL ETTİ
Aslen Denizlili olan Mehmet Barıner ortaokulu ve liseyi FETÖ’nün Servergazi Koleji’nde okudu. Liseden daha sonra girdiği üniversite imtihanında Yeditepe Hukuk Fakültesini tam burslu olarak kazandı. Üniversite senelerında da FETÖ ile bağını hiç koparmayan Mehmet Barıner, 2011 yılında mezun olduktan daha sonra MİT’te iş başvurusu yaptı. FETÖ okullarında okuduğu açık bulunmasına karşın MİT 2012 yılında kendisiyle irtibata geçti. 2012 yılının temmuz ayında MİT Eğitim Akademisi’nde kursiyer olarak çalışmaya başladı.

KOD İSMİ: MUSTAFA
MİT’de nazaranv yaptığı devirde hem MİT’deki FETÖ’cüler tıpkı vakitte mahrem imamlarla irtibatını hiç kesmeyen Mehmet Barıner, kod ismi ise Mustafa’ydı. 2013 yılının şubat ayında İstihbarat Karşı Koyma (İKK) Başkanlığı Ortadoğu Dairesi İran Şubesi’nde misyona başladı. Mehmet Barıner’in İran ve Reza Zarrab’la ilgili ayrıntıları mahrem imamlara verdiği bu periyot Türkiye açısından fazlaca değerliydi. Mehmet Barıner’in bakılırsave başlamasından yaklaşık 11 ay daha sonra FETÖ’cü emniyetçiler ve savcılar Reza Zarrab’ın da ortasında olduğu 17-25 Aralık operasyonunu yaptılar.BİR AYLIK CİZRE VAZİFESİ daha sonra İHRAÇ
17-25 Aralık operasyonundan daha sonra başlayan AKP- Cemaat hengamesi biroldukça devlet kurumunda olduğu üzere MİT ortasındaki FETÖ’cülere ziyan vermişti. FETÖ’cü olduğundan şüphelenen biroldukca şahış üzere Mehmet Barıner de pasif misyona alınarak Açık Kaynaklar Dairesi’nde çalışmaya başladı. Mehmet Barıner’in bu pasif bakılırsavi 2016 yılının Temmuz ayına kadar devam etti. 2016 yılının temmuz ayında Cizre Bölge Başkanlığı’na atanarak tekrar faal bakılırsave geçti. Cizre’deki vazifesi fazla sürmedi; yaklaşık bir aylık Cizre bakılırsavinden daha sonra Mehmet Barıner yeniden Açık Kaynaklar Dairesi’nde pasif vazifeye çekildi. ondan sonrasında da 1 Aralık 2016 yılında FETÖ üyesi olduğu sebebi öne sürülerek MİT’ten ihraç edildi.

OKUL ARKADAŞI ALTAYLI’NIN DAMADI
Mehmet Barıner, yeni yaşama çabuk ayak uydurdu. İhraç edildikten daha sonra hukuk fakültesi okuduğu için avukatlık yapmaya başladı. Avukatlığa en evvel Denizli Barosu’na kayıtlı olarak başladı. Kaydını sonrasındasında İstanbul Ofisi’ne aldırarak avukatlığı burada yapmaya başladı.
Mehmet Barıner MİT’ten ihraç edildikten itibaren daima yurtdışına kaçmayı planlıyordu. Bu süreçte Yeditepe Hukuk’tan arkadaşı olan Enver Altaylı’nın damadı Metin Can Yılmaz ile temasa geçti. Metin Can Yılmaz da kendisi üzere FETÖ meskenlerinde yetişmiş örgütün militanlarından birisiydi.
Görüşmelerinde kendisini yurtdışına kaçırabileceklerini söyleyen Metin Can Yılmaz, okul arkadaşı Mehmet Barıner’i kayınbabası Enver Altaylı ile tanıştırdı. Bu süreçten daha sonra kaçış hazırlıklarına başlandı.

NAZLI ILICAK’IN AKRABASI KAÇIÇ PLANININ İÇİNDE
2017 yılının yaz aylarında kaçış sürecine sürat verilmişti. Enver Altaylı damadı Metin Can Yılmaz üzerinden Mehmet Barıner’e ” Senin çalıştığın yerle ilgili orada çalıştığına dair bir evrak elinde var mı? Sen yurtdışına çıkıp son olarak bir ülkeye yerleştikten daha sonra kayınpederim seni arayarak bir teklifte bulunacak, bunu kabul edersin yahut etmezsin. Onu bilemem fakat etmediğin takdirde orada hayatını sürdürürsün, yollarımız ayrılır” iletisini iletti. Enver Altaylı kaçış planı için Almanya’dan arkadaşı Nazlı Ilıcak’ın eşi Kemal Ilıcak’ın yeğeni Serhat Ilıcak’tan yardım istedi. Serhat Ilıcak ve Enver Altaylı’nın bağlantıları Enver Altaylı’nın Almanya’da yaşadığı senelera dayanıyor. 1960’ların başında Almanya’ya gelen Serhat Ilıcak burada matbaa kurarak basın yayın faaliyetlerinin ortasında bulunmuştu.

YUNAN ADALARI-YUNANİSTAN-AVRUPA-ABD
Kaçış planı hazırlanmıştı. Planı hazırlayan ise Serhat Ilıcak’tı. Muğla’dan Yunan Adalarına oradan ise Avrupa’ya geçilecekti. Serhat Ilıcak bunun için Muğla’da turizm işi ile uğraşan Seda Chamatzoglou’nu arayarak 2017 yılının ağustos ayı içerisinde arayarak bu ay ortasında pahalı bir muharririn kaçak yollardan yurtdışına kaçırılması gerektiğini, kendisinin de yardım etmesini istedi. Seda Chamatzoglo’lu da “Bakarız abi” diyerek işin stratını verdi. Lakin Emniyet güçleri daha süratli davranarak 18 Ağustos’ta Mehmet Barıner tutuklandı. 21 Ağustos’ta da Enver Altaylı’yı gözaltına aldı. bu türlü Reza Zarrab davasında Mehmet Barıner’i şahit yapma planı çökmüş oldu.

Pak Gök