Engelli öğrenciye zorbalıkla gündeme geldi… Lisede rehberlik öğretmeni olmadığı ortaya çıktı

ahmetbeyler

Yeni Üye
Zonguldak Ereğli’deki Ereğli Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde geçen günlerde akran zorbalığı olayı gündeme geldi. Lisede 11’inci sınıf öğrencisi N.G. sınıftaki kimi arkadaşları tarafınca fizikî şiddete ve zorbalığa uğradı.

Söz konusu olayın manzaralarının basına yansımasının akabinde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü durumu polise bildirdi. Ereğli Kaymakamlığı inceleme ve soruşturma, okul idaresi de disiplin süreçleri başlattı.

N.G’nin ailesi savcılığa giderek kabahat duyurusunda bulundu. Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca yürütülen soruşturma kapsamında dört öğrenci gözaltına alınarak savcılıktaki sözlerinin akabinde hür bırakıldı. Olaya karışan sekiz, görüntüyü çekip paylaşan iki öğrenciye 10 gün okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

ÜÇ OLMASI GEREKİRKEN

Yaşanan olayın akabinde norm takım yönetmeliğine bir sefer daha reaksiyon gösteren ruhsal danışman ve rehber öğretmenler, her okulda ruhsal danışman olması gerektiğine dikkat çekiyor. Okullardaki öğrenci sayısına bakılırsa istihdam edilen norm takım sistemine göre, 300 öğrencinin altındaki ilkokullar ile 150 öğrencinin altındaki anaokulu, ortaokul ve liselere takım verilmiyor. İkinci işçi takımı açılması için öğrenci sayısının 500’e ulaşması gerekiyor ve bundan daha sonraki her 500 öğrencilik artışta ek bir takım veriliyor. Ayrıyeten özel okullarda 100 öğrenci ve katları formunda ruhsal danışman takımı veriliyor. Zorbalık imajlarıyla gündeme gelen lisenin internet sitesinde yer alan bilgilere göre 1323 öğrenci okulda tahsil görüyor. Yönetmeliğe göre bu okulda, üç ruhsal danışman/rehber öğretmenin tam vakitli hizmet vermesi gerekiyor. Öğretmen listesinin yayımlandığı sayfada ise rastgele bir rehber öğretmenin istihdam edilmediği anlaşılıyor.

UNICEF’in 2015’te yayımladığı rapora bakılırsa Türkiye’de yaşayan çocukların yüzde 33’üne, 11 yaşına gelene kadar zorbalık yapıldığı bildirildi. Ankara Üniversitesi PDR Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Metin Pişkin, araştırmalara göre öğrencilerin en az yüzde 10-30’unun zorbalığın çeşitli çeşitlerine sistematik bir biçimde maruz kaldığını ve en optimist istatistikte bile yaklaşık 2 milyon öğrencinin akran zorbalığına maruz kaldığını gördüklerini söylemiş oldu.

“EĞİTİMİN TAMAMLAYICI UNSURU”

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’a konuşan Ruhsal Danışman Şükrü Güzeler, emsal olayların öbür okullarda yaşanmaması için 20 bin okuldaki ruhsal danışman gereksiniminin giderilmesi gerektiğini söylemiş oldu. Güzeler, “PDR Hizmetleri eğitimin tamamlayıcı ögesidir. Bakanlık takım eksikliğini gidermek için ‘bakılırsavlendirme’ sistemine gidiyor. Bu sistemle atamış olduğu ruhsal danışmanı haftanın 3- 4 günü atandığı okulda hizmet vermesini sağlarken, haftanın 1-2 günü de takım açığı olan okulda bakılırsavli olmasını sağlayarak hizmeti sürdürüyor ya da ilgili ilçede Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) varsa buradaki ruhsal danışmanlarca haftalık ziyaretler biçiminde hizmet sunuluyor. Bu durum takımlı ruhsal danışmanı olan okulda da niteliğin düşmesine yol açıyor” dedi.