Edirne’nin ‘altın’ çağı… Fiyatlar Kapalıçarşı’ya rakip oldu

ahmetbeyler

Yeni Üye
Bulgar vatandaşlarının Edirne’ye alışveriş için gelmeleri vilayette ticareti hareketlendirdi. Bilhassa 28 Temmuz’dan daha sonra çıkan pasaportsuz giriş sonucu ile bölgede ticaret tepeyi gördü. Ticaretteki artış bilhassa İstanbul esnafının dikkatini çekti. Başta Eminönü, Fatih ve Sirkeci’de ticaret yapan esnaf Edirne’de dükkân kapma yarışına girerken, fiyatlar da uçtu.

Geçen yıl aylık kirası 10 bin lira olan dükkân, bugün 40 bin liraya kadar yükseldi. Sadece kiralık dükkân değil depo ve satılık dükkân meblağları da arttı. İlin en işlek caddesi olan Saraçlar’da 240 metrekare için 35 milyon lira isteniyor. Dükkân meblağları 10 milyon TL’den başlıyor. Saraçlar Caddesi’nin art sokağında bile atıl durumdaki dükkânlar için 5 milyon lira fiyat talep ediliyor. 1.000 metrekarelik depo alanı için aylık 30 bin lira kira, satılık olarak ise 10 milyon lira bedel biçiliyor.

İSTANBUL’DAN ARAYAN ÇOK

Türkiye Gazetesi’nden Kaan Zenginli’ye konuşan Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Lideri Serhat Çeker, Bulgar vatandaşlarına pasaportsuz giriş imkânı tanınması ile ticaretin arttığını belirterek “Ticaret yapmak için dükkân arayan şahısların sayısı önemli biçimde arttı. İstanbul’dan büyük imalatçı firmalar arıyorlar. bu biçimde talepler de olunca kiralar alıp, başını yürüdü. Şu anda Edirne’de Çilingirler Çarşısı, Saraçlar Caddesi en hareketli yerler. Buralarda dükkân bulmak zorlaştı. Dükkân bulduğunuz vakit kirası; en ufağı 40 bin TL’den başlıyor. Daha evvel 10-15 bin TL idi. Şu anda 50 bin TL’lerin üzerinde kiralar” dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Lideri Kemal Cingöz de “Çevre vilayetlerden esnaflar Edirne’de ticaret yapmak için bölgede dükkân kiralıyor yahut satın alıyorlar. Kiralar 50 ile 70 bin lira ortasına yükseldi. Satılık dükkânların fiyatları önemli biçimde arttı. Büyük umutlarla buraya gelen esnafın bu kiralar karşısında ayakta kalmaları kolay değil” açıklamasında bulundu.

DÜKKÂNLAR ALTIN DEĞERİNDE

Saraçlar Caddesi’nde besin işi yapan Emrullah Kesin “İlk defa bu biçimde bir durum ile karşılaşıyoruz. Satışlarımız çok uygun lakin kira meblağları uçtu. Mevcut mal sahibimiz kiramızı 3 kat artırmamızı istiyor. Kiralık dükkân altın bedelinde. Bilhassa Bulgar vatandaşların geldiği Saraçlar Caddesi’nde kiralar Bağdat Caddesi ile yarışır hâle geldi. Mal sahibi ‘ödemezsen çık, alıcı oldukca’ diyor” açıklamasında bulundu.