Diyabetli ılık suyla duş alsın

canvade

Yeni Üye
Kandaki şeker ölçüsünün artmasıyla ortaya çıkan diyabet, yaşama kalitesini düşürüyor. Diyabetlilerin kış aylarından en epey etkilenen hasta kümesi olduğunu belirten İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fatma Ela Keskin, hastaların kendini müdafaası için birtakım tedbirler sıraladı. Sıcak suyun cildi kuruttuğunu anlatan Keskin, “Kuru cilt çatlamaya daha yatkın ve cildi tahriş ederek kaşıntıya yol açıyor. Bunun yerine ılık su ile duş alın. Hudut hasarınız var ise suya temas etmedilk evvel hayli sıcak olmadığından emin olun’’ diye konuştu. İnsan bedeninin kış aylarında ısıyı koruyabilmek için metabolizmayı yavaşlattığını kaydeden Keskin, bu durumun kan şekeri ayarını bozduğunu hatırlattı. Keskin’e nazaran kış aylarında diyabetlilerin uyması gereken 6 kritik kural var.

Dr. Fatma Ela Keskin.


1. ÇOK SICAKTAN UZAK DURUN

Sinirleri ağır halde hasar goren diyabet hastaları ileri derece his kaybı yaşayabiliyor. Kışın meskenlerinde ısınmak için soba ve gibisi aletleri kullanan bu hastalar, ayaklarını sobanın önünde ısınmak hedefiyle uzattıklarında yahut sobanın üstünde ellerini ısıtmaya çalıştıklarında önemli yanık sorunu yaşıyor. Sıcak suyla banyo yapan hastalar da çeşitli yanıklara maruz kalıyor. Diyabet hastaları üşüyen ayakları ısıtmak için soba, kalorifer, üzere ısıtıcılara yaklaştırılmamalı. Kışın rahat kısımlı, ortopedik tabanlı, iç astarlı ayakkabı ve yumuşak, sıkmayan çorap giymeli. Ayaklar her gün yıkanıp, rastgele bir yara ya da renk değişikliği var mı diye denetim edilmeli. Soğuk ve rüzgârdan korunmak için eldiven kullanmalı.

2. TURUNÇGİLLERİN FAZLASI ZİYAN

Kışın meskende uzun mühlet kalmak kalorili besin tüketilmesine yol açıyor. Karbonhidrat yüklü beslenme niçiniyle portakal, mandalina üzere turunçgiller daha fazla tüketiliyor. Ölçülü yenildiklerinde vitamin ve güç deposu olan bu meyvelerin fazlası ise kan şekerinin ayarını bozuyor.

3. CİLDİN ÇATLAMASINA MÜSAADE VERMEYİN

Diyabetik hastalar, olağan insanlara göre enfeksiyona daha yatkın oluyor. Cildin çatlamasına yol açan soğuk ve kuru hava, düşük nem, rüzgâra karşı dikkatli olmak gerekiyor. Çatlaklar, derideki açıklıklar, enfeksiyonlara yol açabilecek bakterilerin girmesine müsaade verebiliyor. Cildinizi sıcak tutmak, yeterli bir diyabet öz bakımını uygulamaya devam etmeyi sağlıyor. Bunu önlemek için bedenin yeterli nemlenmesi gerekiyor. Kâfi su tüketilerek, bedenin susuz kalınması önlenirken, banyodan daha sonra cilt çabucak hemen nemini kaybetmeden nemlendirici kullanmak gerekiyor.

4. AYAK YARALARI HAYATİ KIYMETTE

Diyabetlilerin yaşadığı his kaybı ayak yaraları ve bu yaraların yol açtığı tedavi edilemez ülserlere yol açıyor. His kaybı parmak, bacak, ayak kaybına sebep olabiliyor.

5. ENFEKSİYONA KARŞI AŞILANIN

Diyabet hastalarının kış aylarında dikkat etmesi gereken bir başka bahis ise aşı. Enfeksiyona yatkın olan bu şahıslar sık sık viral ve bakteriyel enfeksiyonla karşılaşıyor. Diyabetlilerin Kovid-19 başta olmak üzere influenza ve zatürre aşılarını yaptırması ehemmiyet taşıyor.

6. BESLENME VE ANTRENMANA DİKKAT

Kış aylarında beslenmenin yanı sıra idman de hayli değerli. Diyabetlilerin yeşil yapraklı mevsim zerzevatları ile salata tüketimini artırararak, vitamin muhtaçlığını bu besinlerle sağlaması gerekiyor. Haftada 3 yahut 4 kez 45 dakika ile 1 saat vadeli yürüyüş üzere idman yapılması kritik değer taşıyor.

EN DEĞERLİ SEBEP: ŞİŞMANLIK

Temel olarak 2 çeşit diyabet hastalığı olduğunu belirten Keskin, “Fakat diyabet öncesi devir, Tip 1 diyabet, Tip 2 diyabet, gebelik diyabeti, çocukluk çağı diyabeti formunda farklı sınıflandırmalar yapılıyor. Tip 2 diyabet toplumda daha hayli görülürken, bu küme hastaların yüzde 90’ını oluşturuyor. Tip 2 diyabetlilerin yüzde 80’i şişmandır ve bu bağlamda Tip 2 diyabete yol açan değerli niçinlerden biri şişmanlık” dedi.