‘Dilenci Köyü’nden milyonerliğe

ahmetbeyler

Yeni Üye
Ankara’da engelli ve çocukları dilendiren çete üyelerinin Türkiye’nin gündemine geçmiş senelerda ‘Dilenci köy’ olarak oturan Turgutlu köyünden olması bu köyü bir daha gündeme getirdi. Turgutlulular başta İstanbul ve Konya olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerine dağılıyorlar. Turgutlu köylüleri hasılatlarıyla Kozan’da akaryakıt istasyonları, en lüks caddelerde apartmanlar, dükkanlar ve Çukurova’da pahalı topraklar alıyor.

TAKİP 3 AY SÜRDÜ

Ankara Mali Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü, ekonomik durumu düzgün olmayan şahısların banka hesaplarında yüklü ölçülerde süreç yapıldığını tespit etti. Mali polis, araştırmayı derinleştirdiğinde vatandaşların manevi hislerini istismar ederek halkın ağır olarak bulunduğu yerlerde engelli ve çocukları dilendiren çeteyi belirledi. Grupların, 3 ay süren takip kararında belirlenen adreslere eş vakitli operasyon düzenlenerek 5 kişi gözaltına alındı.

Çete üyelerinin kendisini tek başına yönetim edemeyen 94 yaşındaki yatalak yaşlı hanımı el arabası yahut tekerlekli sandalye vasıtasıyla ve engelli ile çocukları dilendirdikleri tespit edilirken kendilerini gereksinim sahibi göstermek için kıyafetlerini eski, yırtık, kirli kıyafetlerle değiştirdikleri ortaya çıktı.

Sabah’ın haberine nazaran trafik ışıklarında dilencilik yaptırarak yaya ve araç güvenliğini tehlikeye soktukları üzere para vermek istemeyen vatandaşların araçlarına ziyan verdikleri tespit edildi. Ayrıyeten çete üyelerinin polis ya da zabıtaları gözetlemek hedefiyle gözcülük yaptıkları belirlendi.

3 MİLYON TL’LİK VURGUN

Dilendiriciler toplamış oldukları paraları gün sonunda çete üyeleri teslim ederken bu ölçünün günlük 2 bin ile 2 bin 500 lira olduğu ve her gün tertipli olarak PTT ve banka hesaplarına yatırıldıkları tespit edildi. Çetenin banka hesapları incelendiğinde son 1 yıl içerisinde yaklaşık 3 milyon TL para hareketini olduğu saplandı.

‘DİLENCİ KÖY’

Çetenin geçmişiyle ilgili farklı ayrıntılar ortaya çıktı. Adana Kozan İlçesi’ne bağlı Turgutlu köyü, 1988 yılında hazırlanan ‘Dilenci Köyü’ programı ile birinci defa karşımıza çıktı. Muhabir uzattığı mikrofon ile köy sakinleri dilencilik yaptıklarını kabul etmiş mal varlıkları ise şaşkına çevirmişti. Ankara’da mahzuru yaşlı bayanı ve çocukları dilendiren çetenin de Turgutlu köyünden oldukları ortaya çıktı.

MAL VARLIKLARI DUDAK UÇUKLATTI

Çetenin memleketlerindeki mal varlığı dudak uçuklattı. Çete üyeleri Ankara’da dilendiricilik yaptırarak topladıkları paralar ile köylerinde mesken yaptırdıkları, traktör ile tarla ve bahçe satın aldıkları ortaya çıktı. Yaz aylarında ise; hasat için Turgutlu köyüne yeniden dönüş yaptıkları belirlendi.

Atadan dilenci köy olarak tanınan Turgutlu, vakit zaman kamuoyunu meşgul etmeyi başardı. Turgutlulular başta İstanbul ve Konya olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerine dağılıyorlar. Yaz aylarında Antalya ve Bodrum’a giden Turgutlu’nun dilencileri, Şanlıurfa, İzmir, Denizli, Bursa ve Kayseri piyasasının da hakimi.

Turgutlu köylüleri hasılatlarıyla Kozan’da akaryakıt istasyonları, en lüks caddelerde apartmanlar, dükkanlar ve Çukurova’da bedelli topraklar alıyor. Kazandıkları parayla aldıkları tarım makineleri, traktörler, biçerdöverler ile Çukurova’nın hasadını kaldırıyor. İki bin nüfuslu köyün tamamı dilenci değil. Periyodun köy muhtarları yapılan işten dolayı utanç duyarak Gebze Belediyesi’ne bir yazı gönderdi ve “Köyden 99 kişi epeyce varlıklı. Bunlar büyük servetleri bulunmasına karşın Gebze’de dilencilik yapıyor. Köyümüzün ismine kara çalıyor” diyerek isim isim bu bireyleri ihbar etti. Diğer bir muhtar ise; İstanbul Valiliği’ne bir yazı daha gönderip, dilenmek için bu kente gidenlerin isimleri tek tek bildirilip yakalanmaları istendi.

Ankara Emniyetine getirilen şüpheliler tabirlerinde dilenmediklerini kağıt topladıkları ve trafik ışıklarında peçete sattıklarını aktardı. Şüphelilerin süreçlerinin tamamlanmasının akabinde tutuklama istemiyle adliyeye sevk edildi. Mahkeme heyeti dilendiriciler yaptırmak cürmünden Yunus Emre D.’yi tutuklayarak cezaevine gönderirken başka 4 kişiyi isimli denetim ile hür bıraktı. Mali polis 94 yaşındaki yaşlı bayan ve engelli hanımın durumları ile ilgili olarak Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na yazı gönderirken dilendirilen çocuğunda Çocuk Esirgeme Kurumuna yerleştirildiği öğrenildi.