Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 24 Nisan bildirisi

ahmetbeyler

Yeni Üye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a 24 Nisan ötürüsıyla bir bildiri gönderdi. Erdoğan’ın bildirisi şöyleki:

“Türkiye Ermenileri Patriği Sayın Sahak Maşalyan, Ermeni Toplumunun Pahalı Üyeleri, değerli vatandaşlarım, sizleri en kalbi hislerimle, muhabbetle selamlıyorum. Birinci Dünya Savaşı’nın dayattığı kuvvetli şartlarda ömrünü kaybeden Osmanlı Ermenilerini anmak üzere bugün İstanbul Ermeni Patrikhanesinin çatısı altında toplanmış bulunuyorsunuz. Vefat eden Osmanlı Ermenilerini bir defa daha hürmetle yâd ediyor, hayatta olan yakınlarına samimi taziyelerimi iletiyorum. Birinci Dünya Savaşı’nın şiddetli koşullarında ebediyete irtihal eden tüm Osmanlı vatandaşlarına Cenâb-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Osmanlı İmparatorluğu’nun, Birinci Dünya Savaşı’na tekabül eden son yılları milyonlarca Osmanlı evladı için epey acılı bir periyot olmuştur. Bu ortak acıları, dini, etnik, kültürel hiç bir ayırım gözetmeden anlamak ve paylaşmak bir insanlık görevidir. Yüzsenelerca sevinç ve tasada ortak olan bizlerin, geçmişin yaralarını birlikte sarması ve insani bağlarını daha da kuvvetlendirmesi kıymetlidir. Bu anlayışla acıları büyütmek yerine bin yıla varan esaslı beraberliğimizden ilham alarak geleceği birlikte inşa etmemiz gerektiğine inanıyorum. Gerçekten komşumuz Ermenistan’la bu gayeyle olumlu bir sureci başlatmış bulunmaktayız. Olağanlaşma sürecinin, iki komşu ülke içinde yakın işbirliğinden yana olan Ermeni kökenli vatandaşlarımızca da içtenlikle desteklendiğini biliyor ve bunu epeyce önemsiyorum. Çok uzun yıllar daha sonra bölgemizde kalıcı barış ve istikrar ismine ortaya çıkan bu tarihi fırsatın kıymetlendirilmesine sizlerin de kuvvetli katkı vermesini bekliyorum. Bu topraklardaki asırlara sâri beraberliğimiz boyunca kültürel ve beşeri hayatımızda silinmez izler bırakan Ermeni vatandaşlarımızın, huzur, itimat ve emniyet ortasında hayatlarını idame ettirmeleri için her türlü çabası göstereceğimizden emin olmanızı istiyorum. Bu his ve niyetlerle, Birinci Dünya Savaşı’nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini tekrar hürmetle anıyor, anma merasimine iştirak eden tüm vatandaşlarıma selam ve hürmetlerimi iletiyorum.”